کد خبر : ۳۴۶۰۶۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت حسگر انعطاف پذیر برای اندازه گیری علایم حیاتی

محققان دانشگاه توکیو با ترکیب مدارهای بازخوانی متشکل از ترانزیستورهای فیلم نازک پلی کریستالی دمای پایین (LTPS-TFT) و دیودهای نوری ارگانیک، حسگر انعطاف پذیری…

ساخت حسگر انعطاف پذیر برای اندازه گیری علایم حیاتی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، این نوع حسگرهای انعطاف پذیر در سال های اخیر در ساخت تجهیزات الکترونیکی پوشیدنی مانند ساعت های هوشمند و ردگیرهای سلامتی و همچنین سیستم های اعتبارسنجی زیستی کاربرد زیادی داشته اند.

این حسگر جدید دانشگاه توکیو در واقع یک ابزار تصویربرداری الکترونیکی و انعطاف پذیر است که مستقیما با پوست کاربر در تماس قرار می گیرد و قادر است علایم حیاتی و سایر اطلاعات زیستی وی را با سرعت ۵۰۸ پیکسل در اینچ و با سرعت ۴۱ فریم بر ثانیه بازخوانی کند.

این حسگر توانایی تصویربرداری از اثر انگشت و رگ های خونی کاربر را دارد. همچنین قادر است موج پالسی را که در واقع موج حاصل از افزایش فشار خون ناشی از انقباض بطن قلب است، اندازه گیری کرده و اختلالات ایجاد شده در آن را حس کند، موج پالسی یکی از علایم حیاتی مهم است که در معاینات دوره ای بیماران اندازه گیری می شود، این قابلیت امکان طراحی و ساخت تجهیزات الکترونیکی پیشرفته تر با قابلیت های جدیدتر را فراهم می کند. همچنین امکان نظارت بلند پزشکان بر وضعیت موج پالسی بیماران را در اختیار قرار می دهد.

اکنون محققان در تلاشند تا حسگر جدید خود را با تجهیزات الکترونیکی موجود در بازار مانند ساعت های هوشمند، یکپارچه کنند و کاربردهای جدیدی را در حوزه پزشکی برای این حسگرها بیابند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Electronics منتشر شده است.

کلید واژه :

ساخت حسگر انعطاف پذیر

،

اندازه گیری علایم حیاتی

،

حسگر

ثبت نظرات
captcha