کد خبر : ۳۴۶۰۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

گندزدایی پساب بیمارستانی با نمک طعام و نرم افزار هشدار نشت کلر

محققان یکی از شرکت های مستقر در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر دستگاهی را برای گندزدایی آب عرضه کردند که به گفته آنها با استفاده از آن توانستند پساب بهداشتی را تا بیش از ۹۹ درصد گندزدایی کنند.

گندزدایی پساب بیمارستانی با نمک طعام و نرم افزار هشدار نشت کلر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدجواد نوروزخانی از محققان این طرح حوزه فعالیت های این شرکت را در حوزه محیط زیست و تولید گندزداهای نوین در بخش آب و فاضلاب دانست و گفت: در این راستا موفق به ارائه نرم افزارهای بحران آب و همچنین دستگاه های تصفیه آب در شرایط بحرانی شدیم. دستگاه تصفیه آب ساخته شده می تواند در شرایط بحرانی چون جنگ، زلزله و سیل هر نوع آبی با هر کیفیتی و حتی آب هایی از چشمه های لب شور را با کیفیت استاندارد تصفیه کند.

وی با اشاره به جزئیات دستگاه تصفیه آب با بیان اینکه اساس این دستگاه بر اساس الکترولیز غشایی نمک طعام است، اظهار کرد: اساس کار این سیستم به این صورت است که با استفاده از غشایی که توسط محققان این شرکت تولید شده، سدیم از کلر تفکیک می شود و از این طریق قادریم یک ماده گندزدا با خصوصیات چهار اکسیدکننده بسیار قوی "کلر"، "ازن"، "دی اکسید کلر" و "اکسیژن" تولید کنیم.

نوروزخانی از کاربردی کردن این دستگاه برای تصفیه پساب های بیمارستانی خبر داد و در این باره گفت: شایع ترین آلودگی پساب های بهداشتی و بیمارستانی شاخص "توتال کلی فرم" (یکی از پارامترهای میکروبی آب آشامیدنی) است و در بررسی ای که بر روی نمونه پساب بیمارستانی در آزمایشگاه دانشگاه تهران انجام دادیم، مشاهده کردیم که میزان این شاخص قبل از انجام فرآیند گندزدایی حدود ۵۰۰ هزار MPN بود، ولی با گندزدایی با استفاده از این دستگاه به مدت سه دقیقه، اثربخشی این فرآیند بررسی شد و نتایج نشان داد که با استفاده از این روش غلظت توتال کلی فرم به ۴۰ MPN رسید.

این محقق تاکید کرد: نتایج به دست آمده نشان داد که این روش گندزدایی می تواند ۹۹.۹۶۳ درصد توتالی کلی فرم را در مدت سه دقیقه حذف کند. استاندارد محیط زیست برای دفع فاضلاب های بیمارستانی در فاضلاب های شهری هزار MPN است؛ از این رو این روش می تواند راهکار مناسبی برای گندزدایی بیمارستانی باشد.

وی از اخذ مجوزها برای کاربردی شدن این دستگاه برای یک بیمارستان خبر داد تا از آن برای تصفیه پساب و گندزدایی ابزارهای بیمارستانی استفاده شود.

نوروزخانی همچنین از تجاری سازی این دستگاه در یکی از شهرهای جنوبی کشور خبر داد و خاطر نشان کرد:  با قراردادی که با شرکت آب و فاضلاب جنوب کشور منعقد شد، تعداد ۱۳ دستگاه از این سیستم در منطقه ای در شهر آبادان نصب شد و با بهره برداری از آن، آب شرب جمعیت ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفری گندزدایی شد، ضمن آنکه با این روش توانستیم ۱۰ سیلندر یک تنی گاز کلر را از این مجموعه حذف کنیم.

به گفته وی، تا قبل از آن گزارش هایی از نشت گاز کلر و خفگی افراد و پرسنل ناشی از نشت گاز کلر ارائه شده بود.

این محقق این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه این دستگاه در اتاق تصفیه خانه ها و پس از آنکه آب از فیلترهای مختلفی عبور می کند و گل و لای آن ته نشین می شود، نصب خواهد شد، ادامه داد: با کاهش میزان کدورت آب، به منظور گندزدایی میکروبی آن از آب گاز و پودر کلر و سایر مواد استفاده می شد که این سیستم در این مرحله نصب می شود و آب را بدون استفاده از کلر و با استفاده از نمک خوراکی، گندزدایی می کند.

وی پیاده سازی نرم افزار مدیریت بحران آب را از دیگر دستاوردهای تحقیقاتی این شرکت ذکر کرد و یادآور شد: این نرم افزار، در هر نقطه از خط انتقال آب نصب می شود و عوارضی چون نشت کلر و یا آب را عارضه یابی می کند و در هر نقطه ای که دچار افت کلر شده باشد، اعلام خواهد شد. علاوه بر آن این نرم افزار مجهز به سنسورهای خاصی است و می تواند آلودگی های آب را نیز تشخیص دهد و اعلام کند.

به گفته این محقق، این نرم افزار تا سال آینده به بهره برداری می رسد.

کلید واژه :

فاضلاب

،

گندزدایی

،

تصفیه فاضلابهشدار نشت کلر

،

هشدار نشت کلر

،

هشدار

،

نشت کلر

ثبت نظرات
captcha