کد خبر : ۳۴۶۰۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

75 درصد نیروگاه های کشور برق آبی است

مدیر عامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی کشور گفت: مجموع ظرفیت های برق آبی کشور حدود هشت هزار و ۸۰۰ مگاوات است که معادل ۷۵ درصد نیروگاه برقی کشور را تشکیل می دهد و سد و نیروگاه های سردشت، داریان و تونل های بزرگ ۳۵ و ۵۵ کیلومتری در مناطق غرب کشور از دیگر فعالیت های این شرکت در سال های اخیر بوده است.

75 درصد نیروگاه های کشور برق آبی است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی بختیار عصر امروز در مراسم کلنگ زنی عملیات نیروگاه 4 مگاواتی در محل سد گلپایگان اظهار کرد: پنج درصد کل برق تامین شده در سال های برنامه ششم از طریق نیروگاه برق آبی هدف گذاری شده است.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار درمجلس شورای اسلامی گفت: نیروگاه های تجدید پذیر خورشیدی، ژئو ترمال، باد و زباله سوز و برق آبی و غیره در حال انجام هستند که ۶۰ مگاوات برای نیروگاه برق آبی هدف گذاری شدند و امروز عملیات پروژه چهار مگاواتی آن در گلپایگان اجرایی شد.

وی با بیان اینکه انرژی های فسیلی رو به اتمام است و از طرفی بر محیط زیست اثرگذاری منفی دارد، تصریح کرد: نیروگاه چهار مگاواتی خورشیدی توسط شرکت راهبردی هوشمند در روستای سعید آباد به زودی شروع خواهد شد.

بختیار با اشاره به تدوین اساس نامه انرژی های تجدید پذیر در سال اول مجلس دهم، ابراز کرد: کشور در زمینه انرژی های تجدید پذیر به اهداف پیش بینی شده در قانون دست می یابد و این پروژه برای شهرستان، اشتغال، منبع انرژی پایدار و توسعه به همراه دارد.

احداث نیروگاه چهار مگاواتی با ظرفیت سالانه 17.1 دهم گیگاوات در گلپایگان

در ادامه محمد رهبری مجری طرح پروژه نیروگاه 4 مگاواتی سد گلپایگان اظهار داشت: احداث نیروگاه برق آبی حرکت خوبی در زمینه استحصال انرژی برق است و  وجود دو سد گلپایگان و کوچری و منابع قابل توجه سبب مطرح شدن ایده استحصال انرژی در سال ۹۵ بود که پیگیری ها سبب ابلاغیه وزارت نیرو به شرکت آب نیرو برای استفاده از پتانسیل برق آبی این منطقه شد.

مجری طرح نیروگاه برق با تبیین مراحل بررسی های اولیه سدهای گلپایگان و کوچری و ظرفیت سنجی آن ها گفت: یک واحد نیروگاه چهار مگاواتی با ظرفیت سالانه 17.1 دهم گیگاوات ساعت انرژی پاک برق آبی در شهرستان گلپایگان احداث می شود.

وی با بیان اینکه طرح نیروگاه در دو مرحله مناقصه و انتخاب پیمانکار انجام شد، مطرح کرد: قرار داد ۲۱ میلیارد تومانی بسته شده است که هزینه این قرار داد به همراه عملیات های ساختمانی پروژه از منابع داخلی شرکت آب نیرو تامین شده است و انتخاب سرمایه گذار از بخش خصوصی سال آینده انجام می شود و با ساز و کار قانونی به بخش خصوصی واگذار می شود.

مجموع ظرفیت های برق آبی کشور حدود هشت هزار و ۸۰۰ مگاوات است

در ادامه بهروز مرادی مدیر عامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی کشور در تشریح عملکرد  شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اظهار کرد: این شرکت با هدف ایجاد زیر ساخت های آب و انرژی به خصوص ایجاد نیروگاه های برق آبی در سال ۶۷ تأسیس شد.

مدیر عامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی کشور افزود:  در ابتدای کار سدهای عظیم کرخه با ظرفیت شش میلیارد متر مکعب، کارون سه با ظرفیت سه میلیارد متر مکعب و مسجد سلیمان با ۴۰۰ میلیون مترمکعب ساخته شده است.

مرادی گفت: مجموع ظرفیت های برق آبی کشور حدود هشت هزار و ۸۰۰ مگاوات است که معادل ۷۵ درصد نیروگاه برقی کشور را تشکیل می دهد و سد و نیروگاه های سردشت، داریان و تونل های بزرگ ۳۵ و ۵۵ کیلومتری در مناطق غرب کشور از دیگر فعالیت های این شرکت در سال های اخیر بوده است.

مدیر عامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی کشور با یادآوری اینکه تعداد ساخت سدهای عظیم روبه کاهش است، بیان کرد: شرکت آب و نیروی کشور تغییر رویه داده است و احداث طرح های کوچک و بزرگ نیروگاه های برق آبی را در دست گرفته است،  در واقع این ماموریت از سال ۸۰ به این شرکت محول شد و تا کنون ۱۳۰ مگاوات نیروگاه برق آبی کوچک و متوسط ایجاد شده است.

مرادی با اشاره به کلنگ زنی نیروگاه برق آبی گلپایگان در محل سد گلپایگان، تصریح کرد: عملیات اجرایی این پروژه قرار بود در شهریور ماه شکل بگیرد اما به دلیل طی مراحل قانونی بخش هایی از مناقصه مراسم کلنگ زنی به دهه فجر موکول شد.

وی با بیان اینکه این شرکت پیش از این در استان خوزستان و غرب کشور پروژه های بزرگی را احداث کرده است، گفت: نیروگاه برق آبی گلپایگان نخستین پروژه در استان اصفهان است.

مدیر عامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی کشور گفت: این پروژه با تولید سالیانه 17.1 دهم  میلیون کیلو وات ساعت، هشت میلیارد تومان درآمد در سال به همراه دارد و زمینه مناسبی برای حضور سرمایه گذاری با هدف اجرای طرح وجود دارد.

کلید واژه :

تاسیسات آبی و برقی

،

تاسیسات آبی

،

تاسیسات برقی

،

برق آبی

،

نیروگاه برق آبی

ثبت نظرات
captcha