کد خبر : ۳۴۶۰۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده از آب شور در سرویس بهداشتی با کمک یک باکتری

محققان یک دانشگاه عربستانی موفق به کشت یک باکتری شدند که می تواند منجر به تقویت امکان استفاده از آب شور در سرویس های بهداشتی شود.

استفاده از آب شور در سرویس بهداشتی با کمک یک باکتری

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از گیزمگ، با توجه به کمبود آب تمیز و شیرین در بسیاری از نقاط دنیا،  بهتر است در مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند این آب در سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار نگیرد.

در حالی که برخی از مناطق ساحلی از آب دریا برای استفاده در فلاش تانک استفاده می کنند، انجام این کار هم مشکلات خاص خود را به همراه دارد.

در این راستا محققان راه حلی برای این موضوع پیدا کرده اند.

به طور معمول، آب شیرینی که در فلاش تانک ها استفاده می شود، به تصفیه خانه های فاضلاب راه پیدا می کند و ریزدانه هایی حاوی دو نوع باکتری، برای از بین بردن نیتروژن فاضلاب استفاده می شوند.

در کنار فرآیندهای مختلف دیگر، استفاده از این ریزدانه ها سبب می شود به پاکسازی آب کمک شود. به این ترتیب هنگام بازگشت مجدد این آب به آبراه ها مانند رودخانه ها و اقیانوس ها، آلودگی کمتری ایجاد می شود.

متاسفانه یکی از این دو نوع میکروب، با عنوان یک باکتری اکسیداسیون آمونیوم بی هوازی شناخته می شود و تحمل بسیار کمی در آب های شور دارد. در نتیجه، در از بین بردن نیتروژن از فاضلاب دریا کاملا بی اثر است.

این یکی از اصلی ترین دلایلی است که از این نوع آب برای فلاش تانک ها استفاده نمی شود.

در این راستا محققان دانشگاه علم و صنعت "ملک عبدالل"ه عربستان یک باکتری متفاوتی را از آب دریای سرخ کشت داده اند. این نوع باکتری "Candidatus Scalindua sp. AMX۱۱" نام گرفته و آزمایشات آزمایشگاهی آن نشان می دهد که در حذف نیتروژن از آب دریا غنی از نیتروژن تا ۹۰ درصد موثر بود. 

نتایج این پژوهش در مجله "Water Research" انتشار یافت.

کلید واژه :

آب شور

،

سرویس بهداشتی

،

باکتری

ثبت نظرات
captcha