کد خبر : ۳۴۶۰۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

زمین با پدیده سبزشدن به جنگ گرمایش جهانی می رود

محققان دانشگاه بوستون آمریکا با همکاری یک گروه بین المللی از پژوهشگران، پس از تجزیه و تحلیل نتایج تحقیقات مختلف و اطلاعات گردآوری شده با کمک ماهواره، توانستند…

زمین با پدیده سبزشدن به جنگ گرمایش جهانی می رود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، بر اساس این تحقیقات کربن تولید شده در محیط و استفاده وسیع از زمین توسط انسان به طور ناخواسته موجب افزایش رویش گیاهان در نیمی از زمین های دارای پوشش گیاهی شده است. با وجود این که به نظر می رسد پدیده سبز شدن اتفاق خوبی باشد، در کنار گرمایش جهانی، بالا آمدن سطح اقیانوس ها و کاهش وسعت اقیانوس منجمد، نشان دهنده آثار مخرب فعالیت های انسان بر آب و هوای زمین است.
برگ های سبز نور خورشید را به قند تبدیل کرده و دی اکسید کربن هوا را با اکسیژن جایگزین می کنند و در نتیجه موجب کاهش دمای سطح زمین می شوند. پدیده سبز شدن که به معنای افزایش شدید در رویش گیاهان است، در اثر عوامل مختلفی رخ می دهد، اما معمولا این عوامل شامل استفاده بیش از حد از زمین برای کشاورزی، کاشت درختان در مقیاس وسیع، گرم و مرطوب شدن دمای مناطق شمالی، جنگل زایی طبیعی در زمین های رها شده و ترمیم آثار برهم خوردن تعادل نیروهای طبیعی هستند.
به گفته محققان، یکی از عوامل اصلی این پدیده، تولید بیش از حد دی اکسید کربن است که مواد اولیه مورد نیاز گیاهان را تامین می کند. وقوع پدیده سبز شدن از ابتدای دهه ۱۹۸۰ میلادی آغاز شده و موجب کندی نرخ گرمایش زمین به میزان ۰.۲ تا ۰.۲۵ درجه سانتیگراد شده است.
بر اساس این تحقیقات پدیده سبز شدن در طول قرن ۲۱ در سراسر زمین و حتی در دورافتاده ترین نقاط آن نیز به وقوع پیوسته است. برای مثال از سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۵ میلادی با وجود افزایش دمای تابستان قطب شمال به میزان  ۲.۹ تا ۴.۷ درجه سانتیگراد، میزان پوشش گیاهی این منطقه نیز ۳۰ درصد افزایش یافته است.
به گفته محققان، گیاهان علاوه بر تبدیل دی اکسیدکربن به اکسیژن، از طریق جذب و تبخیر آب زمین، موجب افزایش رطوبت اتمسفر شده و از این طریق نیز با افزایش دی اکسید کربن مقابله می کنند.
به گفته محققان به دلیل پیچیدگی تعاملات طبیعی آب و هوا با گیاهان، ارزیابی میزان آثار پدیده سبز شدن بر گرمایش زمین کار ساده ای نیست، اما وقوع این پدیده طبیعی که یکی از مکانیزم های دفاعی زمین برای مقابله با گرمای بیش از حد محسوب می شود، نشان دهنده اهمیت دستیابی به هدف جهانی مقابله با گرمایش زمین و کنترل آن در محدوده ۱.۵ تا ۲ درجه سانتیگراد است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Reviews Earth & Environment منتشر شده است.

کلید واژه :

گرمایش جهانی

،

پدیده سبزشدن

ثبت نظرات
captcha