کد خبر : ۳۴۶۰۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

گرتا تانبرگ نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد

«گرتا تانبرگ» نوجوان فعال زیست محیطی سوئد برای دومین سال نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد. دو نماینده پارلمان سوئد اعلام کردند که این دختر ۱۷ ساله، سخت تلاش کرده تا سیاستمداران را وادارد چشمانشان را به روی بحران آب وهوایی باز کنند.

گرتا تانبرگ نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش آسوشیتدپرس، « ینس هولم » و « هاکان اسونلینگ » دو نماینده پارلمان سوئد اعلام کردند که این نوجوان را با توجه به فعالیت هایش در زمینه محیط زیست، نامزد دریافت این جایزه کردند.

آنها گفتند که این دختر ۱۷ ساله، سخت تلاش کرده تا سیاستمداران را وادارد چشمانشان را به روی بحران آب وهوایی باز کنند.
دو نماینده پارلمان سوئد یادآور شدند که اقدام برای کاهش انتشار گازها در دنیای ما و پیروی از توافق زیست محیطی پاریس، اقدام در جهت برقراری صلح است.

تانبرگ که اقداماتش به اعتراض های زیست محیطی جوانان در سراسر جهان کمک کرد، سال گذشته برای نخستین بار از طرف گروهی از اعضای پارلمان نروژ نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد.
از نظر بسیاری از کارشناسان، این نوجوان گزینه دلخواه برای دریافت جایزه سال گذشته بود، اما این جایزه در نهایت به « آبی احمد » نخست وزیر اتیوپی رسید.

در آن زمان، برخی منتقدان درمورد شانس تانبرگ برای برد این جایزه به دلیل سن کم و صلاحیت اش ابراز تردید کردند.
اگر تانبرگ موفق به دریافت این جایزه در سال جاری شود، نخستین فرد از سال ۲۰۰۷ است که به دلیل فعالیت در زمینه تغییرات اقلیمی به این جایزه دست می یابد.
در سال ۲۰۰۷، جایزه صلح نوبل به « ال گور » فعال محیط زیست و معاون رئیس جمهوری وقت آمریکا اهدا شد.

تانبرگ همچنین در صورتی که امسال جایزه را ببرد، به عنوان جوان ترین فرد دریافت کننده جایزه صلح نوبل در کنار « ملاله یوسف زی » فعال پاکستانی قرار می گیرد. ملاله در سن ۱۷ سالگی مفتخر به دریافت این جایزه شد.

تانبرگ در ۱۵ سالگی در کانون توجهات قرار گرفت، زمانی که هر جمعه از مدرسه غایب می شد تا در مقابل پارلمان سوئد تحصن کند. اعتراض هایش، الهام بخش اعتراض میلیون ها جوانی بود که در مخالفت با تغییرات اقلیمی تظاهرات می کردند.
او که در سال ۲۰۱۹ شخصیت سال مجله تایم شد، گفت که تبدیل شدن به یک فعال، به وی کمک کرده از افسردگی که پیش از این به آن مبتلا بوده است، رهایی یابد.

مجله تایم در توضیح چرایی انتخاب تانبرگ اعلام کرد: در دهه ها، محققان و فعالان کوشیده اند رهبران جهان را متوجه این مساله کنند که تهدید آب وهوایی، مساله ای جدی است، اما امسال یک نوجوان، به نوعی توجه جهان را به خود جلب کرد.
به نوشته این رسانه، او یک دختر نوجوان معمولی است که به دلیل شجاعت به خرج دادن برای بیان حقیقت به قدرت های جهان، به نماد یک نسل تبدیل شده است.

این نوجوان برای شرکت در کنفرانس های اقلیمی نیویورک و مادرید، چهار ماه را روی آب گذراند و سفرهای دریایی انجام داد.

کلید واژه :

گرتا تانبرگ

،

جایزه صلح نوبل

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha