کد خبر : ۳۴۶۰۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نابودی ویروس کرونا با ماسک های نمکی

محققان کانادایی پوشش کشنده ویروسی طراحی کرده اند که از دو نمک کلرید سدیم و کلرید پتاسیم تولید می شود و می تواند ویروس ها را از بین ببرد. این پوشش می تواند در ماده فیلتراسیون ماسک های معمولی استفاه شود.

نابودی ویروس کرونا با ماسک های نمکی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محققان کانادایی پوشش کشنده ویروسی طراحی کرده اند که از دو نمک کلرید سدیم و کلرید پتاسیم تولید می شود و می تواند ویروس ها را از بین ببرد. این پوشش می تواند در ماده فیلتراسیون ماسک های معمولی استفاه شود.

درحال حاضر افراد زیادی در چین برای محافظت از خود در برابر ویروس کرونا ماسک های رایج جراحی بر صورت دارند اما یک محقق کانادایی ادعا می کند که ضرر استفاده نامناسب از این ماسک ها بیش از منفعت آن است؛ بنابراین پوششی ابداع کرده است که به گفته وی می تواند ویروس کرونا را بکشد.

به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس،پروفسور «هیو جیک چوی» مهندس زیست پزشکی مستقر در دانشگاه «آلبرتا» در کانادا می گوید که استفاده از ماسک های جراحی برای محافظت در برابر ویروس کرونا دو مشکل اساسی دارد. اول اینکه این ماسک ها فقط قادر به ضبط قطرات بزرگ آب آلوده به ویروس هستند اما متأسفانه ویروس های تنفسی مانند ویروس کرونا می توانند از طریق قطره های بسیار کوچکتر آئروسل (ذرات بسیار ریز مایع) که از منافذ این ماسک ها عبور می کنند، گسترش یابند. از سوی دیگر تنفس با ماسک های N۹۵ / N۹۹ که مانع عبور آئروسل ها شوند، به اندازه ماسک های معمولی راحت نیست و علاوه بر این استفاده روزمره آن ها پرهزینه و غیر عملی است.

مشکل دیگر ماسک های معمولی این است که اگر چه آن ها برخی از ویروس ها را به دام می اندازند اما قادر به کشتن آن ها نیستند، درنتیجه زمانی که مردم آن ها را از صورت برمی دارند و دور می اندازند، ویروس ها از ماسک ها به انگشتان و یا سایر سطوحی که معمولا با آن ها در تماس هستند، منتقل می شوند.

اکنون محققان دانشگاه آلبرتا در کانادا با در نظر گرفتن این مشکلات، پوشش کشنده ویروسی را برای ماسک های معمولی ابداع کرده اند که می تواند در ماده فیلتراسیون این ماسک استفاده شود. این پوشش اساسا از دو نمک، کلرید سیدم و کلرید پتاسیم درست شده است.

زمانیکه قطره مایع به هر اندازه ای که باشد با این پوشش در تماس قرار گیرد، این نمک ها در آن حل می شود؛ این قطره متعاقباً تبخیر و نمک های حل شده در آن متبلور می شود و سپس لبه های تیز کریستال ها، ویروس ها را زخمی کرده و آن ها را می کشند.

محققان خاطرنشان کردند که آن ها سیستم ابداعی خود را روی سه ویروس مختلف آنفلوانزا آزمایش کرده و نشان داده اند که ویروس های سطح یک ماسک آلوده در عرض پنج دقیقه غیر فعال شده و در عرض ۳۰ دقیقه کاملا از بین می روند. آن ها معتقدند که این فناوری باید در برابر از بین بردن کروناویروس نیز مؤثر باشد.
محققان دانشگاه آلبرتا به امید عرضه این محصول در بازار طی ۱۲ تا ۱۸ ماه دیگر، به دنبال شرکایی برای کمک به تجاری سازی این پوشش می گردند.

در عین حال محققان به افرادی که از ماسک های معمولی استفاده می کنند، توصیه کرده که به فیلتر این ماسک ها دست نزنند. همواره دستان خود را قبل و بعد از استفاده از این ماسک ها بشویند، هرگز این ماسک ها را در مکان هایی مانند جیب لباس خود قرار ندهند و بعد از هر بار استفاده از این ماسک ها آن ها را دور انداخته و ماسک جدیدی استفاده کنند.

کلید واژه :

دولت چین

،

شیوع کرونا

،

ویروس کرونا

،

شیوع ویروس کرونا

،

کرونا

،

چین

،

ماسک های نمکی

،

نابودی ویروس کرونا

،

نابودی کرونا

ثبت نظرات
captcha