کد خبر : ۳۴۶۰۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

معرفی منابع سؤالات آزمون نظام مهندسی

در این متن سعی می کنیم برای داوطلبان عزیز مشخص کنیم که تست های آزمون نظام مهندسی بیشتر از کدام کتاب ها تألیف می شود و کدام مواد آزمون سهم بیشتری در تست های آزمون دارد تا داوطلب به راحتی منابع مهم تر را که باید وقت بیشتری برای آن صرف کند، بشناسد.

معرفی منابع سؤالات آزمون نظام مهندسی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بنابر اعلام کلید واژه، خب همان طور که می دانید این آزمون جزوه باز است و معمولاً تعداد مواد آزمون بالا می باشد و این باعث سردرگمی داوطلبان می شود، اما به طور کل در آزمون های عمران، معماری، برق و مکانیک بیشتر سؤالات از مباحث مقررات ملی تألیف می شود و این مباحث نقش به سزایی در آزمون نظام مهندسی دارند.

ولی برای دقیق تر شدن در هر آزمون و اینکه کدام کتاب ها و مباحث مهم تر می باشد، باید بودجه بندی سوالات آزمون نظام مهندسی چند دوره اخیر هر آزمون را مشاهده کرد. (دوستان می توانند بودجه بندی چند سال گذشته رو از سایت کلید واژه kelidvajeh.ir دریافت کنند) در زیر سعی می کنیم مباحث مهم برای بیشتر آزمون ها را به صورت جداگانه بررسی کنیم.

منبع سؤالات آزمون عمران (نظارت، اجرا، محاسبات) کدام کتب می باشد؟

در رشته عمران بیشترین سؤالات تاکنون از مباحث مقررات ملی ساختمان بوده و کتاب های جانبی سهم ناچیزی در این رشته داشته است.

سؤالات نظارت عمران بیشتر از مباحث ۹ (طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه) ۱۰ (طرح و اجرای ساختمان های فولادی) هستند و هر ساله حدود ۲۰ تا ۲۴ سؤال از این مباحث تألیف می شود و مباحث ۵، ۷، ۸، ۱۱، ۱۲ و راهنمای جوش در رده بعدی قرار دارند و ۳ تا ۵ سؤال از این مباحث طرح می شود؛ و به طور کل ۱۶ منبع مختلف برای طرح سؤالات وجود دارد.

سؤالات اجرا عمران نسبت به نظارت از کتاب های بیشتری طرح می شود و بالای ۳۰ منبع برای این آزمون اعلام می شود که بعضی از آن ها ستاره دار هستند و کتاب خاصی برای آن مشخص نشده مانند روش ها و مسائل اجرایی ساخت وساز، ماشین آلات ساختمانی و... می باشد.

در این آزمون باز هم مباحث ۹ و ۱۰ از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و سپس مباحث ۵ و ۷ و ۸ و ۱۱ و ۱۲ و ۲۲ و راهنمای جوش جزو منابع مهم برای عمران اجرا می باشند.

اما در آزمون محاسبات عمران تعداد منابع محدود به ۵ مبحث بعلاوه آیین نامه ۲۸۰۰ زلزله و ۲ منبع ستاره دار می باشد که در این آزمون مبحث ۸ و ۹ و ۱۰ از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و سؤالات این آزمون معمولاً بسیار سخت بوده و تعداد قبولی در آن اندک می باشد.

سؤالات آزمون معماری (نظارت و اجرا) از چه منابعی طرح می شود؟

آزمون نظارت و اجرا معماری در بین آزمون های نظام مهندسی بیشترین پراکندگی سؤالات و بیشترین منابع را به خود اختصاص داده است؛ که سؤالات این آزمون ها از حدود ۳۵ منبع مختلف تألیف می شود.

و تقریباً از همه مباحث مقررات ملی که جزو منابع باشند سؤال طرح می شود به اضافه دیگر منابع اعلام شده و به همین دلیل پراکندی سؤالات زیاد است و نمی توان یک یا ۲ کتاب خاص را به عنوان منبع مهم تر اعلام کرد و داوطلبان عزیز باید تمام منابع را مطالعه کنند.

در آزمون تأسیسات برقی کدام منبع برای طرح سؤالات مهم تر است؟

مواد آزمون مهندسی تأسیسات برقی (نظارت و طراحی) حدود ۱۴ عدد می باشد که بیشترین سؤالات معمولاً از مباحث ۱۳ (طرح و اجرای تأسیسات برقی ساختمان ها) و سپس ۱۵ (آسانسورها و پلکان برقی) طرح می شود؛ و بالای ۳۰ درصد سؤالات از این ۲ منبع می باشد و سپس مباحث ۳، راهنمای مبحث ۱۳، مبحث ۱۲، ۲۲ و در آزمون های اخیر نشریه ۱۱۰ جزو منابع مهم تر می باشد.

کدام منابع در آزمون تأسیسات مکانیکی مهم تر می باشد؟

سؤالات آزمون تأسیسات مکانیکی از پانزده کتاب مختلف تألیف می شود که سهم مبحث ۱۴ (تأسیسات مکانیکی) و ۱۶ (تأسیسات بهداشتی) از همه بیشتر بوده و درصد بسزایی از سؤالات از این ۲ کتاب تألیف شده و سپس مباحث ۱۲ (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا) و ۱۷ (لوله کشی گاز طبیعی) و نشریه ۱۲۸ جزو منابع مهم آزمون نظام تأسیسات مکانیکی هستند.

با این همه گستردگی منابع چه راهکاری برای آمادگی بیشتر آزمون نظام مهندسی مفید می باشد؟

همان طور که در بالا خواندید در آزمون های مختلف تعداد منابع زیاد می باشد و با وجود جزوه باز بودن آزمون کار برای داوطلبان با توجه به گستردگی منابع سخت می باشد؛ اما راهکار استفاده از کلید واژه آزمون نظام مهندسی تأثیر بسزایی در تمرکز بر منابع و جلوگیری از هدر رفت وقت داوطلب می باشد و همچنین بهتر است داوطلبان قبل از آزمون از تست های تألیفی هر مبحث به صورت جداگانه استفاده کنند (به این صورت که هر کتابی را خواندند مثلاً ۱۰۰ تست از آن بلافاصله بزنند) و با تمرین تست زنی زیاد سرعت خود را بالا ببرند.

کلید واژه :

آزمون نظام مهندسی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha