کد خبر : ۳۴۶۰۲۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استخراج کود بیولوژیک از موی انسان

پژوهشگران موسسه هند اخیرا موفق به استخراج کودبیولوژیک از موهای انسان شده اند.

استخراج کود بیولوژیک از موی انسان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از تک اکسپلوریست، هر ساله حدود ۳۰۰ هزار تن موی انسان وارد چرخه زباله می شود و از بین می رود. اگرچه موهای انسان تجزیه پذیر هستند اما تجمع آنها در زباله ها به دلیل دفع غیرقابل کنترل منجر به ایجاد مشکلات جدی برای محیط زیست خواهد شد. دانشمندان موسسه(CSMCRI) راه حلی برای رفع این مشکل ارائه داده اند. آنها موفق به توسعه فرایندی شده اند که از طریق آن می توانند کود بیولوژیکی را از موهای بدن انسان استخراج کنند. آنها همچنین موفق به استخراج ملانین و کراتین از آن شده اند.

"ملانین"(melanin) یک اصطلاح گسترده برای گروهی از رنگدانه های طبیعی موجود در بسیاری از موجودات زنده است. تولید ملانین در بخشی از سلول ملانوسیت به نام ملانوزوم از اسیدآمینه تیروزین اتفاق می افتد. پوست، مو و به ویژه پوست با رنگدانه تیره حاوی ملانوزوم هایی با مقادیر بیشتر ملانین هستند. کراتین(Keratin) یک پروتئین سنتز شده است که در بسیاری از موجودات زنده یک عنصر ساختاری است. کراتین همچنین بهترین نمونه پروتئین فیبری است. در پستانداران ناخن و مو از کراتین ساخته شده است.

ارزش هرکیلوگرم کراتین در بازار ۲۱۰ تا ۲۸۰ دلار است، در حالی که ملانین از طلا گران تر است و هر گرم آن حدود ۵۶ تا ۷۰ دلار فروخته می شود. ملانین برای درمان انواع سرطان مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که کراتین در صنایع آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

پژوهشگران هندی طی این مطالعه برای جداسازی ملانین و کراتین از "مایع یونی هیدراته"(hydrated ionic liquid) استفاده کردند. این مایع می تواند موهای انسان را به طور کامل حل(تجزیه) کند. این محلول از ۶۰ درصد محلول آبی و ۴۰ درصد نمک مایع در دمای اتاق تشکیل شده است.

دکتر "کملش پراساد"(Kamlesh Prasad) از موسسه CSMCRI گفت: نمک معمولی که استفاده می کنیم در دمای اتاق جامد است، اما این نوع متفاوتی از نمک است که در دمای معمولی اتاق مایع است. از این برای حل نمک های جامد استفاده می شود.

طی این مطالعه ۵۰ گرم از نمونه موی انسان مورد آزمایش قرار گرفت. برای از بین بردن رد شامپو، خاک و روغن، موها با یک راه حل تخصصی کاملاً شسته شدند. سپس موها به مدت ۹ ساعت در مایع یونی هیدراته قرار گرفتند تا موهای انسان در آن حل شده و سپس یک محلول سیاه از آن به جای ماند.

هنگامی که اسید هیدروکلریک به این محلول اضافه شد، ملانین سیاه به عنوان رسوب ظاهر شد. پس از استخراج ملانین، پژوهشگران به محلول مذکور استون اضافه نمودند و سپس موفق به استخراج کراتین شدند.

دکتر پراساد در ادامه افزود: مایع یونی هیدراته می تواند  ۲۰-۲۵ درصد از موهای انسان را به طور کامل حل و تجزیه کند. ملانین و کراتین نیز به ترتیب در حدود ۱۰-۲۲ و ۳۸-۳۶ درصد از محلول استخراج شدند.

پس از استخراج ملانین و کراتین، از مایع باقیمانده پسماند نیز می توان به عنوان کود استفاده کرد که برای تشکیل آن از کود جلبک دریایی به نسبت ۵۰:۵۰ استفاده می شود. دکتر پراساد تخمین زد که از یک کیلوگرم از موهای انسان می توان ۲۰۰ گرم ملانین، ۳۶۰ گرم کراتین و ۳۰۰ میلی لیتر مایع یونی استخراج کرد که از آن نیز می توان به عنوان کود استفاده نمود.

هند جزو یکی از بزرگترین صادرکنندگان موهای انسان به شمار می رود. دکتر پراساد در انتها گفت: با توجه به فراوانی موهای انسان در هند می توان از آنها به عنوان یک ماده بیولوژیکی که کاربردهای فراوانی دارد، استفاده نمود.

کلید واژه :

کود بیولوژیک

،

موی انسان

ثبت نظرات
captcha