کد خبر : ۳۴۶۰۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نقشه تهران برای حل معظل بزرگ آبی

طبق محاسبات صورت گرفته در تهران طی سال های پیش رو حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب کسری آب خواهیم داشت که نقشه این شهر برای حل معظل بزرگ این است که این کسری را با تمرکز و توجه به اصلاح شبکه ها و کاهش هدررفت آب جبران کند و حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب با کیفیت که در سال برای فضای سبز، غیر شرب و بهداشت صرف می شود را با پساب های تصفیه شده جایگزین کند.

نقشه تهران برای حل معظل بزرگ آبی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، منابع زیرزمینی آب تهران در دشت های ممنوعه و ممنوعه بحرانی قرار دارند و با توجه به این که حدود ۵۰ سال است که پمپاژ می شوند، همه آنها در روزهای پایانی عمر خود قرار دارند. این وضعیت نامطلوب با یک یا دو سال بارندگی خوب بهبود نمی یابد. البته بارندگی روی منابع آب سطحی و سدها قطعا اثر دارد و بخشی از آب که از منابع آب سطحی تامین می شود وضعیت خوبی دارند اما ۵۰ درصد دیگر که از منابع آب زیرزمینی تامین می شود، کماکان اوضاع خوبی ندارند.

بارندگی ها پیامدهای خشکسالی ۱۱ ساله را جبران نکرد

البته سال آبی ۱۳۹۸-۱۳۹۷ به دلیل افزایش بارندگی رنگ دیگری نسبت به سال های قبل داشت. بارندگی امسال میزان حجم ذخیره سدها را افزایش داد و به طور متوسط تا ۸۲ درصد حجم مخازن را پر کرد اما مشکل کمبود آب کلان شهرها را حل نکرده است. به همین دلیل مدیریت مصرف آب تنها محدود به دوره خشکسالی و کم آبی نیست و حتی در بارش های مناسب نیز باید در مدیریت مصرف آب جدی بود. مصرف روزانه سه میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب آب برای تهران یک تهدید به شمار می رود و پایتخت با عبور از خطوط سه میلیون مترمکعب در روز دچار یک چالش و مشکل جدی خواهد شد.

 در شرایط اخیر، مصرف آب شرب چهار درصد افزایش داشته و در حالی افزایش جمعیت این مقدار نبوده و این در حالی است که میزان مصارف شرب خیلی بیش تر از میانگین جهانی است و در شمال شهر تهران، مصرف آب تا دو برابر میانگین جهانی هم می رسد.

از سوی دیگر ظرفیت آب سدها فقط برای مصرف شرب استفاده نمی شود و برای بخش صنعت و کشاورزی هم مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین نمی توان به این دلیل که بارندگی ها زیاد بوده و ظرفیت آب سدها افزایش پیدا کرده، افزایش مصرف آب را توجیه عقلانی کرد. اگرچه بارندگی امسال دو برابر نسبت به سال گذشته و نسبت به متوسط دراز مدت ۴۰ درصد بیش تر بوده، اما این میزان بارش پیامدهای خشکسالی ۱۱ ساله را جبران نکرده است.

اما حجم متوسط سالانه مصارف آب شرب و بهداشت در ایران حدود هفت میلیارد متر مکعب است که از این میزان ۴۰ درصد از طریق آب های سطحی و ۶۰ درصد از طریق آب های زیرزمینی تأمین می شود. در کلان شهرها مصرف آب حتماً باید به میزان مصرف متوسط جهانی برسد.

متوسط مصرف شرب و بهداشت در مقیاس جهانی ۱۴۰ لیتر به ازای هر نفر است که این میزان در ایران خیلی بیشتر شده و بین ۲۱۰ تا ۲۵۰ لیتر است که در برخی نقاط مثل شمال شهر تهران بیش تر بوده و حتی به ۳۰۰ لیتر هم رسیده است.   الگوی مصرف بهینه برای هر خانوار در کشور  تا ۱۲ تا ۱۵ متر مکعب در ماه است و چنانچه بیش از این مصرف داشته باشند، مشمول هزینه های پلکانی خواهند شد.

نمی توان آینده را پیش بینی کرد

طبق آماری که از سوی قاسم تقی زاده خامسی- معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا - اعلام شده است، مخازن سفره های زیر زمینی آبی ۱۳۰ میلیارد مترمکعب کسری دارد و این میزان کسری با یکسال بارندگی تأمین نمی شوند، زیرا ما حدود ۱۰ سال خشکسالی داشتیم.

از سوی دیگر، مسوولان بر این باورند که نمی توان وضعیت آب و هوا را پیش بینی کرد و هیچکس نمی تواند به صورت مستند بگوید که سال آینده خشک است یا تر. با این که در حال حاضر وضعیت آب در ایران مناسب است، برای سال آینده آبی ترسالی پیش بینی نمی شود؛ زیرا کشور ما در یک اقلیم خشک و نیمه خشک قرار دارد و ۶۰ درصد آن نیمه خشک و ۵۰ درصد بیابانی است و نمی توان سرنوشت آن را تغییر داد.

به عبارت دیگر ایران دارای سرنوشت اقلیمی خاص خود است؛ اقلیمی که یک سوم میانگین جهانی بارش دارد. توزیع بارش ها در آن به لحاظ جغرافیایی و زمانی نامتوازن است و به طور تاریخی در لیست مبتنی بر کم آبی اتکا کرده است. این سرنوشت اقلیمی حداقل با ابزارهای فن آورانه بشری امروز قابل تغییر نیست و نمی توان آن را به پرآبی بدل کرد. به همین دلیل مسئولان نگران این موضوع هستند که کشور امسال با خوش خیالی ترسالی ناشی از بارندگی ها مواجه است.

در این راستا  وزارت نیرو در این استان ۱۷۴ پروژه با ۳۵ هزار میلیارد تومان در بخش های آب، برق و فاضلاب با پیشرفت متوسط ۴۵ درصد در دست اجرا دارد. مهم ترین این پروژه ها، واحد دوم تصفیه خانه هفتم تهران است که بیش از ۲ میلیون نفر جمعیت را در شهرهای پاکداشت، ورامین، قرچک و پیشوا زیر پوشش خواهد برد. علاوه بر این ۲۰ پروژه خرد و کلان برق با ۲۷۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری در تهران، قرچک، ورامین و اسلامشهر و سه نیروگاه خورشیدی با ۱۲۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری در ری و دماوند و آبرسانی به ۷۲ روستای پرجمعیت با ۱۴۶ هزار نفر جمعیت با ۵۰ میلیارد تومان و تاسیسات فاضلاب در منطقه امامزاده داود بهره برداری می شود که مجموع آن ها بالغ بر ۱۰۷۹ میلیارد تومان است.

بیش از ۱۰ هزار و ۶۰۰ روستا را با جمعیت بیش از ۷ میلیون نفر به شبکه آب پایدار و سالم وصل شده در پرتو این یکپارچکی، توسعه داده و در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ سه میلیون نفر دیگر از روستاییان به این مجموعه بهره مند بپیوندند و فصل تازه ای در موضوع جمع آوری و تصفیه خانه فاضلاب در روستاها گشوده شود. رضا اردکانیان وزیر نیرو بر این باور است که موضوع آب بویژه در کلانشهرها باید ناظر بر دهه های پیش رو باشد و برای سال ۱۴۱۵ طرح های ما در دست اجراست.

تهران پس از سیستان وبلوچستان دومین استان ایران از نظر فقر منابع آبی است و هر سال عددی به اندازه یک شهر متوسط به جمعیت آن اضافه می شود. همین مسأله سبب شده است که علاوه بر معدود سدهای اطراف پایتخت، منابع آب زیرزمینی این استان به شدت زیر فشار باشد به همین دلیل مشکل آب در این استان یکی از بزرگترین مشکل ها شناخته شده که لازم است تدابیر جدی برای آن درنظر گرفته شود.

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

آب

،

خشکسالی

ثبت نظرات
captcha