کد خبر : ۳۴۶۰۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کاهش آلودگی هوا با استفاده از چوب به جای سیمان و آهن

محققان دریافتند استفاده از چوب به جای آهن و سیمان در ساخت و ساز بناهای شهری، می تواند اثر قابل توجهی بر پایداری وضعیت آب و هوا داشته باشد. این جایگزینی بیش…

کاهش آلودگی هوا با استفاده از چوب به جای سیمان و آهن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، همچنین از آنجا که گاز دی اکسیدکربن هوا توسط درختان جذب شده و تنه درختان به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد، ساختمان ها تبدیل به وسیله ای برای نگهداری کربن می شوند. برای مثال به گفته محققان یک ساختمان پنج طبقه که با استفاده از چوب ساخته شده است، می تواند تا ۱۸۰ کیلوگرم کربن را در هر متر مربع ذخیره کند. این میزان حدود سه برابر بیشتر از قابلیت ذخیره سازی کربن توسط توده زیستی جلبگ های طبیعی است.
محققان پیش بینی می کنند که اگر صنعت ساختمان با رویه فعلی پیش رود، تا سال ۲۰۵۰ میلادی تنها ۰.۵ درصد از ساختمان های جدید با استفاده از چوب ساخته خواهد شد. در حالی که با اتخاذ تدابیر مناسب در جهت افزایش تولید چوب و مدیریت جنگل ها می توان این میزان را بین ۱۰ تا ۵۰ درصد افزایش داد. با همکاری کشورهای کمتر توسعه یافته و جایگزینی مصالح ساختمانی با چوب می توان این آمار را تا ۹۰ درصد افزایش داد. بنابر این در بدترین حالت می توان سالانه ۱۰۰ میلیون تن کربن را در ساختمان ها ذخیره کرد و در بهترین حالت میزان کربن ذخیره شده در ساختمان ها سالانه به ۷۰۰ میلیون تن خواهد رسید.
با وجود این مزایا، برای جایگزینی سیمان و آهن با چوب، لازم است جنگل ها با دقت و به صورت پایدار تحت نظارت و مدیریت قرار گیرند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Sustainability منتشر شده است.

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

آلودگی هوا

،

چوب

،

سیما

،

آهن

،

ساخت و ساز

ثبت نظرات
captcha