کد خبر : ۳۴۶۰۰۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ارزیابی میکروب های محیط آبی با یک دستگاه کوچک

محققان دانشگاه راجرز در آمریکا موفق به ساخت دستگاه کوچکی شده اند که محیط آبی را از نظر باکتری های مضر و مقاوم به دارو ارزیابی می کند.

ارزیابی میکروب های محیط آبی با یک دستگاه کوچک

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، ارزیابی محیط زیست از نظر انواع میکروارگانیسم های بیماری زا ضروری است و این کار در محیط های آبی از قبیل اقیانوس ها متحمل هزینه زیاد است. محققان دانشگاه راجرز به رهبری مهدی جوانمرد برای حل این مشکل راه حلی اندیشیده اند و موفق به ساخت دستگاه کوچک و قابل حملی شده اند که محیط آبی را نظر باکتری های مضر و مقاوم به دارو غربالگری می کند. این دستاورد کاربرد گسترده ای برای بررسی سلامت صخره های مرجانی دارد.

با استفاده از این دستگاه همچنین می توان واکنش میکروب ها و سلول ها در مقابل عواملی مانند آلودگی، تغییر دما و شوری آب را مورد ارزیابی قرار داد.
میکروارگانیسم ها در مقابل تغییراتی مانند افزایش دمای زمین بسیار حساس هستند و می توانند منجر به تاثیرات مخربی در اکوسیستم شوند، بنابراین بررسی این موجودات ذره بینی حائز اهمیت است.
روش های موجود بسیار پرهزینه و زمان گیر هستند، اما با استفاده از این دستگاه کوچک می توان با کمترین هزینه و بیشترین دقت محیط را از نظر میکروارگانیسم ها بررسی کرد.
عملکرد این دستگاه به این صورت است که میکروب ها از لوله ای نازک تر از تار موی انسان عبور داده می شوند و هنگام عبور از کانال دستگاه، مقاومت ظاهری و میدان الکتریکی تغییر می کند و این تغییر اندازه گیری می شود. میزان تغییر مقاومت ظاهری گویای اندازه ذره و حالت فیزیولوژیکی آن است که اطلاعات ارزشمندی را در اختیار محققان قرار می دهد.
نتایج این مطالعه در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.  

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

ارزیابی میکروب های محیط آبی

ثبت نظرات
captcha