کد خبر : ۳۴۶۰۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کمک به محیط زیست با فرمول ریاضی قهوه ایده آل

دانشمندان به منظور تهیه یک قهوه ایده آل دست به دامن دنیای ریاضیات شدند و موفق شدند یک فرمول مناسب برای دم کردن یک فنجان قهوه عالی استخراج کنند.

کمک به محیط زیست با فرمول ریاضی قهوه ایده آل

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از نیو اطلس، آیا یک فنجان قهوه لذت بخش تر می تواند برای محیط زیست هم بهتر باشد؟ گروهی از دانشمندان دانشگاه اورگان(Oregon) یک مدل ریاضی برای آنچه که می گویند یک روش ایده آل برای دم کردن قهوه است، ایجاد کنند. آنها ادعا می کنند که این رویکرد می تواند باریستاها را به سمت تهیه یک قهوه اسپرسوی بهشتی یکی بعد از دیگری و با استفاده از حدود یک چهارم دانه قهوه کمتر سوق دهد.

این گروه تحقیقاتی متشکل از شیمی دانان، ریاضی دانان، دانشمندان مواد و علاقه مندان به قهوه از پنج کشور گردهم آمدند و با کمک هم، پیمانه استاندارد ۲۰ گرمی قهوه را که معمولاً توسط تهیه کنندگان اسپرسو در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا ببینند آیا راهی وجود دارد که بتواند این روند را بهینه سازی کند.

این به معنای نگاه کردن به اندازه پیمانه، میزان آسیاب شدن دانه های قهوه، فشار آب ایجاد شده توسط دستگاه اسپرسوساز در هنگام پمپاژ آب، سرعت جریان و میزان دانه های موجود در هر نوع آب است. محققان با تکیه بر الکتروشیمی برای مشاهده چگونگی انحلال کافئین و سایر مولکول ها یک مدل ریاضی ساختند که به آنها امکان پیش بینی و آزمایش معیارهای روش های مختلف دم کردن قهوه را داد.

این گروه از طریق تجزیه و تحلیل خود، بازده استخراج روش های مختلف دم کردن قهوه را محاسبه کرد که به درصد استفاده از قهوه جامد در آب اشاره دارد. در نهایت محققان دریافتند که استفاده کمتر از قهوه در واقع منجر به بازده بالاتر می شود.

"کریستوفر هندون" شیمی دان دانشگاه اورگان می گوید: تأثیر واقعی این مطالعه این است که با استفاده کمتر از قهوه می توان فنجان های قهوه بیشتر و خوش طعم تری تولید کرد. اگر به جای ۲۰ گرم قهوه از ۱۵ گرم استفاده کنید و دانه های قهوه خود را درشت خرد کنید، به یک فنجان قهوه می رسید که بسیار سریع آماده می شود و طعمی بسیار عالی هم دارد. این فرآیند به جای اینکه ۲۵ ثانیه طول بکشد، می تواند در هفت تا ۱۴ ثانیه اجرا شود، اما شما در پایان طعم بهتری از دانه های قهوه استخراج می کنید.

دانشمندان می گویند کاهش ۲۵ درصدی در مصرف قهوه باعث می شود علاوه بر فواید زیست محیطی، کافه های آمریکا مجموعا سالانه ۱.۱ میلیارد دلار در هزینه خود صرفه جویی کنند.

"هندون" می گوید: ما می خواهیم استخراج طعم بیشتری از قهوه داشته باشیم تا در هزینه ها صرفه جویی کنیم و به محیط زیست کمک کنیم، اما در کنار آن می خواهیم به یک فنجان قهوه خوشمزه برسیم، نه اینکه یک فنجان قهوه سوخته یا خیلی تلخ درست کنیم. روش ابداعی ما به ما اجازه می دهد تا این کار را به راحتی انجام دهیم.

این تحقیق در مجله Matter منتشر شده است.

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

قهوه

،

محیط زیست

ثبت نظرات
captcha