کد خبر : ۳۴۵۹۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ویروس کرونا مسبب ۲۵ کشته و قرنطینه ۸ شهر در چین

در حالی که هنوز درمانی برای ویروس ناشناخته ووهان در چین یافت نشده و شمار قربانیان این بیماری به ۲۵ کشته و ۸۳۰ مبتلا افزایش یافته است دولت چین امروز جمعه مجبور…

ویروس کرونا مسبب ۲۵ کشته و قرنطینه ۸ شهر در چین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کمیسیون بهداشت ملی چین، سفرها به ۸ شهر ووهان، هوانگ گانگ، ایجو، چیبی، شیان تایو، چیانگ جیانگ، جی جیانگ و لی چوان ممنوع و راه های ورود و خروج به این شهرها بسته شده است.  

این شهرها همگی از توابع استان «هوبی» در مرکز چین هستند استانی که شهر ووهان مرکز آن کانون شیوع این ویروس اسرار آمیز است ویروسی که کارشناسان می گویند احتمالا از مار یا خفاش به انسان منتقل شده است.

در پکن پایتخت چین هم در راستای اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از گسترش ویروس، از امروز فعالیت اکثر مراکز فرهنگی و هنری این شهر تا اطلاع ثانوی تعطیل شده است مراکزی مانند کتابخانه ملی پکن، شهر ممنوعه و کلیه مراکزی که قرار بوده در آنها فعالیت های مرتبط با سال نو چینی برگزار شود تعطیل شده اند.

کمیسیون بهداشت آمار مبتلایان تا آخر وقت دیشب (پنجشنبه شب) در ٢٩ استان و منطقه اداری چین را ٨٣٠ نفر اعلام کرد که حال ١٧٧ نفر وخیم است همچنین تا کنون ۹ هزار و ۵۰۷ تن هم  تحت شرایط قرنطینه قرار گرفته اند که یک هزار و ۷۸ تن آنها بعد از اطمینان از سلامت ترخیص و هشت هزار و ۴۲۰ تن دیگر همچنان در قرنطینه هستند.  

این ویروس که از خانواده «ویروس کرونا» شناخته شده است دوره نهفته نسبتا طولانی از چند روز تا بیش از یک هفته دارد و همین باعث شده است تا زمانی که علایمی چون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند از آن آگاهی ندارند و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان نمی بینند به همین دلیل همه کسانی که با بیماران مبتلا به ویروس در ارتباط بوده اند فورا قرنطینه می شوند برای مثال پس از آنکه یک سالمند ۸۰ ساله مبتلا با خانواده و خویشاوندانش در ووهان ارتباط گرفت بیش از ۷۵ نفر این خانواده قرنطینه شدند.

تاکنون ۶ نمونه از ویروس کرونا در جهان کشف شده است و با این مورد تعداد آن به هفت مورد رسیده است این ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می شود در معمولی ترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی می شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان "سارس" می شود نشانه های ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه و تنگی نفس است.

قرنطینه گسترده در چین برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ابتدا از مرکز استان شروع شد اما حالا شمار قرنطینه شدگان به ۸ شهر افزایش یافته است چین در واقع در تلاش است تا عبور و مرور و ترددها به سراسر استان را تحت نظر بگیرند.

ناظران می گویند که به دلیل بزرگی استان و پرجمعیت بودن و مساحت آن تنها با قوای ارتش می توان این شهرها را به طور کامل قرنطینه کرد اما چون ویروس به بیرون سرایت کرده است، چین برای پیشگیری از آن کار بسیار سختی در پیش دارد.

روزنامه «هوبی دیلی» متعلق به همین استان گزارش کرده که نزدیک به ۶۴۷ نفر تا کنون در این استان به این ویروس مبتلا و شناسایی شده اند تمام پروازها،  قطارها و کشتی ها به مسیر ووهان مرکز استان به حال تعلیق درامده و از کار افتاده است.

 در شهر ووهان حتی به مردم امکان داده نمی شود که از یک تاکسی و یا خودروهای کرایه ای به صورت مشترک استفاده کنند و فقط یک مسافر می تواند با خودرو جابجا شود.

مقامات بهداشتی چین امروز اعلام کردند قرار است یک بیمارستان یک هزار تختی تا یک هفته دیگر در ووهان به عنوان بیمارستان تخصصی برای درمان و نگهداری مبتلایان به این بیماری راه اندازی شود.

ویروس تا بحال در ۲۹ استان چین و مناطق ماکایو،  تایوان و هنگ کنگ چین شناسایی شده است همچنین تا کنون غیر از چین و چند کشور دیگر مانند آمریکا، کره جنوبی، ژاپن، تایلند و عربستان که قبلا موارد ابتلا در آنها مشاهده شده بود تا دیشب در کشورهای فیلیپین، مالزی، سنگاپور، ویتنام، استرالیا، مکزیک، برزیل، کلمبیا، انگلستان و ایتالیا نیز موارد ابتلا مشاهده شده است.

وزارت دارایی چین اعلام کرد که ۱۴۴ میلیون دلار برای پیشگیری از شیوع ویروس به این استان اختصاص داده است.

با وجود بسته شدن این شهرها و مرگ  ۲۵ نفر، سازمان بهداشت جهانی پس از نشست فوق العاده دوم خود در پنجشنبه شب خاطر نشان کرد هنوز نیازی به اعلام «وضعیت اضطراری جهانی» نیست این وضعیت بالاترین سطح از هشدار است که پیشتر سازمان بهداشت جهانی در مورد گسترش آنفلوآنزا خوکی، ویروس زیکا و ایبولا اعلام کرده بود.

کمیسیون بهداشت ملی چین روز چهارشنبه هم درجه خطر این ویروس را در بین بیماریهای عفونی درجه B ذکر کرد گروهی که شامل بیماری های عفونی عمده مانند سارس، ایدز و فلج اطفال است با این حال این کمیسیون دستور داده است که این ویروس مانند بیماری های گروه A درمان شود در حال حاضر فقط بیماری هایی مانند طاعون و وبا در این گروه قرار دارند.

علی رغم تلاش های بسیار گسترده چین مشکلات بسیار فراوانی برای مردم شهرهای قرنطینه بوجود آمده است به طوری که تامین مواد غذایی به دلیل بالا رفتن قیمت ها و کمبود آن برای مردم بسیار سخت است.

تصاویر نشان می دهد فروشگاه های بزرگ از مواد غذایی و سبزیجات تخلیه شده اند و قیمت ها به شکل سرسام آوری در حال افزایش است قیمت یک بسته تره به ۱۵ دلار و کلم چینی به ۷ دلار رسیده است.

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

ویروس ناشناخته

،

قرنطینه

،

چین

،

ویروس کرونا

،

کرونا

،

ویروس

ثبت نظرات
captcha