کد خبر : ۳۴۵۹۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تعریف نقشه راه بیولوژی سینتیک برای درمان بیماری ها

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت: با یک تیم افراد فعال در زمینه بیولوژی سینیتک از چهار سال پیش تلاش کردیم تا نقشه راهی برای این موضوع تعریف شد.

تعریف نقشه راه بیولوژی سینتیک برای درمان بیماری ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رضا ملک زاده امروز در اجلاس سراسری انقلاب صنعتی چهارم در هزار سوم اظهار داشت: هوش مصنوعی تکنولوژی اساسی در انقلاب چهارم صنعتی است؛ هوش مصنوعی وقتی برای رانندگی یا برای خلبانی استفاده شود، خطاها را کاهش می دهد. 

وی ادامه داد: در تشخیص چهره با هوش مصنوعی تحول عظیم رخ می دهد. هوش مصنوعی موجب می شود بسیاری از کارها از بین برود و افرادی که کارهای ساده انجام می دهند بیکار شوند و این تحول عظیم اجتماعی را به دنبال دارد. 

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت: بشر توانست با هوش مصنوعی، سلول زنده بسازد، در بحث پزشکی، صنعت، محیط زیست و کشاورزی، بیولوژی سینتیک نقش اساسی دارد. 

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت: در بیولوژی سینتیک می توان گوشت تولید کرد بدون کشتن حیوان و بسیاری از بیماری ها را درمان کرد. 

ملک زاده افزود: چالش های اجتماعی عظیم با بیولوژی سینتیک در پیش است و مهمترین آن، درمان بیماری هاست. امروز می توان طبق بیولوژی سینتیک ژن بیماری را اصلاح کرد. 

وی گفت: 25 درصد ایرانی ها مشکل رفلاکس معده و 35 درصد مشکل کبد چرب دارند که لازم نیست برای درمان آنها همه به پزشک مراجعه کنند و نیاز به معاینه نیست، که می توان با یک سؤال از بیمار به آنها توصیه ای داشت تا رژیم غذایی را رعایت کنند، در حالی که 90 درصد اینها آندوسکوپی می شوند و نیاز به آندوسکوپی ندارند. 

وی ادامه داد: برای کبد چرب باید به مردم گفت وزن کم کنند و ورزش کنند که با یک اپلیکیشن امکان پذیر است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی افزود: همه محصولات غذایی را می توان با بیولوژی سینتیک درست کرد. گستره عظیم اجتماعی تحت تأثیر این تکنولوژی قرار می گیرد. 

وی با بیان اینکه 300 شرکت در بیولوژی سینتیک در دنیا کار می کنند، افزود: همه کشورها برای این حوزه نقشه راه دارند، این زیرساخت ها در خیلی کشورهای اروپایی به وجود آمده، ما 25 دانشمند درجه یک در حوزه مذاکره بیولوژیک سینتیک در دنیا داریم. 

وی گفت: بسیاری از معضلاتی که از نظر مختلف در دنیای امروز وجود دارد، با به کارگیری بیولوژی سینتیک رفع می شود. 

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای ایران نیز با یک تیم افراد فعال در این زمینه از چهار سال پیش نقشه راهی در حوزه بیولوژی سینتیک تعریف کردیم و انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران در این حوزه کار می کند. اولین کار ما تعریف نیروی انسانی در این مورد است. 

ملک زاده گفت: ژن درمانی از این طریق نیز امکان پذیر است. یکی از آرزوهای بشر این بود که تغییرات ژنتیکی رخ داده را اصلاح کند. 

وی اضافه کرد: در چهار سال گذشته تحول عظیمی در بیولوژی سینتیک  رخ داده است. هموفیلی را می توان با ژن درمانی معالجه کرد. همچنین تالاسمی و درمان 300 نوع معلولیت با ژن درمانی امکان پذیر است. ژن درمانی مهمترین درمان برای سرطان است. امروز ما 50 درصد سرطان ها را نمی توانیم درمان کنیم که از طریق ژن درمانی امکان درمان دارد. 

ملک زاده افزود: در ژن درمانی، ژن سالم وارد ویروس می شود و آن ویروس در بدن فرد تزریق می شود و دی ای ان را اصلاح می کند که یکی از آنها ویروس ایدز است. 

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد: از منظر که بودجه کم داریم، قرار است مرکزیت تولید این ویروس ها برای ژن درمانی ایجاد کنیم که در این باره خیران به ما کمک می کنند. پنج مرکز در ایران طراحی کرده ایم و سازمان برنامه و بودجه با ما همکاری نکرده است. 

ملک زاده گفت: شک ندارم 2 الی 3 سال آینده همین افراد هموفیلی که مقابل وزارت بهداشت تجمع می کنند و می گویند ما را درست درمان کنیم.

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

نقشه راه بیولوژی سینتیک

،

راه بیولوژی سینتیک

ثبت نظرات
captcha