کد خبر : ۳۴۵۹۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سالانه 11هزار مرگ منتسب به آلودگی هوا در کشور

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با اعلام اینکه سالانه ۵.۷ میلیارد دلار هزینه مرگ های زودرس منتسب به آلودگی هوا در کشور است، از توجیه وزارتخانه های صمت و نفت در زمینه ارتقای استانداردهای مرتبط با خودرو و سوخت، انتقاد کرد.

سالانه 11هزار مرگ منتسب به آلودگی هوا در کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر عباس شاهسونی امروز در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای کشور که در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، اظهار کرد: وزارت صنعت برای ارتقای استاندارد خودروها همیشه بهانه نبود سوخت مناسب برای استاندارد یورو پنج را می گیرد و وزارت نفت برای تولید سوخت بهتر نیز بهانه عدم ارتقای استاندارد خودروها را؛ در حقیقت این موضوع بازی با سلامت مردم است و سالانه ۵.۷ میلیارد دلار هزینه مرگ های زودرس منتسب به آلودگی هوا است.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت ادامه داد: سالانه ۴۶۸ هزار و ۶۸۲ سال عمر هدر رفته از آلودگی هوا داریم و بررسی ها نشان دادند که علت مرگ ها در ۶.۵ درصد از سکته های قلبی، ۸ درصد از سکته های مغزی و ۱۱ درصد از سرطان های ریه، منتسب به آلودگی هوا است.

شاهسونی گفت: همچنین سالانه ۱۱ هزار مرگ در کشور منتسب به آلودگی هوا ثبت می شود و ۸.۹ درصد از مرگ های طبیعی نیز به علت آلودگی هوا رخ می دهد.

وی با تاکید بر اینکه تمامی این موارد هزینه های جدی برای مردم و دولت دارد، تصریح کرد: چنانچه ما هزینه ای برای بهبود کیفیت هوا صرف نکنیم، مجبور هستیم که همان هزینه را در بخش درمان بیماری های ناشی از آلودگی هوا صرف کنیم. البته باید به این نکته تأکید کرد که آلودگی هوا فقط مختص به کشور ما نیست و کشورهای دیگری نیز در دنیا با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند.

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

مرگ منتسب به آلودگی هوا

،

آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha