کد خبر : ۳۴۵۹۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دبی سنج های ارزان برای توسعه مدیریت منابع آبی

پژوهشگران مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین موفق به طراحی و ساخت دبی سنج های ارزان قیمت با هدف توسعه مدیریت منابع آبی شدند.

دبی سنج های ارزان برای توسعه مدیریت منابع آبی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر مرتضی سعادت طرقی، عضو هیات علمی مجتمع آموزش عالی اسفراین از پیشرفت چشمگیر قرارداد پژوهشی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در جهت توسعه مدیریت منابع آبی خبر داد.

وی با بیان اینکه آب سرمایه تمام انسان هاست، افزود: بدون شک بحران کمبود آب یکی از بزرگترین چالش های انسان در حال حاضر است که تقریباً اکثر کشورهای جهان با آن درگیر هستند. مدیریت منابع آب همواره به عنوان یک راهکار در مواجهه با این چالش مطرح شده است. با مشخص بودن دقیق مقدار آب حاصل شده می توان مدیریت دقیق تری بر منابع آبی داشت، مقادیر تلفات را مشخص و در راستای کاهش آن تلاش کرد. عمده ترین روش تعیین مقدار آب حاصل شده استفاده از دبی سنج ها در تاسیسات آبرسانی است؛ اما مشکل در قیمت بالای دبی سنج ها است.

دکتر طرقی به عنوان مجری طرح "مطالعه، طراحی و ساخت دبی سنج های ارزان قیمت با هدف توسعه مدیریت منابع آبی" در خصوص جزئیات این طرح، گفت: این طرح در سال ۱۳۹۷ مورد تایید شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به عنوان طرح ملی قرار گرفت و روند اجرای طرح از ابتدای سال ۱۳۹۸ آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه با گذشت ۱۰ ماه از اجرا، این طرح پیشرفت ۶۰ درصدی داشته است و تاکنون یک سیستم کالیبراسیون بر مبنای سرریزها طراحی و ساخته شده است و صحت نتایج آن مورد تایید کارشناسان صنعت آب و فاضلاب قرار گرفته است، افزود: مهمترین دستاورد این طرح کاهش قیمت تمام شده دبی سنج های کاربردی از طریق ساخت نمونه های ابتکاری است که تاکنون یک نمونه اولیه از آن ساخته شده و در مرحله تست و کالیبراسیون است.

دکتر طرقی اضافه کرد: طبق برنامه زمان بندی ارائه شده تا یک سال آینده اجرای طرح به شکل موفق به پایان خواهد رسید و امید داریم با اجرای این طرح گامی مهم در جهت مدیریت منابع آبی برداریم.

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

دبی سنج

،

توسعه مدیریت منابع آبی

،

مدیریت منابع آبی

،

منابع آبی

،

آب

ثبت نظرات
captcha