کد خبر : ۳۴۵۹۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فرانسه ۱۴ رآکتور هسته ای را تا سال ۲۰۳۵ میلادی تعطیل می کند

دولت فرانسه در حالی که چندی پیش براساس اسناد منتشر شده توسط روزنامه لوموند اعلام کرده بود، ده ها میلیارد یورو برای ساخت ۶ رآکتور هسته ای نسل پیشرفته در این کشور هزینه خواهد کرد، از تعطیلی ۱۴ رآکتور هسته ای فعال تا سال ۲۰۳۵ میلادی خبر داده است.

فرانسه ۱۴ رآکتور هسته ای را تا سال ۲۰۳۵ میلادی تعطیل می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دولت فرانسه در حالی که چندی پیش براساس اسناد منتشر شده توسط روزنامه لوموند اعلام کرده بود، ده ها میلیارد یورو برای ساخت ۶ رآکتور هسته ای نسل پیشرفته در این کشور هزینه خواهد کرد، از تعطیلی ۱۴ رآکتور هسته ای فعال تا سال ۲۰۳۵ میلادی خبر داده است.
روزنامه لوموند ۱۹ آبان امسال(۱۰ نوامبر) اسنادی منتشر کرد که براساس آن نشان می داد فرانسه قصد دارد برای تولید برق، ۴۶ میلیارد یورو در ساخت ۶ راکتور هسته ای نسل پیشرفته در این کشور هزینه کند.
طبق برآوردهای شرکت برق این کشور که در سندی محرمانه در پایان ماه ژوئیه ۲۰۱۹ میلادی(تیرماه) به هیات مدیره این شرکت ارائه شده، ساخت هر رآکتور هسته ای پیشرفته مدل «ایی.پی.آر - EPR » براساس نوع ساخت به صورت دوتایی به حدود ۲۰ سال زمان نیاز دارد؛ ضمن آنکه دستکم ۷.۵ تا ۷.۸ میلیارد یورو هزینه می برد که بیش از ۲ برابر قیمت اولیه راکتور هسته ای نسل سومی «فلمان ویل - Flamanville » است.

به گزارش روز سه شنبه تارنمای شبکه تلویزیونی «ب.اف.ام» فرانسه، تعطیلی رآکتورهای هسته ای این کشور با توقف فعالیت ۲ رآکتور در سایت هسته ای «فسن هیم» در نیمه نخست سال میلادی جاری آغاز می شود.
براساس این گزارش، تعطیلی دیگر رآکتورها نیز به تدریج و در فاصله زمانی سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۵ میلادی انجام خواهد شد.
اکنون در اتحادیه اروپا ۱۲۷ رآکتور هسته ای فعال وجود دارد که فرانسه با ۵۸ رآکتور در صدر است.
سه چهارم انرژی برق فرانسه توسط ۵۸ رآکتور هسته ای در نیروگاه های این کشور تولید می شود.

به گزارش این شبکه تلویزیونی فرانسه، پروژه دولت که برای مشاوره عمومی تا ۱۹ فوریه ۲۰۲۰ (۳۰ بهمن) در اینترنت ارائه شده، اینک در چندین نهاد از جمله شورای عالی انرژی فرانسه مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.
شرکت برق فرانسه به دولت این کشور پیشنهاد داده در خصوص تعطیلی یک جفت رآکتور در ۶ نیروگاه به دلیل قدیمی بودن این رآکتورهای ۹۰۰ مگاواتی، تحقیقات لازم را به عمل آورد.
اکنون همه این سایت های هسته ای دارای چهار یا چند راکتور هستند که خاموشی دو رآکتور از این تعداد، منجر به تعطیلی نیروگاه های هسته ای نخواهد شد.

فرانسه با ۱۹ نیروگاه و ۵۸ رآکتور هسته ای، به عنوان هسته ای ترین نقطه در کره زمین شناخته می شود و به تایید کارشناسان، وقوع سوانح خطرناک و غیرمنتظره در نیروگاه و راکتورهای هسته ای، می تواند یک فاجعه بزرگ انسانی را در این کشور رقم بزند.

«الیزابت بورن» وزیر محیط زیست فرانسه روز دوشنبه (۳۰دی) خبر داد که دولت یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون یوروی اضافی دیگر به بخش تولید «بیوگاز» اختصاص داده و ظرفیت توان انرژی بادی از طریق دریا (بادی دریایی) را تقریبا" ۴۰درصد افزایش خواهد داد.
انرژی کاملا سبز یا بیوگاز یک منبع انرژی ارزشمند تجدید شدنی است. نیروگاه های بادی دریایی نیز یکی از منابع مهم تولید انرژی تجدیدپذیر و پاک محسوب می شود.
۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت حدود ۷۰ میلیون نفری فرانسه در نزدیکی نیروگاه های هسته ای زندگی می کنند که در معرض خطرات جدی ناشی از تشعشعات مواد رادیواکتیو قرار دارند.
تیرماه امسال، یک سازمان مدافع محیط زیست، نقشه محل های زباله های هسته ای در سراسر فرانسه را منتشر کرد تا به شهروندان هشدار دهد تا چه حد به این مناطق نزدیک هستند.
« گرین پیس (Green Peace) - صلح سبز» که یک سازمان غیردولتی مدافع محیط زیست است در این نقشه ها به وضوح به مکان های دفن زباله های هسته ای فرانسه اشاره کرده و به شهروندان فرانسوی که در نزدیکی این مکان ها و نیروگاه های هسته ای سکونت دارند نسبت به خطرات ناشی از تشعشعات مواد رادیواکتیو هشدار داده است.

فرانسه بزرگترین سهم از انرژی برق مصرفی خود را با کمک انرژی هسته ای تامین می کند و از قدیمی ترین سرمایه گذاران در این زمینه است. ۷۶ درصد برق این کشور از انرژی هسته ای تامین می شود.

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

،

رآکتور هسته ای

ثبت نظرات
captcha