کد خبر : ۳۴۵۹۷۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پوسیدگی خطوط انتقال نفت و فاجعه زیست محیطی پسماندهای نفتی

زنگ خطر جدی که امروز خلیج فارس را تهدید می کند پسماندها هستند، نشت نفت به دریا موضوعی بس جدی و بسیار حائز اهمیتی است که اگر مسؤولان نسبت به آن غفلت نشان دهند می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد کند.

پوسیدگی خطوط انتقال نفت و فاجعه زیست محیطی پسماندهای نفتی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مدت هاست نام خلیج فارس و استان بوشهر یادآور گاز و نفت و انرژی است ولی کمتر کسی در این مدت حرف از حال ناخوش این نگین تابناک ایران زده است. دریا به عنوان یک موهبت الهی نقش مهمی در زندگی مردم استان بوشهر و دیگر مناطق مرزی و کاربردهای بسیاری در زمینه های حمل و نقل، تجارت، تفریح، ورزش دارد.

امروزه از دریا به عنوان یکی از مهمترین ظرفیت ها برای توسعه صنایع مختلف از جمله صنعت گردشگری نام برده می شود که بسیاری از کشورها تنها با داشتن دریا توانسته اند به یک قطب اقتصادی تبدیل شوند.

اما خلیج فارس یکی از با ارزش ترین زیست بـوم های آبی جهان است که با وجود متنوع ترین رویش های گرمسیری و گونه های مختلف جانداران آبزی شرایط بسیار ویژه ای دارد که محیط زیست آن را تبدیل به محیطی بسیار حساس و شکننده کرده است. این ویـژگی سبب شده است تا در دهه های پایانی قرن بیستم نظام های مهم حقوقی برای حمایت گسترده تر از محیط زیست این منطقه درپی ایجاد تغییراتی برآیند.

خلیج فارس همواره در معرض آسیب و خطرات

استان بوشهر بیشترین مرز دریایی با خلیج فارس را دارد و داشتن بیش از 936 کیلومتر ساحل، ظرفیتی بی نظیر برای این استان محسوب می شود که باید بهترین استفاده را از آن برد. استان بوشهر به دلیل قرارگیری مخازن بزرگ نفت و گاز، پایانه های صادراتی و خطوط لوله انتقال، همواره در معرض آسیب آلودگی نفتی قرار دارد و این سبب شده هراز چند گاهی موضوع آلودگی ها در خلیج فارس لقلقه زبان مسؤولان و همچنین دوستداران محیط زیست شود.

منابع آلوده کننده آب دریا و دریاچه ها کدامند؟

زباله های صنعتی، فاضلاب و پسماند های آبی، فعالیت های معدنی، زباله های دریایی، نشت اتفاقی نفت، احتراق سوخت های فسیلی، مواد شیمیایی بارور و ضد آفت، نشت خطوط انتقال فاضلاب، گرمایش جهانی، زباله های رادیواکتیو، توسعه شهری، نشتی های دفن زباله و پسماند های حیوانی از مهمترین منابع آلوده کننده آب دریا و دریاچه ها هستند.

در بین این موارد گفته شده شاید نشت نفت از نفت کش ها به دریاچه ها، دریا و یا اقیانوس ها یکی از مهمترین ها و خطناک ترین عوامل آلوده کننده این منابع آبی باشد. در چنین مواردی مقدار فراوانی نفت که قابل حل شدن در آب دریا نیست، وارد دریا می شود، به همین دلیل مشکلات نگران کننده ای را برای حیات وحش دریایی از قبیل ماهی ها، پرندگان و ماهی خواران به وجود می آورد. برای مثال اگر یک کشتی حامل مقدار فراوانی نفت دچار صانحه شود و نفت به دریا نشت کند، با توجه به میزان نشتی، وسعت اقیانوس و سمی بودن آلوده کننده ها، آسیب های شدیدی به جانداران مختلف آن ناحیه وارد خواهد شد.

خلیج فارس در تهدید پسماندهای نفتی 

اما زنگ خطر جدی که امروز خلیج فارس را تهدید می کند پسماندها هستند، زنگ خطری که مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر صدای آژیر آن را در آورد. نشت نفت به دریا موضوعی بس جدی و بسیار حائز اهمیتی است که اگر مسؤولان نسبت به آن غفلت نشان دهند می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد کند.

فرهاد قلی نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بوشهر در گفت وگو با خبرگزاری فارس در این خصوص می گوید: در شمال استان پایانه های صادرات نفت و خطوط لوله و فلات قاره و در جنوب استان پارس جنوبی قرار دارد که در هر یک از این مناطق امکان ورود این آلودگی های نفتی به دریا وجود دارد.

اثرات فاجعه بار نشت نفت به محیط زیست دریایی

وی با بیان اینکه نشت نفت به دریا باعث آسیب به محیط زیست دریایی می شود که اثرات آن تا سال ها قابل مشاهده است، خواستار تلاش برای مقابله با این آلودگی ها شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر می گوید: پوسیدگی خطوط انتقال نفت و عدم وجود برنامه های مدیریت پسماند دریایی در سال های اخیر سبب شده که با حجم عظیمی از آلودگی پسماندها در سواحل استان بوشهر روبه رو شویم.

فرهاد قلی نژاد افزود: از قبل می پنداشتیم که آلودگی از درون سواحل به دریا وارد می شود ولی پس از برگزاری برنامه های پاک سازی متعدد سواحل در سطح استان، متوجه می شدیم که مجدداً آلودگی و پسماند به سواحل استان بوشهر هجوم آورده اند که در این راستا باید به سمت طراحی و تصویب برنامه مدیریت زیست بومی در سطح اسکله ها و بنادر و در سطح منابع نفتی استان بوشهر حرکت کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه طرح مطالعاتی مدیریت یکپارچه سواحل در استان بوشهر با مشارکت ادارات مرتبط تنظیم شده است می گوید: برنامه مقابله با استحصال از دریا نیز در سواحل استان پیگیری شد و با تشکیل کارگروه حفاظت از دریا و سواحل استان اهمیت و ضرورت توجه به محیط زیست دریایی و سواحل مورد توجه قرار گرفته است.

توسعه فعالیت های امور حاکمیتی دریایی در اولویت است

سیاوش ارجمندزاده مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر نیز می گوید: با توجه به لزوم توجه به محیط زیست دریایی، توسعه فعالیت های امور حاکمیتی دریایی در راستای بهبود وضعیت موجود اولویت این اداره کل است.

سیاوش ارجمندزاده افزود: توسعه در امور حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی در دریا، به طور عمده مربوط به ایمنی دریانوردی، مقابله با آلودگی محیط زیست دریایی و نظارت بر ساخت و سازها در سواحل است که سعی داریم این حوزه ها را با اهتمام و جدیت بیشتری دنبال کنیم. 

وی یادآور شد: بزرگ ترین پایانه های نفتی و پتروشیمی کشور در استان بوشهر واقع شده که این امر ایجاب می کند در ارتباط با موضوع محیط زیست دریایی نیز اهتمام جدی داشته باشیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر می گوید: در حوزه توسعه زیرساخت های بندری در سال های گذشته اقدامات خوب و موثری انجام گرفته که باعث رونق تجارت و افزایش تردد شناورهای تجاری در بنادر استان شده ولی با این وجود نیاز است در زمینه امور حاکمیتی دریایی تمرکز بیشتری صورت و با سرعت بخشی بیشتر باید این حوزه را با توسعه زیرساخت های بندری همگام کنیم.

پسماندهای درون خلیج فارس در حال مبدل شدن به فاجعه ای زیست محیطی

وجود منابع وسیع نفت و گاز در استان بوشهر، باعث رشد سریع این صنایع تقریباً در تمامی مناطق استان شده است، همچنین گسترش صنایع نفت و گاز و ارتباط بسیار نزدیک با زندگی اجتماعی و زیست محیطی ساکنین اطراف به طور واضح دارای اثرات و عوارض شدیدی بر مردم خواهد بود ولی این روزها پسماندهای درون سواحل و خلیج فارس در حال مبدل شدن به فاجعه ای زیست محیطی به ویژه در استان بوشهر شده است.

با توجه به اهمیت سواحل و دریاها در اکوسیستم استان بوشهر، همواره باید به پاکسازی سواحل و دریا اهتمام جدی بورزیم چراکه عوامل آلوده کننده تمام افراد جامعه را می تواند تحت تأثیر قرار دهد و بیشترین گروه های در معرض خطر کودکان و افراد مسن می باشند.

در سال های اخـیر هم عوامل مختلفی چون افزایـش جمعیت، توسعه شهرنشینی، گسترش صنعت، استفاده نادرست از منابع طبیعی و موارد دیگری سبب بروز آلودگی شدید زیـست محیطی این منطقه شده است. زندگی صنعتی بشر امروزی بیش از هر پهنه آبی دیگر آثار مخرب خود را بر خلیج فارس نشان داده است. عـبور و مرور انـواع شنـاورها و تخـلیه مواد آلاینده آن ها به خلیج فارس، تخلیه انواع مواد شیمیایی خطرناک از مهم ترین عوامل آلودگی محیط زیست دریایی خلیج فارس هستند که تـوانسته اند در انـدک زمانی اکـوسیستم بی نظیـر آن را تا چهل و هفت بـرابر حد طبـیعی آلودگی، آلوده کنند و بدین وسیله آبزیان و موجودات آن را با خطر نابودی مواجه سازند.

به هر حال، باتوجه به اهمیت این محیط زیست دریایی، اگر سازوکاری برای کنترل آلودگی وجود نداشته باشد، زمینه نابودی محیط زیست فراهم خواهد شد.

[media][media]

[media][media]

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

پوسیدگی خطوط انتقال نفت

،

خلیج فارس

،

فاجعه زیست محیطی

،

پسماندهای نفتی

ثبت نظرات
captcha