کد خبر : ۳۴۵۹۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نحوه حذف آفلاتوکسین شیر

صبح دیروز در برنامه سلام صبح بخیر، کارشناسی که خودش را از انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی معرفی کرد، خبری را گفت که موجب نگرانی بسیاری از افراد شد.

نحوه حذف آفلاتوکسین شیر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، صبح دیروز در برنامه سلام صبح بخیر، کارشناسی که خودش را از انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی معرفی کرد، خبری را گفت که موجب نگرانی بسیاری از افراد شد.

 این کارشناس ادعا کرد که تمام شیرهای پاستوریزه که در مغازه ها فروخته می شود حاوی سم آفلاتوکسین است. او ادعا کرد خوراک دام ها از ذرت های آلوده است که این موضوع شیر آنها را سمی می کند؛ اما روابط عمومی وزارت بهداشت این خبر را کذب محض دانست و اخطار داد که برخی افراد کاملا غیر مسوولانه این اخبار را منتشر می کنند و در صورت تداوم از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد کرد.

وقتی خبر شیرهای سمی منتشر شد، چندین نفر با دفتر تحریریه تماس گرفتند و جویای صحت و سقم این خبر شدند. به همین دلیل پیگیر ماجرای شیرهای سمی شدیم.حالا شیر بخوریم یا نه؟ این سوالی است که بعد از شنیدن صحبت های دیروز صبح کارشناس برنامه سلام صبح بخیر بارها شنیده شد؛ اظهاراتی که شنیدن آنها مردم را کمی ترساند و باعث پیگیری آنها شد. این کارشناس تلویزیون ادعا کرد که سم سرطان زایی در شیرها وجود دارد و در تهران 33 درصد نمونه های شیر پاستوریزه حاوی سم هستند.

این عدد در تبریز 62 درصد در مشهد 5 درصد، شیراز 17 درصد، ساری 60 درصد و اردبیل 33 درصد است. او اظهار کرد: «موضوع سم در شیرها بسیار مهم تر از موضوع روغن های پالم دار است و این موضوع به خوراک دام ها که از ذرت های آلوده است ربط دارد.» این کارشناس همچنین گفت: «علاوه بر شیر، تخم مرغ و محصولات لبنی هم ممکن است حاوی این سم باشند.»

این کارشناس حتی مصرف سبزیجات ارزان قیمت را هم منع کرد و اظهار کرد: «در اغلب زمین های کشاورزی فاضلاب وارد می شود و خانم های باردار بهتر است حتی به این سبزیجات دست نزنند.» این صحبت ها در حالی مطرح شد که افکارعمومی هنوز ماجرای مبهم کیک های قرص دار که البته به نتیجه مشخصی نرسید را فراموش نکرده است.

آفلاتوکسین کشف جدیدی نیست

آفلاتوکسین چیست و چگونه وارد بدن انسان می شود؟ اصلا چرا باید مواد غذایی حاوی سم سرطان زا باشند؟ برای پیگیری این موضوع سراغ آقای «کیانوش جهانپور » سخنگوی سازمان غذا و دارو رفتیم. او می گوید: «این اخبار به هیچ وجه صحت ندارد. این آقا کشف جدیدی نکرده است که در یک برنامه زنده تلویزیونی افکار عمومی را با آن بمباران می کند، گویی که بلایی نازل شده است.

آفلاتوکسین یک معضل در موادغذایی به ویژه لبنیات و خشکبار و فراورده های گیاهی است. کشورهای مختلف حد مجاز متفاوتی برای آن در مواد غذایی مختلف دارند و استانداردهای ایران عموما در حد استانداردهای ایالات متحده تعریف شده است؛ البته استانداردهای اروپایی سختگیرانه تر است.»

او ادامه می دهد: «آفلاتوکسین موضوعی است که سال هاست مورد تمرکز و توجه سازمان بهداشت جهانی و فائو و بالطبع نظام سلامت و نهادهای نظارتی کشور بوده و موضوع جدیدی نیست؛ متاسفانه تازگی ها مد شده است که افرادی بدون اشاره به مقدمه و موخره، مطالبی را مطرح می کنند که نه تنها کمکی به ارتقای سلامت و سواد سلامت جامعه نمی کند بلکه باعث تشویش اذهان هم می شود.» او در ادامه می گوید:

«موضوع آفلاتوکسین در مواد غذایی موضوعی جهانی است، حداقل چهار دهه در مورد آن تحقیقات شده و بررسی روند آن در ایران نشان می دهد در همه سال های اخیر میزان آفلاتوکسین در مواد غذایی از جمله لبنیات و خشکبار روند کاهشی داشته است.»

 

مدعی حذف آفلاتوکسین نیستیم

جهانپور به سوال «حالا شیر بخوریم یا نه؟» جواب نمی دهد اما می گوید: «در سال های اخیر تلاش شده است میزان آفلاتوکسین در محصولات غذایی کاهش یابد و حتی مروری بر مطالعات نشان می دهد این میزان در مواد غذایی از جمله لبنیات تولید داخل روند کاهشی داشته است.»

او ادامه می دهد: «ما نظارت کامل بر محصولات غذایی بسته بندی و تولیدی صنایع غذایی داریم و محصولات پاستوریزه شده به مراتب وضعیت بهتری از محصولات فله ای و سنتی دارند. بسیاری از محصولات غذایی و لبنی ما با پاس کردن همین استانداردها به خارج از کشور صادر می شوند؛ البته هیچ کس مدعی حذف آفلاتوکسین نیست اما طرح موضوع به صورت یکجانبه آن هم به گونه ای که این معضل خاص محصولات غذایی داخلی است،

کار اشتباهی است؛ چنانکه در مطالعات کشورهای مختلف ۷ تا ۸۴ درصد آلودگی محصولات لبنی و فراورده های گیاهی بسته به زمان و فصل نمونه گیری، آفلاتوکسین گزارش شده است. در ژاپن تا ۱۴ درصد، در ترکیه بیش از 12.4 درصد گزارش شده و استاندارد حد مجاز آفلاتوکسین در کشورهای مختلف در محصولات مختلف متفاوت هست.»

 روزنامه صبح نو

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

حذف آفلاتوکسین شیر

،

آفلاتوکسین شیر

،

آفلاتوکسین

،

شیر

ثبت نظرات
captcha