کد خبر : ۳۴۵۹۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بحران آب آشامیدنی در تهران

پایتخت نشینان کمتر از یک دهه دیگر با کمبود شدید آب شرب مواجه می شوند. کمبود آب نخستین بحران از بحران های ١٦گانه پایتخت است.

بحران آب آشامیدنی در تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روزنامه شهروند نوشت: تهرانی ها کمتر از یک دهه دیگر با کمبود آب آشامیدنی مواجه می شوند. تهران پس از سیستان وبلوچستان دومین استان ایران از نظر فقر منابع آبی است و هر سال عددی به اندازه یک شهر متوسط به جمعیت آن اضافه می شود. همین مسأله سبب شده است که علاوه بر معدود سدهای اطراف پایتخت، منابع آب زیرزمینی این استان به شدت زیر فشار باشد و با تخریب سفره های زیرزمینی آب فرونشست های بزرگی در تهران رخ بدهد و آینده هولناکی را برای زیرساخت های پایتخت مانند فرودگاه ها، لوله های گاز، دکل های برق، راه آهن و... ترسیم کند. این موارد بخشی از هشدارهای هدایت فهمی، مدیر سابق منابع آب وزارت نیرو در گفت وگو با «شهروند» است. حالا تهران را ١٦ بحران بزرگ تهدید می کند که از نظر کارشناسان نخستین بحران، بحران آب است.

آب، نخستین بحران تهران

بسیاری از پایتخت نشینان و ساکنان استان پرتراکم تهران بعد از بارش های فراوان باران و برف در سال آبی گذشته و پیش بینی این بار ش ها در سال آبی جاری به این گمان رسیدند که تهران بعد از سال ها کم آبی از این بحران رهایی یافته و همان اندک صرفه جویی هم که داشتند را به کناری گذاشتند، تا آنجا که به گفته کارشناسان، ساکنان این پهنه از کشور دوبرابر مصرف سرانه آب را نسبت به استانداردهای جهانی دارند اما واقعیت ماجرا با آن چه تهرانی ها می اندیشند، متفاوت است؛ چه آن که نه تنها پیش بینی بارش ها در سال آبی جاری محقق نشده، بلکه  ١٣ میلیون ساکن پایتخت بعد از سیستان وبلوچستانی ها در دومین استان فقیر ایران از نظر منابع آب زندگی می کنند. با این حال تهرانی ها با سیستان وبلوچستانی ها یک تفاوت اساسی دارند. رشد خیره کننده جمعیت در تهران تا حدی است که به گفته سیدحسن رضوی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران، این پهنه تا پنج سال آینده در تأمین آب شرب خود با مشکل مواجه می شود.  البته بحران آب مختص تهران نیست و وضع امروز در تداوم بحرانی است که از سال ها پیش شکل گرفته است. در این میان پایتخت به عنوان قلب و بزرگ ترین کلان شهر ایران که به گفته سیدحسن رضوی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران به اندازه تعداد یک شهر متوسط یا به عبارتی سالی ٢٥٠ هزار نفر به جمعیت آن افزوده می شود، اگر به موضوع طرح های آبرسانی اش توجه نشود، تا چند سال دیگر در فاجعه فقر آب می سوزد. به همین سبب است که نخستین چالش از چالش های شانزده گانه پیش روی استان تهران، مشکل آب اعلام شده است.

عبور از مرز شرایط بحرانی، ٥ تا ١٠ سال آینده

نگرانی ها پیرامون وضع فاجعه بار منابع آبی استان تهران در حالی است که به گفته مسئولان شرکت آب و فاضلاب (آبفا) امسال شاهد رشد ۴.۵ درصدی مصرف آب شرب در پایتخت و دیگر شهرهای این استان هستیم. شهرام عدالتی، معاون برنامه ریزی و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در میانه مرداد ماه سال جاری گفته است: «فقر آبی در این استان از مرز شرایط بحرانی عبور کرده است.» از این رو به گفته همین مقام مسئول، برای تأمین آب ساکنان تهران منابع آب تمام استان های دیگر استفاده شده است.

اما این پایان کار نیست؛ چه آن که سیدحسن رضوی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران از بمب جمعیتی تهران گفته است و این موضوع را دلیلی بر این می داند که تهران تا پنج سال دیگر با بحران تأمین آب مواجه خواهد شد اما پیش از او، همین نکته از سوی معاون برنامه ریزی و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران نیز مورد اشاره قرار گرفت؛ به نحوی که او ضمن اشاره به سرعت بالای رشد جمعیت در پایتخت گفته بود: «علاوه بر خود استان تهران، رشد جمعیت در پیرامون این استان نیز بسیار بالاست که نشان می دهد فشار روزافزونی بر حوزه آبریز این استان وجود دارد» و در ادامه نیز همچون دیگر مسئول هم نظرش که از پنج سال سخن رانده بود، او ١٠ سال را متذکر شده و می افزاید: «در یک روند ۱۰ساله این فشار مضاعف به منابع آبی، این استان را با مشکل مواجه می کند.»

ادامه این شرایط غیر ممکن خواهد بود

در همین ارتباط «شهروند» در گفت وگو با هدایت فهمی، مدیرکل سابق دفتر منابع آب وزارت نیرو در پی یافتن پاسخ این پرسش ها بر آمد که آیا واقعا طی ٥ یا ١٠ سال آینده تهران با فاجعه فقر آب مواجه خواهد شد و آیا از تأمین آب شهروندانش عاجز خواهد ماند؟ این کارشناس حوزه آب با اشاره به این که تهران از لحاظ مصرف آب شرب یک ششم مصرف کل کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: «مصرف آب شرب در کل کشور حدود ٧میلیارد مترمکعب است و تهران با حدود یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون مترمکعب مصرف در یک تا دو سال اخیر به سرعت این رکوردها را جابه جا می کند، زیرا افزایش جمعیت در پایتخت و شهر های حاشیه ای آن و تغییر الگوی مصرف به سوی صرفه جویی کمتر، مصرف آب شرب در تهران را بیش از این خواهد کرد. این همه در شرایطی است که مصرف در شهر تهران پیش از این هم دو برابر متوسط مصرف یا نرم جهانی الگوی مصرف بوده است.»

او خاطر نشان می کند: «ادامه این شرایط تا چند سال آینده مصادف با این است که تأمین آب مصرفی در تهران تقریبا غیرممکن یا بسیار سخت و پرهزینه خواهد بود. امروز جز منابعی که در حال حاضر آب تهران را تأمین می کنند، راه های دیگری همچون انتقال آب برای این منطقه بسیار پرهزینه و با توجه به دلایل عدیده دیگر غیر منطقی است.»

فرونشست های بزرگ به دنبال فقر آبی

هدایت فهمی همچنین با اشاره به این که تهران از لحاظ منابع آبی فقیر شده است، یادآور می شود: «جدای از چندین سدی که در استان تهران و خارج از جغرافیای سیاسی آن قرار دارند و در تأمین آب این منطقه مشارکت دارند، بخش دیگری از این آب از سفره های زیرزمینی و چاه ها تأمین می شود و در سال های مختلف تا ٤٠٠ میلیون مترمکعب آب تهران را از این چاه ها تأمین کرده اند. البته این منبع آب زیر زمینی هم به دلیل گسترش سدسازی و موارد دیگری که موجب کم شدن نفوذ آب به آبخوان ها شده است، به مرور زمان دچار نقصان شده و کمتر از گذشته می توان به تأمین آب از این منابع امیدوار بود.»

مدیر کل سابق دفتر منابع آب وزارت نیرو در رابطه با منابع آب زیرزمینی تهران افزود: «آبخوان تهران که از دو آبخوان کوچک و بزرگ تشکیل شده است، به دلایل مختلف که عمده آن راه اندازی سیستم جمع آوری فاضلاب است، دیگر به شکل گذشته تغذیه نمی شود و برداشت بی رویه آب از این آبخوان ها آنها را در شرایط رو به احتضار قرار داده است. وضعیتی که نه فقط باید ما را از فقیر ترشدن منابع آب نگران کند بلکه باید پیامدهای دیگری چون فرونشست های زمین و فروچاله هایی که در این مناطق به این سبب رخ خواهد نمود نیز، باید نگران بود.»

او در ادامه تأکید کرد: «تنها راه نجات از این وضع این است که فکر اساسی برای تغییر جدی الگوی مصرف شهروندان تهرانی شود یا تصفیه فاضلاب و لوله کشی و استفاده مجدد آن در خانه ها در دستور کار قرار بگیرد.»

نیاز به اصلاحات بنیادین

دیگر کارشناسان حوزه آب هم پیشنهاد می کنند که تهران هم مانند سایر کلان شهرهای جهان از الگوهای جداسازی آب آشامیدنی و آب بهداشتی تبعیت کند و فاضلاب تصفیه شده را برای سایر مصارف به غیر از آشامیدن مورد استفاده قرار دهد یا این که آب های سطحی و باران را با روش هایی جمع آوری کنند و دوباره مورد استفاده قرار دهند. فهمی در انتها نیز با اشاره به این که باید سیل مهاجرت به تهران کنترل شود، گفت: «طی حدود ٥٠ سال، ٣٧ هزار روستای کشور متروکه شده و جدای از آنها بسیاری از شهر ها مهاجرت کرده و به شهر های بزرگ تر و به خصوص تهران برای بهره مندی از امکاناتی که در آن متمرکز شده، آمده اند. اما واقعیت این است که ظرفیت تهران برای پذیرش این جمعیت و رشد آن کفاف نمی دهد و جدای از موارد پیش گفته برای مواجهه با شرایط فقر آبی در تهران باید به موضوع انفجار جمعیتی این شهر نیز توجه شود تا بتوان از پس این شرایط برآمد.»

بسیاری از کارشناسان به اتفاق معتقدند که تهران با الگوی مصرف فعلی و همچنین شرایط فعلی بهره برداری آب دیگر قادر به ادامه حیات نیست و در چنین شرایطی باید دید آیا بالاخره این بحران آبی دامن میلیون ها تهرانی را طی سال های آتی خواهد گرفت یا با تغییرات بنیادین بحران از سر آنها گذر خواهد کرد.

عمق چاه های تهران ٢٠٠ متری شد

عمق چاه های آب در دشت تهران - کرج به ۲۰۰ متر رسیده است. داوود نجفیان، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز با اعلام این موضوع گفته است: ما هر سال حدود ۸۰ سانتیمتر افت آب های زیرزمینی استان را داشتیم اما به دلیل بارندگی های سال گذشته و اقداماتی که برای استفاده بهینه از روان آب ها صورت گرفت، این افت به ۱۰ سانتیمتر رسید؛ این نشان می دهد که با اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی می توان آبخوان ها را نجات داد.

او به ایسنا توضیح داده است: خسارت های سنگینی در سال های اخیر بر اثر برداشت آب به منابع زیرزمینی وارد شده است که به خصوص افزایش عمق چاه های آب بوده است. در حال حاضر عمق چاه های آب در دشت های مختلف استان متفاوت است مثلاً عمق چاه ها در دشت تهران - کرج ۲۰۰ متر است اما چیزی که می توان گفت این است که در اکثر نقاط استان برداشت از منابع در سال های گذشته باعث فرونشست زمین شده که به عنوان نمونه در نظرآباد تا ۲۱ سانتیمتر هم فرونشست داشته ایم؛ در هر حال به طور کلی مطالعات نشان داده که با اجرای برنامه های کارشناسی، آبخوان های استان به تعادل خواهد رسید.»

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

بحران آب آشامیدنی

،

تهران

،

آب آشامیدنی

،

آب

ثبت نظرات
captcha