کد خبر : ۳۴۵۹۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اجرای طرح سپتاژ جهت رفع مشکلات فاضلاب خانگی در چالوس

فرماندار چالوس از اجرای طرح و پروژه سپتاژ جهت رفع مشکلات فاضلاب خانگی در چالوس، نوشهر و هچیرود خبر داد.

اجرای طرح سپتاژ جهت رفع مشکلات فاضلاب خانگی در چالوس

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدناصر زندی در جلسه مشترک اجرای پروژه سپتاژ جهت رفع مشکلات فاضلاب خانگی در شهرهای چالوس، نوشهر و هچیرود که به میزبانی چالوس در  سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد، با تاکید بر ضرورت اجرای این طرح و مزایایی که به همراه دارد، اظهار کرد: طرح سپتاژ ساده ترین و پر کاربردترین واحد مورد استفاده در تصفیه فاضلاب به ویژه فاضلاب های بهداشتی انسانی است.
وی تصریح کرد: پروژه مذکور می تواند پس از اجرا، مشکلات مربوط به دفع فاضلاب واحدهای مسکونی، تجاری، رستوران ها و هتل ها را با نظارت شبکه بهداشت و درمان، محیط زیست و شهرداری که یکی از بزرگترین معضلات شهرهای ساحلی است، برطرف کند.
فرماندار چالوس با اشاره به تلاش در جهت امضای تفاهم نامه و عملیاتی شدن این پروژه مابین سه شهرداری نوشهر،چالوس و هچیرود گفت: در صورتی که بیش از این فرصت سوزی شود به مصلحت نیست و اگر پیش از این اقدام می شد به طور قطع  هم مبلغ پروژه کاهش پیدا می کرد و هم معضل جدی در این شهرها اتفاق نمی افتاد.
زندی وضعیت فاضلاب این شهر را نسبت به دیگر شهرها بحرانی تر دانست و افزود: البته شهرهای دیگر بهتر از چالوس نیست چون دفع بهداشتی صورت نمی پذیردبنابراین با تفاهمی که طی جلسه قبل با فرمانداری نوشهر انجام شد این پروژه باید مشترک اجرا شود.
وی ضمن تشکر از همکاری و پیگیری شرکت مجری بر ضرورت همکاری دیگر دستگاه ها تاکید کرد و ادامه داد: اجرای این پروژه در تنکابن موجب شد تا نقایص آنجا مشخص شده و ایراداتی که قبلا قابل پیش بینی نبود مشخص شودبنابراین اجرای پروژه در منطقه ما هم زمان کمتری خواهد داشت و هم نواقصی که ممکن بود  بعد از اجرا پیش بیاید از بین خواهد رفت.
فرماندار چالوس با بیان اینکه در بحث کنترل وضعیت بهتری وجود دارد اما باید به گونه ای مدیریت شود که بدون فرصت سوزی و با تسلط بیشتری به اجرا درآید، تصریح کرد: طی صحبتی که با مدیرکل امور شهری انجام شد، شرکت ها و شهرداری ها می توانند از تسهیلاتی که استان در اختیارشان قرار می دهد، استفاده کنند. 
زندی در پایان گفت: بیوگاز چالوس و زباله سوز نوشهر می توانند به نوعی مکمل هم باشند چراکه اجرای این طرح به موازات پروژه نوشهر می تواند معضل زباله منطقه را مرتفع سازد.

معرفی ۴۵ شرکت دانش بنیان از سوی استانداری به شهرداری های مازندران

جعفر ردایی شهردار چالوس نیز در ادامه این نشست با اشاره به اجرای طرح سپتاژ در این شهر اظهار کرد: در طول دو سه هفته گذشته جلساتی در استانداری به نام رویداد پسماند انجام شد که ۴۵ شرکت دانش بنیان را به شهرداری ها معرفی کردند تا بتوانیم از توانمندی ها و فناوری نوینی که می تواند به تصفیه پسماند و فاضلاب خانگی و همچنین به محیط زیست کمک کند استفاده کنیم.
وی افزود: نشست های متعددی با شرکت های مختلف صورت گرفت و نهایتا شهرداری چالوس به این نتیجه رسید که دو کار را انجام شود، ابتدا اینکه در بحث سپتاژ با شرکت فن نیرو در بحث فاضلاب های خانگی می توان با شهرداری های نوشهر و هچیرود مشارکت داشت و دیگری اینکه تبدیل زباله های پلیمری به بنزین که در همین راستا جلسه ای با حضور شهرداران کلاردشت و مرزن آباد صورت گرفت.
شهردار چالوس ادامه داد: زباله های پلیمری به طبیعت بیشتر از دیگر زباله ها آسیب می زند و چهره زشتی نیز به آن می دهد.
ردایی تصریح کرد: در همین راستا قرار شد کمیته تخصصی فنی و مالی تشکیل شود و پروژه را در زمینی که شهرداری مرزن آباد در اختیار قرار می دهد با تحویل ۵ تن زباله از چالوس، یک تن مرزن  آباد و ۴ تن کلاردشت اجرایی شود.
وی در خصوص طرح سپتاژ خاطرنشان کرد: در واقع شرکت دانش بنیان می تواند از وام استفاده کند و طی تفاهم نامه ای که متن آنرا استانداری ارسال کرده است، سه شهرداری می توانند تفاهم نامه ای داشته و مشترکا تفاهم نامه ای را نیز با شرکت مورد نظر انعقاد تا بتواند از تسهیلات  استفاده کنند.
شهردار چالوس با بیان اینکه از رویداد پسماند می توان در زمینه سپتاژ و زباله های پلیمری بهره برداری کرد، افزود: آمادگی لازم جهت اجرای این طرح وجود دارد، البته باید  چهارچوب های حقوقی، فنی و مالی کار مشخص باشد و اگر قرار است تسهیلاتی توسط شرکت گرفته شود به نوعی تضمین آن توسط شهرداری ها باید داده شود. 
ردایی با تاکید بر اینکه اگر اکنون که فرصت ایجاد شده نتوان ورود پیدا کرد و مشکل زباله را حل کرد فرصت از دست می رود، گفت: در خصوص بیوگاز باید به اجبار آن را پیگیری کنیم چراکه قبلا قراردادی بسته شد و باید تعیین تکلیف شود.
وی عنوان کرد:  در این مدت با تلاش فرماندار چالوس، سازمان شهرداری ها و مدیریت پسماند پروژه را پذیرفته است و منتظر اجرایی شدن آن با پذیرش ۷۰ درصدی سازمان، ۲۰ درصدی بخش خصوصی و ۱۰ درصدی شهرداری هستیم.

بودجه هزار میلیارد تومنا برای رفع مشکلات پسماند در استان های شمالی
علی امانی شهردار نوشهر نیز در این جلسه گفت: فاضلاب خانگی معضل بزرگی است و خوشحال هستم که در منطقه نیز قدم های اولیه برداشته شد تا این معضل از پیش رو برداشته شود.
وی با بیان اینکه بیش از هزار میلیارد تومان برای پسماند استانهای شمالی تدارک دیده شد افزود: فرصت خوبی است و آنقدر اهمیت دارد که برایش برنامه ریزی جدی انجام شود.
شهردار نوشهر ادامه داد: مبحثی هم به نام رویداد پسماند مطرح بوده و در همین راستا در استانداری جلساتی برگزار شده است و بر همین اساس وامی به شرکت های دانش بنیان جهت اجرای طرح پرداخت خواهد شد.
امانی با بیان اینکه تبدیل زباله رویایی بود که به واقعیت پیوست، اظهار کرد: ما نیز کاملا آمادگی داریم و کمک می کنیم تا هرچه سریعتر اجرایی شود.
وی افزود: اعتبار برای این پروژه سقف ندارد بنابراین فرصت بسیار خوبی است و شهرداری هایی که نتوانند اعتبار را جذب کنند به دیگر شهرداری ها تعلق خواهد گرفت.
شهردار نوشهر با بیان اینکه سه شهر چالوس، نوشهر و هچیرود فاضلاب خانگی خود را در قالب سپتاژ یکی کنند اتفاق خوبی خواهد بود، تاکید کرد: اگر هر کدام از این سه شهرداری سراغ یک موضوع برود نتیجه نخواهد داشت، باید دست به دست هم دهیم تا به نتیجه مطلوب برسد.
امانی با اشاره به مراحل پایانی زباله سوز این شهر گفت: دو خط ۱۰۰ تنی داریم که یک خط در فصول مسافر کم و هر ۲ خط در پیک تابستانه فعال خواهند بود.
وی یادآور شد: همین الان هم ظرفیت خالی وجود دارد و اگر چالوس تمایل داشته باشد، می توان این پروژه را توسعه داد و  زمین آن را شهرداری نوشهر خواهد داد.

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

طرح سپتاژ

،

مشکلات فاضلاب خانگی

،

فاضلاب در چالوس

ثبت نظرات
captcha