کد خبر : ۳۴۵۹۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

صنعت هسته ای از صفر تا صد

برنامه هسته ای ایران که در سال ۱۳۲۹ آغاز شده بود در سال ۱۳۵۳ با تأسیس سازمان انرژی اتمی ایران و امضای قرارداد ساخت نیروگاه اتمی بوشهر شکل جدی به خود گرفت.

صنعت هسته ای از صفر تا صد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ایران در سال ۱۳۳۷ (۱۹۵۸)، به عضویت آژانس بین المللی انرژی اتمی درآمد و در سال ۱۳۴۷ (۱۹۶۸) پیمان عدم تکثیر سلاح های هسته ای (ان پی تی) را امضاء کرد و دو سال بعد آن را در مجلس شورای ملی به تصویب رساند.

در حاشیه پنجاه و یکمین مجموعه نمایشگاهی تخصصی صنعت هسته ای با عنوان "مسیر افتخار" که آخرین دستاوردهای سازمان انرژی اتمی در حوزه های مختلف را ارائه کرده بود با برخی از کارشناسان و متخصصان این سازمان به گفت وگو نشستیم. گزارش ایسنا از این دستاوردها و غرفه های مختلف نمایشگاه صنعت هسته ای در دو بخش منتشر شده که بخش دوم آن در ادامه آمده است.

سلامت

از انرژی هسته ای برای تشخیص و درمان بیماری هایی هایی از جمله سرطان استفاده می شود به این صورت که ما  اشعه گاما را داریم که قابلیت نفوذ دارد و از این خاصیت گاما استفاده می شود تا کار تشخیص خیلی از امراض و بیماری های داخل بدن که پزشک به آن دسترسی ندارد انجام شود.

به این شکل که مواد رادیواکتیوی که برای بدن مضر نیستند، نیمه عمر کوتاهی دارند و زود از بدن دفع می شوند و خطر اشعه ندارند داخل بدن تزریق و مواد رادیواکتیو از طریق گردش خون در تمام پخش می شود. به این خاطر که بتوانیم ارگان خاصی را هدف قرار دهیم مواد شیمیایی خاصی به اسم کیت تولید شده که هر کدام از این کیت ها می تواند در ارگان خاصی جذب شود. ما می توانیم مواد رادیواکتیو را با این کیت ها ترکیب و به صورت کمپلکس در بدن تزریق کنیم. کیت از طریق گردش خون می تواند ماده رادیو اکتیو را در ارگان موردنظر بنشاند. به عنوان مثال مانند یک تاکسی عمل می کند که ماده را تا ارگان موردنظر حمل می کند. آنجا به دلیل تجمع پرتو و پرتوزایی، بیمار را زیر دوربین های حساس به اشعه گاما قرار داده و از بدن بیمار اسکن گرفته می شود و آن ارگان خاص در تصویر مشخص است و پزشک می تواند در مانیتور آن ارگان خاص را ببیند و به مشکل شخص پی ببرد. این مشکلات لزوماً سرطان نیست و مشکلات دیگری چون خونریزی های داخلی، کارکرد کلیه، اندازه کلیه، مشکلات قلبی، سکته های قلبی و ارگان های مختلف مانند مغز و... نیز مطرح است.

در حال حاضر در ایران و سازمان انرژی اتمی فرآورده های رادیواکتیو تولید و قسمت اعظم آن به کشورهای مختلف صادر می شود و در این زمینه پیشرفت های بزرگی حاصل شده است. خوشبختانه در این حوزه همپا با دنیا در حال حرکت هستیم و نه تنها عقب نیستیم بلکه جلوتر هستیم. همچنین قیمت این داروها نسبت به داروهای خارجی مناسب تر و پایین تر است. (کارشناس سلامت)

لیزر

استفاده از لیزر در بخش تجاری و تحقیقاتی کاربرد دارد. این حوزه بخش های تحقیقاتی خیلی زیادی دارد که هنوز به مرحله تجاری سازی نرسیده است. لیزر در بخش های صنعتی و پزشکی کاربردهای زیادی دارد. در بخش صنعتی جوش و برش فلزات، حکاکی بر روی سطح فلز، حکاکی روی سطح فلز و همچنین سخت کاری فلزات با استفاده از لیزر انجام می شود که این روزها در کشور مرسوم است و صنایع بسیار زیادی به آن وابسته است. در  فولاد تا پلکسی و چوب و فلز در همه جا از لیزر استفاده می شود. 

این کاربردها در بخش های پزشکی به چند حوزه تقسیم بندی می شود، که به طور کلی می توان از بخش درمان و تحقیقات یاد کرد و در درون و بیرون بدن کاربرد دارد. در خصوص داخل برای انجام بعضی از اعمال جراحی. روی سطح بدن نیز برخی ضایعات وجود دارد که با استفاده از لیزر از بین برده می شوند. در مورد درون بدن برای مثال درمان سنگ کلیه و حالب یا مثانه -که در هر کدام از این نواحی ممکن است سنگ وجود داشته باشد-.

در این روش درمانی از انواع خاص پرتوهای نوری، برای تعامل با بافت مورد نظر استفاده می شود. در اینجا ممکن است سوالی پیش بیاید که چرا از لیزر استفاده می شود؟ سرعت عمل لیزر بسیار بالا، دقت آن بی نهایت بالا، زمان عملکردی بی نهایت پایین و اثربخشی آن برای بیمار فوق العاده است. از نور لیزر در پزشکی به عنوان یک چاقوی ظریف جراحی برای برش نواحی موردنظر و همینطور لخته کردن برخی از بافت ها استفاده می شود.

موارد مطرح شده کلی است و لیزر برای موارد پزشکی، چشم پزشکی، دندان پزشکی، از بین بردن موهای زائد و... کاربرد بسیار زیادی دارد. کار با لیزر ریزه کاری بسیار زیادی دارد و دستگاه های مورد استفاده در این حوزه نیز عملکرد و کارآیی کاملا متفاوتی دارند.

لیزرتراپی: به دو خانواده تراپی توان پایین و تراپی توان بالا تقسیم بندی می شوند که تراپی توان پایین اصطلاحاً سرد نامیده شده و توان آنها معمولا پایین است و وقتی بر روی سطح بدن مفاصل، ماهیچه ها و نواحی مختلف دردهای موضعی و کمبود فعالیت دارند از اینها برای برهم کنش و تحریک و ایجاد شوک به آن ناحیه استفاده می شود. معمولا افرادی که دردهای سطحی دارند و یا افرادی که فعالیت های ورزشی سنگین انجام می دهند در نواحی زانو، ماهیچه ها، کتف، گردن و حتی از تراپی توان بالا برای دیسک گردن و کمر استفاده می شود. (کارشناس لیزر)

کشاورزی هسته ای

در پژوهشکده کشاورزی از تکنیک هسته ای به صورت مستقیم و غیرمستقیم استفاده می شود. در روش مستقیم پس از برداشت محصولات و قرار گرفتن در بسته بندی استاندارد پرتودهی می شود که این برای هر محصول به فراخور حال آن انجام می شود. مثلا برای برنج و لوبیا، یا گندم و پسته هر کدام به میزن مناسب پرتو داده می شود. این کار برای آن است تا آفتی که با چشم غیرمسلح دیده نمی شود از بین برود. وقتی در این محصول آفت وجود نداشته باشد از بین نمی رود و میزان ماندگاری آن بالا رفته و می توان آن را به راحتی به کشورهای دیگر صادر کرد. به این ترتیب امکان حفظ محصولات و به نوعی بیمه کردن آن فراهم شده است.

روش غیرمستقیم نیز اینکه شما آفت را به میزان خیلی زیاد پرورش داده و نرها از ماده ها جدا شده و نرها از طریق پرتودهی عقیم می شوند و بعد در محیط وحشی رهاسازی می شوند. پس از رها کردن در محیط وحشی لقاح صورت گرفته با حشره ماده، حشره ماده را بارور نمی کند و به این ترتیب جمعیت آماری آنها پایین آمده و در نسل بعدی و بعدی جمعیت آفت مذکورپایین می آید زیرا همه نرها عقیم هستند و به این ترتیب نسل و جمعیتشان زیاد نمی شود.

در روش دیگر از موتاسیون یا جهش ژنی برای اصلاح بذرها استفاده می شود. مثلا در مورد پنبه صفات دیررس بودن، عملکرد پایین، محصول دادن مقطعی و... را از آن گرفته و زودرس بودن، مقاومت و پرباری را به آن می دهد.

از این تکنیک در زمینه آبزیان نیز استفاده می شود و از اصلاح ژن استفاده شده تا تخم تمام ماهی ها ماده شود چون جنس ماده زودتر رشد می کند و دسترسی سریع تری به گوشت آن فراهم می شود. در مورد میگو نیز با تولید واکسن میگو از بیماری هایی چون لکه سفید میگو جلوگیری شده است.

واکسن دیگری نیز برای گیاهان تولید شده که قارچ کُش است و گیاه را در برابر آفت واکسینه می کند. همچنین برای مبارزه با آفت در محصولات کشاورزی و یا ایجاد رنگ های متنوع در گل ها از جهش ژنی و موتاسیون استفاده می شود. تاباندن پرتو گاما به بذر واکنش های متفاوتی را در بر دارد و با گزینش و تلفیق می توان صفات کاربردی و خوبی به دست آورد. (کارشناس کشاورزی هسته ای)

کاربرد پرتوها

پرتوهای مورد استفاده از اشعه گاما و کبالت ۶۰ ساطع می شود. در طبیعت کبال ۵۹ وجود دارد، و هنگامی که کبالت ۵۹ در رآکتور و در یک میدان نوترونی قرار می گیرد هسته ناپایدار و به کبالت ۶۰ تبدیل می شود و برای رسیدن به پایداری از خودش گاما ساطع می کند. این گاما به قرص و میله های کبالت ۶۰ تبدیل می شود و استفاده از آن برای پرتودهی اقلامی چون انواع ادویه جات، سبزیجات خشک، غذاهای آماده و گیاه داروها به منظور پاستوریزه سرد اینها استفاده می شود. یعنی انواع قارچ ها، میکروب ها، انگل ها و باکتری های موجود در این مواد با استفاده از پرتو گاما -بدون آسیب رساندن به ساختار آنها- از بین می رود.

انواع لوازم و تجهیزات پزشکی، آرایشی-بهداشتی و کلا مواد مورد استفاده در صنایع بسته بندی دارویی-کشاورزی و غذایی در فرآیند تولید آلوده می شوند که با استفاده از اشعه گاما استریلیزاسیون و سِتَروَن سازی شده و کل بار میکروبی آنها از بین می رود.

به دلیل نفوذ بالای گاما، این فرآیند به همین شکل بسته بندی نهایی محصولات انجام می شود. در حال حاضر یکی از سریع ترین، بهترین و مطمئن ترین روش های پرتودهی اقلام مختلف اشعه گاما است. در کشور ما سامانه های مختلفی در تهران، بُناب، یزد و... برای این کار وجود دارد و در دنیا اقبال عمومی به سمت استفاده از پرتودهی گاما است.

پرتودهی در بحث خشکبار باعث افزایش طول عمر و ماندگاری می شود. در مجموع محصولات کشاورزی که قابلیت جوانه زدگی دارند از طریق پرتو گاما قابلیت جوانه زدگی آنها از بین رفته و گندزدایی و آفت زدایی شده و انبارمانی آنها زیاد می شود. برای نمونه در مورد سیب زمینی، سیر، پیاز، نخود و لوبیا و عدس با پرتودهی دیگر جوانه نمی زنند و ضمن ماندگاری،گندزدایی نیز می شوند. در مورد گیاهانی چون زعفران تقویت رنگدانه ها و گندزدایی و همچنین طول افزایش طول عمر را داریم و حتی در دوزهای مشخصی که تست شده عطر و بوی آن نیز بیشتر شده است.

در خصوص محصولات صادراتی چون نان اگر چند روز بیشتر بماند کپک می زند و در صورت اضافه کردن مواد نگهدارنده به هر کشوری برود برمی گردد اما در پرتودهی تا چندین هفته هیچ اتفاقی برای محصول نمی افتد. همچنین عوارض این پرتوها نیز کنترل شونده است، در واقع برای هر محصول بنا بر ساختار استاندارد خاصی وجود دارد.

اشعه گاما به علت نفوذ و انرژی بالا کاربردهای خیلی زیادی دارد، و حتی می تواند باعث ماندگاری آثار باستانی شود. مثلا در مورد کتب و نسخ خطی و انواع آثاری که میکروب های هوازی و عوامل تخریبی بر روی آنها تاثیر می گذارد پرتو بدون اینکه بر روی این مواد اثر سوئی داشته باشد باعث از بین رفتن میکروب ها و ماندگاری اثر می شود. در تصفیه آب، صنایع فاضلاب، پزشکی، موتاسیون و جهش ژنی و کشاورزی، اصلاح ژنتیکی، صنایع هوایی، گاز، نفت، و صنایع خیلی حساس از اشعه گاما برای رادیوگرافی استفاده می شود؛ یعنی کوچکترین درزها و نشتی های در حد چند نانو با استفاده از پرتوهای گاما پیدا می شود. 

مرکز نظام ایمنی هسته ای

همه واحدهای زنجیره هسته ای، به علاوه فعالیت های پرتویی خارج از چرخه هسته ای مثل رادیولوژی ها رادیوگرافی ها، مراکزی که به هر عنوان در کار خود از اشعه استفاده می کنند و حتی لیزر درمانی ها باید از مرکز نظام ایمنی هسته ای مجوز دریافت کنند.

این مرکز یک سری پروتکل ها و استانداردهای بین المللی دارد که از طریق آژانس بین المللی انرژی اتمی به ما ابلاغ شده و یک سری استانداردها و پروتکل های داخلی که بنا بر شرایط کشور بومی سازی و نوشته شده و تمام اینها برای حفاظت از محیط زیست، افراد پرتوکاری که در این حوزه کار می کنند و مردم جامعه است.

نظارت کامل بر روی رآکتور، حفظ شرایط پایدار محیط پیرامون رآکتور، در تمام بوشهر دستگاه هایی وجود دارد که وضعیت به صورت آنلاین رصد می شود و در مراکز تمام استان ها نیز حداقل یک دستگاه آنلاین و ۲۴ ساعته برای رصد پرتویابی وجود دارد که در استان هایی با وسعت بیشتر و یا فعالیت های هسته ای این تعداد بیشتر است. علاوه بر برنامه های پیشگیرانه، برنامه هایی برای بعد از سوانح هسته ای پیش بینی شده است و دستورالعمل هایی برای کنترل اوضاع و کاهش آسیب ها در زمان وقوع حادثه احتمالی تدوین شده است. (کارشناس مرکز نظام ایمنی هسته ای)

بخش اول گزارش را در اینجا بخوانید...

تصاویر نمایشگاه تخصصی صنعت هسته ای (۱) 

تصاویر نمایشگاه تخصصی صنعت هسته ای (۲)

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

صنعت هسته ای

ثبت نظرات
captcha