کد خبر : ۳۴۵۹۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سهم منابع آلاینده های هوای تهران

بر اساس اطلاعات سیاهه انتشار سال ۹۶ منابع متحرک اعم از خودروهای سواری،تاکسی، موتوسیکلت، وانت، مینی بوس،اتوبوس واحد،اتوبوس سرویس و کامیون با تولید ۸۲.۹ درصد آلاینده های گازی و ۶۰.۸ درصد ذرات معلق بیشترین نقش را در آلودگی هوای تهران داشته اند.

سهم منابع آلاینده های هوای تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران آنچه به عنوان سیاهه انتشار شناخته می شود، مجموعه ای از داده هاست که انتشار آلایندگی های مختلف را از منابع گوناگون به تفکیک مکانی و زمانی بیان می کند. سیاهه انتشار مهمترین ابزار علمی و مدیریتی شناخت و کاهش آلودگی هواست که بدون آن برنامه ریزی برای کاهش آلودگی هوا کاملا بی هدف است.

آخرین به روزرسانی سیاهه انتشار برای سال ۹۶ انجام شده و در آن به نقش آلاینده های گازی و ذرات معلق در آلودگی هوا پرداخته شده است. برخی از مهمترین نکات این سیاهه به شرح زیر است:

* منابع متحرک با ۸۲.۹ درصد مهم ترین عامل در تولید آلاینده های گازی بوده اند.

* سهم منابع متحرک در تولید ذرات معلق ۶۰.۸ درصد بوده است.

* از بین منابع متحرک خودروهای دیزلی شامل مینی بوس، اتوبوس واحد،اتوبوس سرویس و کامیون بیش از ۳۰ درصد ذرات معلق ناشی از منابع متحرک را تولید می کنند که سهم مینی بوس ۴ درصد،اتوبوس واحد ۵.۷ درصد، اتوبوس سرویس ۷.۴ درصد و کامیون ۱۵.۷ درصد است.

* خودروهای سواری ۱۳.۹ درصد، تاکسی ۲.۱ درصد،موتورسیکلت ۱۰.۱ درصد و وانت ۱.۸ درصد از ذرات معلق ناشی از منابع متحرک را تولید کرده اند.

* فرودگاه ها ۰.۲ درصد، راه آهن ۰.۲ درصد،پایانه های اتوبوس ۲.۳ درصد، واحدهای خانگی، تجاری و اداری ۲.۳ درصد، نیروگاه ها ۱۲.۱ درصد، پالایشگاه ها ۴.۴ درصد و صنایع ۱۷.۸ درصد در تولید ذرات معلق در شهر تهران نقش داشته اند.

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

سهم منابع آلاینده هوای تهران

،

منابع آلاینده هوای تهران

،

منابع آلاینده هوا

،

تهران

ثبت نظرات
captcha