کد خبر : ۳۴۵۹۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تصفیه فاضلاب با استخراج پروتئین های آب پنیر بکمک فناوری نانو

محققان یکی از شرکت های دانش بنیان پس از عرضه سامانه ای برای تصفیه آب های خاکستری و پساب، موفق به ارائه سامانه ای برای جداسازی پروتئین های موجود در آب پنیر شده اند که در صنعت غذایی کاربردهای فراوانی دارد.

تصفیه فاضلاب با استخراج پروتئین های آب پنیر بکمک فناوری نانو

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یکی از شرکت های فعال در صنعت نانو با چشم انداز تبدیل شدن به یکی از فعالان اصلی در حوزه فرآیندهای جداسازی با قابلیت رقابت با سایر تولیدکنندگان در صنعت طراحی و ساخت غشاهای نانوساختار و فرآیندهای غشایی، فعالیت خود را آغاز کرد. ماموریت این شرکت، بومی سازی دانش فنی تولید غشاهای نانوساختار سرامیکی با توزیع اندازه حفرات مهندسی شده جهت کاربردهای مختلف و گسترش بازارهای فروش داخلی و دستیابی به بازارهای خارجی و صادرات محصولات است.

دستگاه تصفیه پساب خاکستری با استفاده از غشاهای سرامیکی نانوساختار، تولیدی این شرکت است. آب خاکستری به پساب های خانگی، به استثنای خروجی فاضلاب سرویس های بهداشتی گفته می شود که هنگام حمام کردن و شستن رخت یا ظرف ایجاد می شود. این محققان با طراحی سامانه ای مبتنی بر میکروفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون امکان بازگرداندن آب های خاکستری به چرخه مصرف و بازیافت ۷۰ درصدی این پساب را فراهم کرده اند.

دستگاه تصفیه پساب خاکستری به صورت هیبریدی و با استفاده از غشاهای نانوساختار سرامیکی چند کاناله در دو مرحله با غشاهای میکرو فیلتراسیون (MF) و غشاهای اولترافیلتراسیون (UF)، کلیه آلودگی های آب خاکستری اعم از "شوینده ها"، چربی، آلودگی های بیولوژیکی و کدورت را حذف کرده و آب تصفیه شده پس از گندزدایی از دستگاه خارج می شود.

کارکرد غشاهای سرامیکی نانوساختار میکرو فیلتراسیون، حذف آلودگی ها و کاهش BOD و COD آب خاکستری است و غشاهای سرامیکی نانو ساختار اولترا فیلتراسیون نیز جهت گندزدایی آب تصفیه شده خروجی به کار گرفته شده است. در مرحله  میکروفیلتراسیون چربی ها، شوینده ها و دیگر درشت مولکول ها و همچنین تا حدود زیادی میکروب ها و میکروارگانیسم ها و در مرحله اولترافیلتراسیون تمامی میکروارگانیسم ها و حتی لاشه میکروارگانیسم ها از آب ورودی حذف می شود. محصول نهایی، آب با کیفیتی خواهد بود که دارای استانداردهای داخلی و جهانی است.

جنس غشاهای به کار رفته در این دستگاه، سرامیکی بوده و اندازه حفره های این غشاها توسط مهندسان و متخصصان این شرکت دانش بنیان با استفاده از فناوری نانو مهندسی شده است. در این دستگاه غشاها به همراه پمپ، الکتروموتور، کمپرسور، تلمبه های عبور آب از فیلترها، لوازم کنترل و تابلوی مربوطه به صورت یکپارچه است و فقط لوله های ورودی و خروجی به سامانه مزبور وصل می شود.

این شرکت دانش بنیان همچنین موفق به تولید سامانه جداسازی پروتئین های موجود در آب پنیر شده است. با استفاده از این فناوری می توان کنسانتره های پروتئینی از آب پنیر تولید کرد.

آب پنیر حاوی میزان بالای پروتئین های سرمی یا پروتئین های محلول در آب، لاکتوز، مواد معدنی و ویتامین ها است. پروتئین های سرمی اهمیت زیادی در بخش مواد غذایی و سلامت ایفا می کنند؛ بنابراین باید این پروتئین ها را از آب پنیر جدا کرد. از این رو این محققان سامانه هیبریدی میکروفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون را برای جداسازی و تخلیص پروتئین های ارزشمند آب پنیر عرضه کردند که قادر است از آب پنیر محصولات با ارزش پروتئینی را استخراج کند.

در این سامانه غشاهای نانویی با حفره های ۱۰ و ۱۰۰ نانومتری استفاده شده است. غشا با حفره ۱۰۰ نانومتری درشت مولکول ها را جدا می کند و غشای ۱۰ نانومتری نیز ریزمولکول ها را از آب پنیر جدا می کند.

از پروتئین استخراج شده می توان برای غنی سازی شیرخشک، تولید مکمل های غذایی و افزایش ارزش غذایی نان استفاده کرد. در حال حاضر این پروتئین ها به صورت وارداتی تامین می شوند که با توسعه این فناوری می توان در داخل کشور این پروتئین ها را تولید کرد. بر این اساس این شرکت با یکی از صنایع لبنی کشور وارد مذاکره شده است تا این فناوری را به صورت آزمایشی در خط تولید این شرکت نصب کنند.

در این سامانه آب پنیر از طریق سیستم پمپاژ وارد غشاهای نانویی شده و فرآیند میکروفیلتراسیون انجام شده و پیش تصفیه اولیه روی آن انجام می شود و در گام نخست چربی و کازئین موجود در آن جداسازی می شود و محلولی حاوی پروتئین های سرمی آب پنیر و عاری از هرگونه چربی و کازئین به دست می آید. پروتئین سرمی باقی مانده ارزش غذایی بالایی داشته و کاربردهای زیادی در صنایع دارد.

بیش از نیمی از کلسیم و فسفر موجود در شیر در نهایت وارد آب پنیر می شود. بنابراین پروتئین های مهمی نظیر لاکتوگلوبین، لاکتالبومین، سرم آلبومین گاوی، ایمنوگلوبولین ها، پروتئوزپپتون ها و لاکتوفرین که ارزش غذایی بالایی دارند، باید از آب پنیر خارج شوند تا در صنایع غذایی و پزشکی استفاده شوند.

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

استخراج پروتئین آب پنیر

،

فناوری نانو

،

تصفیه فاضلاب آب پنیر

،

تصفیه فاضلاب

،

آب پنیر

ثبت نظرات
captcha