کد خبر : ۳۴۵۹۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ایران دومین کشور مصرف کننده آنتی بیوتیک در جهان

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: ایران از لحاظ مصرف آنتی بیوتیک ها در جهان در جایگاه دوم بعد از مغولستان قرار دارد.

ایران دومین کشور مصرف کننده آنتی بیوتیک در جهان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد رضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو در مراسم نهمین کنگره تخصصی کنترل عفونت در دانشگاه علوم پزشکی ایران، اظهار داشت: کنترل عفونت یک موضوع بسیار مهم و یک بحران بشری است و اهمیت آن بسیار فراتر از مسائل تجاری و بازرگانی است.

 وی بیان کرد: مقاومت میکروبی به عنوان یک مسئله مهم در سازمان جهانی بهداشت مورد نظر است و موضوع آنتی بیوتیک ها به عنوان یک چالش بشری مطرح است.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه بسیاری از آنتی بیوتیک ها اثربخشی خود را از دست داده اند، اظهار کرد: ایران از لحاظ مصرف آنتی بیوتیک ها در جایگاه دوم بعد از مغولستان قرار دارد که این جای نگرانی بسیار زیاد است و یکی از مداخلات مهم در این زمینه تولید اقلام ضد عفونی کننده است.

شانه ساز خاطرنشان کرد : یکی از مراکز صدور بیماری های عفونی و مقاومت های میکروبی، بیمارستان ها هستند که باید کنترل و نظارت بیشتری بر آنها انجام گیرد.

وی اعلام کرد: در زمینه تولید تجهیزات کنترل عفونت و استریلیزسیون قدم های خوبی در کشور برداشته شده است؛ به طوری که تاکنون توانسته ایم بیش از ۹5 درصد از مواد مورد نیاز در حوزه کنترل عفونت را در کشور تولید کنیم و جایگاه بسیارخوبی در حوزه صادرات داریم.

 رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: آنچه بیش از گذشته ضرورت آن احساس می شود، ارتباط تنگاتنگ شرکت های فعال در حوزه کنترل عفونت، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی است؛ همچنین باید مداخلات و آموزش های لازم در این حوزه افزایش یابد .

شانه ساز تاکید کرد: با توجه به اهمیت موضوع کنترل عفونت، ما باید مصرف آنتی بیوتیک ها را در کشور کنترل کنیم و یکی از مداخلات اصلی،  همکاران حوزه کنترل عفونت هستند که باید در این زمینه وارد شوند.

حسینعلی شهریاری دبیر مجمع خیرین سلامت و عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی نیز در مراسم افتتاح نهمین کنگره تخصصی کنترل عفونت و استریلیزاسیون مواد و تجهیزات پزشکی بیان کرد : یکی از دلایل اصلی اشغال تخت های بیمارستانی  افزایش بیماری های عفونی است.

وی گفت : سالیانه از بیماران بستری در کشور حدود ۷۵۰ هزار نفر به بیماری عفونی مبتلا می شوند که متاسفانه 10 درصد از آنها جانشان را از دست می دهند.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به اینکه مقدار مصرف آنتی بیوتیک در ایران از تمام اروپا هم بیشتر است، تصریح کرد: این کنگره می تواند کمک شایانی به حوزه کنترل عفونت کند.

دبیر مجمع خیرین سلامت تاکید کرد: ما باید جایگاه افراد در حوزه کنترل عفونت را ارج نهیم و انگیزه آنها را افزایش دهیم تا به خوبی ایفای نقش کنند.

وی تصریح کرد: یکی از عواملی که باعث مرگ و میر در بیمارستان ها می شود بیماری های عفونی است؛ لذا ما می خواهیم رویکرد مجمع خیرین سلامت را به سمت پیشگیری و سلامت سوق دهیم  .
همچنین ما باید افراد را تشویق کنیم تا در حوزه کنترل عفونت و استریلیزسیون مواد و تجهیزات پزشکی سرمایه گذاری کنند.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس ضمن بیان این نکته که مسئله کنترل عفونت از همان اوایل انقلاب مورد توجه بوده است، خاطر نشان کرد: امید است بتوانیم با آموزش به قشر همکاران پزشک و مردم، سطح سواد سلامت جامعه را ارتقاء دهیم و خود مراقبتی افراد را بالا بریم تا مشکلات این حوزه کاهش و سطح کیفی کنترل بیماری های عفونی افزایش یابد.

شهریاری افزود: سالیانه حدود ۱۵ تا ۱۶ هزار میلیارد تومان از بودجه های تعیین شده در کشور صرف هزینه های حوزه کنترل بیماری های عفونی می شود.

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

آنتی بیوتیک

ثبت نظرات
captcha