کد خبر : ۳۴۵۹۳۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت گیرنده خورشیدی برق و انرژی با کاربرد در ۱۳ اقلیم جهانی

محققان یکی از شرکت های دانش بنیان علاوه بر طراحی و ساخت گیرنده خورشیدی تولید همزمان برق و حرارت با افزایش ۶۰ درصدی کسب انرژی خورشیدی، موفق به تولید و عرضه ۱۴ نوع نانو مواد شدند که از آنها در تولید کیت های تشخیص طبی و حسگرها استفاده می شود.

ساخت گیرنده خورشیدی برق و انرژی با کاربرد در ۱۳ اقلیم جهانی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یکی از شرکت های فعال در حوزه نانو فناوری، فعالیت دانش بنیانی خود را از سال ۱۳۹۶ آغاز کرده است. موضوعات اصلی فعالیت این محققان تحقیق و توسعه مواد پیشرفته و تجهیزات در حوزه انرژی به خصوص انرژی های تجدیدپذیر و همچنین توسعه سیستم های نوین الکترونیک و مخابرات است که منجر به تولید محصولات دانش بنیان شده است.

این شرکت با بهره گیری از نیروهای خلاق و توانمند خود توانسته پروژه هایی چون "طراحی و ساخت گیرنده خورشیدی تولید همزمان برق و حرارت، "مطالعه و ساخت بازتابنده های کامپوزیتی"، "طراحی و مطالعه جهت تولید کامپوزیت فلزی به منظور جذب و هدایت حرارتی بالای انرژی خورشیدی"، "تولید نیمه صنعتی نانو صفحات گرافن به روش الکتروشیمیایی"، "طراحی، ساخت همزن تیکسوتروپیک جهت ساخت کامپوزیت های فلزی" و "طراحی، ساخت و برنامه نویسی کنترل کننده های هوشمند Action tracker" را اجرایی کرده، ضمن آنکه تعداد قابل توجهی از  مقالات و اختراعات را ثبت کرده است.

پودر نانو ذرات اکسید روی-کوانتوم دات از جمله محصولات این شرکت است. این نانو ذرات یکی از مهمترین نانو ذرات اکسید فلزی است که به علت دارا بودن خواص فیزیکی و شیمیایی ویژه، به طور گسترده در زمینه های مختلف کاربرد دارد. اکسید روی (ZNO)، پودر سفید رنگی است که در آب نامحلول و دارای اتصال الکتروشیمیایی بزرگی است که همین امر خواص پیزو و پیرو الکتریک قوی ایجاد می کند. این ذرات در مقایسه با سایر اکسیدهای فلزی، ارزان تر هستند و سمیت کمتر و قابلیت کاربرد در حوزه زیست پزشکی را دارند.

این نانوذرات تولید شده دارای خواصی چون آنتی باکتری، ضد اشعه UV، پیرو و پیزوالکتریک، نیمه رسانا، زیست تخریب پذیر با سمیت پایین و هدایت حرارتی بالا و دارای کاربردها در پارچه به عنوان عامل ضد باکتری، ضد اشعه UV و ضد بوی بد، لوازم آرایشی و مراقبتی مثل کرم های ضد آفتاب، سلول های خورشیدی، بتن، حسگرهای گاز، صنعت لاستیک، داروهای ضد سرطان و درمان مشکلات پوستی و پودر بچه است.

پودر نانو صفحات گرافن با ساختار ۶ ضلعی با ضخامت بسیار کم در حد یک یا چند لایه اتمی از دیگر محصولات این محققان است؛ این مواد از خواصی چون استحکام بالا، الاستیک، قابلیت عبور نور از خود، هدایت الکتریکی و حرارتی بالا، قابلیت جذب سطحی عناصر است و در حوزه های پلیمرهای کامپوزیتی، جوهرها و پوشش های رسانا، سلول های خورشیدی، باتری ها، محلول های هادی حرارت، روانکارها، صفحه نمایش منعطف، خازن ها و حسگرها و بیو مدیکال کاربرد دارند.

کلویید نانو ذرات اکسید مس تک ظرفیتی این محققان نیز دارای خواصی چون نیمه هادی، مغناطیسی، غیر سمی بودن، آنتی باکتریال و قیمت کم است و در تولید پیگمنت، در کشاورزی به عنوان ضد قارچ، پوشش های ضد لک و ضد جلبک، حسگرهای زیستی، سلول های فوتولتائیک، حسگر گازی، اکسید کردن CO، باتری های یون لیتیم، وسایل ذخیره مغناطیسی و کاتالیزور نوری کاربرد دارد.

کلویید نانو ذرات طلا از دستاوردهای دانش بنیان این شرکت است. طلا عنصری در گروه فلزات میانی با ساختار مکعبی است که در جواهرات، سکه، پزشکی، دندان پزشکی و تجهیزات الکترونیکی استفاده شده است. طلا یک فلز خنثی است که زنگ نزده و کدر نمی شود و دارای هدایت الکتریکی و حرارتی خوبی است. 

خواص نانو ذرات طلای تولید شده این شرکت هدایت الکتریکی بالا، هدایت حرارتی بالا، رزونانس پلاسمای سطحی و زیست سازگار دارد و در درمان های نوری-حرارتی سرطان یا بیماری های دیگر، آزادسازی کنترل شده داروها، ژن درمانی، حسگرهای زیستی، تشخیص بیماری و تصویربرداری x-ray، کاتالیزور نوری در صنایع شیمیایی و پوشش رسانا به کار می رود.

این شرکت با تولید و عرضه نانوذرات طلا، بخشی از نیاز بازار داخل کشور را تامین می کند. در حال حاضر از نانوذرات طلای این شرکت دانش بنیان در تولید کیت های تشخیص طبی استفاده می شود.

در حال حاضر این محققان ۱۴ نانوماده را در لیست محصولات عرضه شده به بازار خود دارند که برای تمامی این محصولات به منظور گرفتن گواهی نانومقیاس اقدام شده و چندی پیش گواهی نانومقیاس برای نانوذرات طلا دریافت شده است. 

گیرنده خورشیدی تولید همزمان برق و حرارت از جمله پروژه هایی است که از سوی محققان این شرکت دانش بنیان اجرایی شده است. طرح گیرنده های خورشیدی تولید همزمان برق و حرارت CHP- CPV قادر است تا بازدهی کسب انرژی از نور خورشید را به بیش از ۶۰ درصد افزایش دهد و از حرارت تولید شده به این روش بتوان در تامین آب گرم خانگی، صنعتی و درمانی و یا تامین آب شرب با استفاده از آب شیرین کن ها و حتی تامین سرمایش توسط چیلرهای جذبی استفاده کرد که گام بسیار بزرگی برای تمامی نیازهای اولیه حوزه انرژی در سطح منطقه است.

مدول یا گیرنده متمرکزکننده پرتوهای خورشیدی، از آینه های ویژه ای ساخته شده است و با قرار گرفتن و ترکیب شدن با سلول های ویژه خورشیدی و مبدل های حرارتی به طور همزمان انرژی الکتریسیته و حرارت لازم را از نور خورشید تولید می کند. حرارت تولید شده به این روش که به علت تمرکز بالای اشعه های خورشیدی توسط مبدل حرارتی و سیال مناسب قابل استحصال است، برای انواع نیازهای حرارتی از جمله تولید آب داغ برای گرمایش مرکزی یا تامین بخار تجهیزات ویژه، سرمایش برای مناطق گرمسیری و تولید آب شیرین قابل استفاده خواهد بود.

دمای به دست آمده توسط این گیرنده ها در نقطه کانونی به بیش از ۴۰۰ درجه سانتی گراد خواهد رسید که با مونیتورینگ و استفاده از تجهیزات ویژه می توان این دما را کنترل کرد تا از آسیب رساندن به قسمت های حساس جلوگیری شود.

بازدهی بالا، قابلیت استفاده در تمامی ۱۳ اقلیم شناخته شده دنیا، پایداری و عمر طولانی در برابر رویدادهای طبیعی، کنترل هوشمند و آنلاین، قابلیت استفاده در پشت بام منازل و ساختمان های اداری و بیمارستان ها، سازگار با محیط زیست، طراحی شده مطابق با استانداردها و قوانین اتحادیه اروپا، وزن نسبتا پایین و نصب سریع، به کارگیری تجهیزات هوشمند در قسمت های مختلف، میزان سرمایه گذاری اولیه پایین نسبت به تولید انرژی و بازگشت سریع تر سرمایه و قابلیت تولید آب شیرین و سرمایش در مناطق خشک و بیابانی از جمله مزایای این طرح به شمار می رود.

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

ساخت گیرنده خورشیدی برق

،

انرژی

،

نانو

ثبت نظرات
captcha