کد خبر : ۳۴۵۹۳۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سنجش فوری میزان نیترات خاک با یک حسگر جدید

یک گروه بین المللی از محققان حسگر جدیدی برای اندازه گیری میزان نیترات خاک ابداع کرده اند که با اندازه گیری مداوم خاک و ارائه فوری میزان نیترات موجود در آن، آلودگی…

سنجش فوری میزان نیترات خاک با یک حسگر جدید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش پایگاه اینترنتی فیزورگ، میزان نیترات در آب های زیر زمینی بطور کلی بسیار پایین است. اما استفاده بیش از حد از کودهای کشاورزی اغلب منجر به شسته شدن نیترات از خاک به منابع آب می شود. افزایش میزان نیترات در آب یکی از دلایل اصلی رد صلاحیت آب آشامیدنی است و یک مشکل زیست محیطی در سراسر جهان ایجاد می کند.

اما این حسگر جدید نوری نیترات بر پایه طیف سنجی جذب کار می کند. طیف سنجی جذب امکان اندازه گیری مداوم و فوری میزان نیترات را فراهم می کند و می تواند غلظت های نیترات را در دامنه ده ها تا صدها قسمت در میلیون (ppm) که دامنه مربوط به رشد محصولات زراعی است، تشخیص دهد.

توانایی این حسگر برای کنترل مداوم میزان نیترات خاک، تصویری بسیار دقیق از غلظت های به سرعت در حال تغییر نیترات در محلول خاک ارائه می دهد. این حسگر جدید همچنین در برابر شرایط سخت شیمیایی و فیزیکی خاک مقاوم است.

این در حالی است که روش های فعلی برای اندازه گیری نیترات خاک دشوار و پر زحمت هستند و قادر به نمایش فوری غلظت واقعی نیترات در خاک نیستند. اما نوآوری این محققان که بلافاصله سطوح نیترات خاک را کنترل می کند به کشاورزان داده های با ارزشی در مورد میزان مواد مغذی موجود در خاک برای محصولات کشاورزی ارائه می دهد. این حسگر همچنین باعث بهینه سازی کاربرد کود می شود و از مصرف بیش از حد کود پیشگیری کرده، موجب صرفه جویی در آبیاری شده و آلودگی منابع آب را کاهش می دهد.

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

نیترات خاک

،

حسگر

ثبت نظرات
captcha