کد خبر : ۳۴۵۹۲۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید آب شیرین کن حرارتی در ایران

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید آب شیرین کن های حرارتی شدند.

تولید آب شیرین کن حرارتی در ایران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نمک زدایی و یا شیرین سازی آب فرآیندی است که مواد معدنی از آب شور جدا می شود و حاصل آن آب شیرین می شود که می تواند برای مصارف آب شرب انسان، آبیاری مزارع و باغات کشاورزی و صنعتی مورد استفاده قرار گیرد.

در فرآیند شیرین سازی آب، انرژی بسیار زیادی مصرف می شود. هزینه انرژی بیشترین سهم هزینه های عملیاتی یک واحد آب شیرین کن را دارد. بنابراین تولید آب شیرین با کمترین مصرف انرژی بسیار مهم است.

سیستم های تولید آب شیرین با استفاده از انرژی خورشید یکی از روش های کم هزینه برای تولید آب شیرین است. شیرین سازی آب با استفاده از انرژی خورشیدی به دو دسته سیستم های حرارتی و غیر حرارتی تقسیم می شود. در روش غیر حرارتی از انرژی خورشید برای تولید جریان برق مورد نیاز پمپاژ آب به داخل سیستم (معمولاً فیلترها) که توسط صفحات خورشیدی تأمین می شود، استفاده می شود.

اما در روش حرارتی با استفاده از کلکتورهای خورشیدی از حرارت خورشید جهت تبخیر و سپس تقطیر آب به منظور شیرین سازی آب استفاده می شود. در همین راستا یک شرکت دانش بنیان در کشورمان توانسته به دانش تولید سیستم های آب شیرین کن خورشیدی نسل جدید دست پیدا کند.

محسن نظری مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: این شرکت در زمینه طراحی و ساخت سیستم های پیشرفته آب شیرین کن و همچنین مهندسی خلاء فعالیت دارد که در حوزه آب و فناوری های جدید آب شیرین کن های حرارتی عملاً در داخل کشور پیشرو هستیم و پروژه های مختلفی را در دست اجرا داریم.

این فعال فناور گفت: سیستم های ترکیبی هیبریدی خورشیدی به هیچ عنوان در داخل کشور وجود ندارد و در دنیا نیز غیر از چند شرکت در کشورهای آلمان و آمریکا هیچ تولیدکننده دیگری وجود ندارد.

نظری بیان کرد: مناطق گرمسیر و مناطقی که درگیر بحران آب شیرین هستند، معمولاً دارای پتانسیل بسیار بالای انرژی خورشیدی هستند این موضوع باعث می شود تا با استفاده از انرژی خورشیدی برای تصفیه آب شور و تولید آب قابل شرب، مورد استفاده قرار گیرد.

نظری در رابطه با سیستم ترکیبی MED/MVC-ZLD تولیدی این شرکت گفت: این فناوری از تبخیر کننده و کریستالایزر برای جدا کردن املاح استفاده می کند.

این فعال فناور ادامه داد: در سیستم ZLD ، سه تکنولوژی باهم ترکیب می شوند، در ابتدا آب شور به تبخیر کننده وارد می شود و پس از تغلیظ شدن وارد کریستالایزر شده و ذرات جامد به صورت کریستال در آب غوطه ور می شوند، پساب خروجی از کریستالایزر، وارد سانتریفیوژ شده و پس از آن نمک خشک با رطوبت بسیار پایین تولید می شود.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان افزود: ماژولار بودن و نگهداری آسان از مزایای اساسی این سیستم است. در حال حاضر پروپزالی تهیه و به وزارت جهاد کشاورزی ارسال شده است تا از این دستگاه در جزایر مکران استفاده شود و با استفاده از این تجهیزات آب دریا جهت شیرین سازی و کاربرد در مصارف کشاورزی مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی درباره صادرات این تجهیزات به خارج از کشور بیان کرد: در زمینه دستگاه های آب شیرین کن حرارتی کار تولید بر روی محصولات این شرکت درحال انجام است که بتوانیم تا پایان سال آینده اولین محموله صادراتی خود را به کشورهای امارات متحده عربی، کنیا و آفریقای جنوبی داشته باشیم.

به گفته وی، دستگاه آب شیرین کن برای کاربرد جهت مصرف آب شرب، کشاورزی و صنعتی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

آب شیرین کن حرارتی

ثبت نظرات
captcha