کد خبر : ۳۴۵۹۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

4 برابر شدن کشت محصولات تراریخته در دنیا

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: محصولات تراریخته دنیا از 50 میلیون هکتار در سال 2001  به بیش از 189 میلیون هکتار در سال 2017 رسیده است.

4 برابر شدن کشت محصولات تراریخته در دنیا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اظهار کرد: با استفاده از مهندسی ژنتیک می توان ژن های خاص ارزشمند را از یک موجود زنده به موجود زنده دیگر از همان گونه یا گونه دیگر اانتقال داد، که ضمن افزایش تولید باعث بهبود خواص مختلف می شود. 

وی خاطرنشان کرد: به مواد غذایی تولید شده با این روش مواد غذایی تراریخته می گویند که در گیاهان تراریخته این تغییر معمولاً به منظور بهبود مقاومت گیاه به برخی آفات یا بیماری های گیاهی و برای بهبود عملکرد گیاه و بهره وری کشاورزی صورت می گیرد.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: اولین محصول تراریخته در دنیا گوجه فرنگی تراریخته است که در سال  1994 به تایید اداره غذا و داروی آمریکا رسید و از سال 1996 کشت و تجاری سازی سویا و ذرت تراریخته در مقیاس جهانی آغاز گردید.

آقاجانی با اشاره به اینکه محصولات تراریخته دنیا از 50 میلیون هکتار در سال 2001 به بیش از 189 میلیون هکتار در سال 2017 رسیده است، تصریح کرد: سویا، ذرت، پنبه و کلزا بیشترین میزان کشت را به خود اختصاص داده اند.

وی بیان کرد: در حال حاضر محصولات تراریخته در 24 کشور دنیا کشت می شود که از نظر میزان تولید کشورهای آمریکا، برزیل، آرژانتین، کانادا و هند در رتبه های اول تا پنجم قرار گرفته اند.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ادامه داد: محصولات تراریخته در دنیا هم طرفدار و هم مخالفانی دارد و جهت گیری کشورها در مقابل آنها متفاوت است که هر دو گروه نیز مستندات و ادله خود را دارند.

آقاجانی گفت: علیرغم فواید بسیار و به تبع آن علاقه مندان زیاد در بین محققین و کشاورزان، استفاده از گیاهان تراریخته منتقدینی دارد که این انتقادات بر اساس ملاحظات اکولوژیکی و اقتصادی می باشد، چرا که موجودات تراریخته غالباً به درخواست ابداع کنندگان آنها تحت قوانین مالکیت معنوی محافظت می شوند.

وی با اشاره به اینکه این منتقدین همچنین به بحث سلامت مواد غذایی تولید شده با گیاهان تراریخته می پردازند، اظهار کرد: مقاومت به آفات بدون استفاده از آفت کش ها، مقاومت به تنش های محیطی مانند سرما، خشکی، شوری خاک، افزایش در عملکرد و راندمان، بهبود کیفیت پروتئین و عطر و طعم  مواد غذائی، اصلاح دوره نگهداری میوه و سبزیجات و کیفیت ارگانولپتیکی، مقاومت به بیماری های ویروسی، باکتریائی و قارچی، افزایش میزان کربوهیدرات مواد غذائی، کاهش زمان پخت و کاهش هزینه، اعمال تغییرات ژنتیکی در برخی میوه ها با هدف ایجاد یک نوع واکسن علیه بیماری ها از جمله مزایای محصولات تراریخته معرفی شده اند.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل همچنین با اشاره به برخی از دلایل مخالفان محصولات تراریخته در خصوص مضرات مصرف آنها خاطرنشان کرد: این مخالفت ها اغلب در حوزه خطرات زیست محیطی مانند ایجاد مقاومت داروئی، انتقال ناخواسته ژن از موجود دستکاری شده ژنتیکی به سایر منابع، افزایش آلاینده های بیولوژیک بدلیل رهاسازی اسیدهای نوکلئیک، تغییر اکوسیستم های طبیعی و تغییر آب و هوا مطرح می شود.

آقاجانی به مخاطرات احتمالی این محصولات برای سلامتی انسان نیز اشاره کرد و گفت: بروز حساسیت و آلرژی های غذائی و سمیت زائی، از بین رفتن تنوع زیستی، مقاومت به آنتی بیوتیک ها، نگرانی هائی در مورد شیوع برخی بیماری ها نظیر اوتیسم، اختلالات دستگاه گوارش و بیماری های کلیوی از این قبیل مخاطرات است که جامعه انسانی را تهدید می کند.

وی به سابقه محصولات تراریخته در ایران نیز اشاره کرد و افزود: قانون ملی ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران مشتمل بر 11 ماده و هفت تبصره در مجلس شورای اسلامی تصویب به تایید شورای نگهبان رسید که طبق قوانین، محصولات تراریخته پس از انجام آزمایش های لازم و قبل از عرضه به بازار، مجوزهای لازم را از مراجع قانونی اخذ می کنند.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تصریح کرد: این مراجع شامل وزارت جهاد کشاورزی است که در امور مرتبط با تولیدات بخش کشاورزی و منابع طبیعی، سازمان حفاظت محیط زیست در امور مرتبط با حیات وحش و بررسی ارزیابی مخاطرات زیست محیطی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور مرتبط با ایمنی و سلامت مواد غذایی، آرایشی، بهداشتی و مواد پزشکی تصمیم گیری می کنند.

آقاجانی به برچسب گذاری محصولات تراریخته اشاره کرد و گفت: براساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، در کلیه مواد و فرآورده های حاوی ترکیبات سویا، کلزا، ذرت و پنبه دانه اعم از وارداتی یا تولید داخل، در صورت وجود اجزای تراریخته، برای آگاهی مصرف کنندگان درج لوگوی تراریختگی الزامی است.

وی اظهار کرد: همچنین در قسمت ترکیبات در کنار جزء تراریخته باید کلمه تراریخته یا تغییریافته ژنتیکی نوشته شود.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بیان کرد: در کارخانجات تولید مواد غذایی استان که تحت نظارت معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل می باشند نظارت بر اعلام تراریختگی در محصولات تولیدی در برچسب محصولات انجام می شود.

آقاجانی خاطرنشان کرد: در خصوص محصولات تولیدی سایر استان ها که در فروشگاه های استان عرضه می شود نیز توسط کارشناسان معاونت غذا و دارو بررسی های لازم انجام و در صورت مشاهده مغایرت از نظر برچسب گذاری موضوع به معاونت غذا وداروی استان مربوطه و سازمان غذا و دارو اعلام می شود.

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

کشت محصولات تراریخته

،

محصولات تراریخته

،

محصولات

،

تراریخته

ثبت نظرات
captcha