کد خبر : ۳۴۵۹۰۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ذرات PM2.5 سبب سکته مغزی میشود

یک مطالعه جدید نشان داده است که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض PM2.5، یک آلاینده مهم ، خطر سکته مغزی را در بزرگسالان افزایش می دهد.

ذرات PM2.5 سبب سکته مغزی میشود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از شینهوا، یک مطالعه جدید نشان داده است که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض PM2.5، یک آلاینده مهم ، خطر سکته مغزی را در بزرگسالان  افزایش می دهد.

ترکیبات آلوده کننده هوا به دو قسمت گازها و ذرات جامد تقسیم می شوند:

-ذرات جامد: ذرات کوچک و جامد براساس اندازه تقسیم می شوند PM10 (ذرات با قطر کمتر از ۱۰ میکرومتر) و PM2.5 ( ذراتی که دارای قطر کمتر از ۵/۲ میکرومتر می باشند). ذرات با قطر کمتر از ۵/۲ میکرومتر برای سلامتی زیانبارترند.

ذراتی که اینقدر ریز هستند و قطر کمتر از ده میکرون دارند می توانند وارد ریه های ما شوند و امکان دارد بعضی از آنها به جریان خون هم وارد شوند.

آلودگی هوا، به ویژه افزایش تراکم PM2.5، یک موضوع مهم بهداشت محیط و بهداشت جهانی است.

محققان بیمارستان فووائی تحت آکادمی علوم پزشکی چین ارتباط بین قرار گرفتن طولانی مدت در معرض PM۲.۵ و بروز سکته مغزی را بر اساس داده های جمع آوری شده از بیش از ۱۱۷ هزار بزرگسال چینی ارزیابی کردند.

این تیم تحقیقاتی از فناوری سنجش از دور ماهواره ای برای ارزیابی میزان مواجهه با PM۲.۵ برای یک دوره ۱۵ ساله که شمال سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ می شود استفاده کردند و درنهایت مشخص شد،  میانگین غلظت PM۲.۵ در مناطق مسکونی شرکت کنندگان ۶۴.۹ میکروگرم در مترمکعب بود.

تحقیقات نشان داده است خطر سکته مغزی 53 درصد برای جمعیت ساکن در محیطی با غلظت PM2.5 PM2 بالای 78.2 میکروگرم بر متر مکعب افزایش می یابد.

گو دونگ فنگ، محقق برجسته گفت: این تحقیق شواهد جدیدی ارائه می دهد که PM۲.۵ یک عامل خطر مهم برای افزایش سکته مغزی در کشورهای آلوده است.

دونگ فنگ تأکید کرد: این یافته ها می تواند مرجع تصمیم گیری در مورد سیاست گذاری در مورد آلودگی هوا و جلوگیری از سکته مغزی باشد.

این تحقیق بصورت آنلاین در مجله پزشکی انگلیس منتشر شد.

کلید واژه :

آلودگی هوای پایتخت

،

آلودگی هوای تهران

،

تهران

،

آلودگی هوا

،

سامانه سیاهه انتشار آلودگی هوا

،

نصب فیلتر دوده

،

وضعیت اضطرار

،

ذرات آلاینده هوای تهران

،

استفاده از دوچرخه

،

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

ذرات PM2

،

5

،

سکته مغزی

،

آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha