کد خبر : ۳۴۵۹۰۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بومی سازی فناوری نمک زدایی آب دریا برای گلخانه دریایی

با تلاش محققان دانشگاه خلیج فارس و با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فناوری نمک زدایی آب دریا برای گلخانه دریایی استان بوشهر بومی سازی می شود.

بومی سازی فناوری نمک زدایی آب دریا برای گلخانه دریایی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، طرح احداث پایلوت گلخانه دریایی استان بوشهر عنوان پروژه ای است که با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشگاه خلیج فارس در حال انجام است تا با انجام آن، فناوری تامین آب موردنیاز گلخانه از طریق نمک زدایی آب دریا در کشور بومی سازی شود.

استان بوشهر منطقه ای خاص ازنظر تولید محصولات خارج از فصل است. این مسئله موضوعی مهم برای کشور محسوب می شود؛ زیرا بخشی از نیاز کشور به محصولات غذایی را رفع می کند. از سویی این اقدام باعث افت منابع آب زیرزمینی می شود. پس باید به دنبال راهکاری برای حل این مشکل شد.

همچنین استان بوشهر ۹۰۰ کیلومتر با خلیج فارس ساحل دارد که می توان از این موضوع بهره برد و از آب دریا برای کشاورزی استفاده کنیم. در همین راستا احداث و راه اندازی گلخانه هایی در ساحل مد نظر قرار گرفت تا از آب دریا برای تولید محصولات کشاورزی استفاده شود.

علی دیندارلو، عضو هیات علمی دانشگاه خلیج فارس درباره این پروژه گفت: آب دریا شور است و به راحتی قابل استفاده برای کشاورزی نیست، پس راهکار آن نمک زدایی است. نمک زدایی آب دریا به چندین روش انجام می شود؛ اما در این میان روش اسمز معکوس یا RO بیشترین سهم را برای شیرین کردن آب دارد. قیمت مناسب مزیت این روش است؛ اما از سویی پساب زیادی تولید می کند که به شدت برای محیط زیست زیان آور است.

دیندارلو ادامه داد: در استان بوشهر نیز بسیاری از کشاورزان از این روش برای نمک زدایی آب استفاده می کنند و پساب تولید شده را رها می کنند. باید فکری کرد زیرا دیری نمی گذرد، کل زمین های کشاورزی قابلیت کشت خود را از دست می دهند و برای تولید ریزگرد مستعد می شوند.

وی همچنین اظهار کرد: احداث این گلخانه ها کمک می کند تا علاوه بر اشتغالزایی از آسیب به محیط زیست نیز جلوگیری شود. اگر روش اسمز معکوس را در ساحل استفاده کنیم، هنوز مشکل تولید پساب وجود دارد، به همین دلیل باید به دنبال روشی دیگر بود. رطوبت زنی و رطوبت گیری روشی است که در این طرح استفاده کردیم. در این روش قسمتی از آب دریا بخار می شود و بقیه آن مجدد به دریا بازمی گردد. با کاربرد این روش پساب بسیار کمی تولید می شود.

دیندارلو تصریح کرد: این روش در دنیا نیز به تازگی در حال استفاده است و بومی کردن آن در کشور علاوه بر ارزآوری از خروج ارز نیز جلوگیری می کند. در این طرح قصد بومی سازی این روش در کشور را داریم.

بر اساس اعلام معاونت علمی، وی یادآور شد: اما اهداف این طرح را باید بومی کردن فناوری نمک زدایی آب دریا، حفظ محیط زیست، حفظ منابع آب زیرزمینی و اشتغالزایی بدانیم. ۷۰ درصد شغل مردم در استان بوشهر کشاورزی است. این روش کمک بسیاری به کشاورزان منطقه می کند. در حال حاضر زیرساخت ها برای انجام آن آماده شده است و در نظر داریم به زودی کشت اول را در گلخانه انجام دهیم.

کلید واژه :

پایگاه خبری محیط زیست ایران

،

محیط زیست ایران

،

محیط زیست

،

بهداشت محیط

،

فناوری نمک زدایی آب دریا

،

گلخانه دریایی

،

بومی سازی

ثبت نظرات
captcha