کد خبر : ۳۴۵۸۸۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فاجعه انسانی و زیست محیطی در استرالیا

آتش سوزی های گسترده استرالیا که از بیش از یک ماه قبل آغاز شده همچنان ادامه دارد و وسعت آن به حدی رسیده که حتی کشور نیوزیلند را نیز درگیر کرده است.

فاجعه انسانی و زیست محیطی در استرالیا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از صدای استرالیا، دود ناشی از آتش سوزی شدید استرالیا به نیوزیلند، کشور همسایه استرالیا نیز رسیده و آسمان شهر آکلند نیوریلند را به رنگ نارنجی درآورده است.

شهر آکلند بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر از جنوب شرق استرالیا که چندین ماه است طعمه آتش سوزی های شدید طبیعی شده، فاصله دارد. پلیس نیوزیلند از مردم خواسته تا تماس های مکرر با خط تلفن اضطراری کشور را برای گزارش رنگ نارنجی آسمان متوقف کنند.

رنگ نارنجی آسمان آکلند که ناشی از آلودگی دودی آتش سوزی های استرالیا است، امری نگران کننده است. آلودگی های دودی در نیوزیلند منجر به ایجاد مشکلات تنفسی متعددی برای شهروندان شده است.

بنا بر گزارش رویترز، آتش سوزی های گسترده استرالیا از ماه سپتامبر تاکنون منجر به کشته شدن ۲۴ نفر، تخریب بیش از ۱۵۰۰ خانه و تخریب حدود شش میلیون هکتار از زمین های این کشور شده است.

کشته شدن ۵۰۰ هزار حیوان در آتش سوزی استرالیا

زیست شناسان دانشگاه سیدنی اعلام کرده اند برآوردها نشان می دهد حدود ۴۸۰ میلیون جانور در اثر آتش سوزی های وسیع فصلی این کشور کشته شده اند.

این حیوانات از گونه های مختلف پستانداران، پرندگان و خزندگان بوده اند و کارشناسان معتقدند با توجه به وسعت بی سابقه این آتش سوزی های فصلی در استرالیا، این رقم رو به افزایش خواهد بود.

همچنین کارشناسان محیط زیست اعلام کرده اند احتمالاً شماری از گونه های گیاهی و جانوری استرالیا در اثر این آتش سوزی منقرض شده اند و یادآوری کرده اند که در دو قرن اخیر حدود ۳۴ گونه جانوری در این قاره از میان رفته است.

بنابر اعلام منابع خبری استرالیا حریق تا کنون موجب جان باختن دست کم ۲۴ تن از جمله ۳ آتش نشان شده است و مساحتی به وسعت ۳/۶ میلیون هکتار از دشت ها، مراتع و جنگل های پیرامونی استرالیا را سوزانده است.

بلندای شعله های حریق رکورد ۷۰ متر را ثبت کرده است، یعنی ۵ متر بلندتر از بنای معروف اپرای سیدنی در این کشور.

تصاویری از تلاش کانگوروها برای فرار از آتش در کنار کوالا هایی که در آتش سوخته اند در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. کوالاها از جمله حیواناتی هستند که بیشترین آسیب را در این آتش سوزی ها دیده اند، آسیب دیدن این حیوان به آن دلیل است که نخست چون کُند هستند و آرام حرکت می کنند و دیگر آنکه خوراکشان فقط برگ اوکالیپتوس است که خود گیاهی روغنی است و حریق پذیری بالایی دارد.

افزایش دما و کاهش رطوبت علل اصلی گسترش دامنه آتش سوزی های فصلی در استرالیا است. تغییرات اقلیمی در استرالیا سبب هرچه گرم تر شدن این کشور و قاره شده است، به طرزی که رکورد میانگین دمای این کشور در ماه گذشته میلادی دو بار پی در پی شکسته شد و به ۴۱.۹ درجه رسید.

کلید واژه :

فاجعه انسانی

،

زیست محیطی در

،

استرالیا

ثبت نظرات
captcha