کد خبر : ۳۴۵۸۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پوشش های خود ترمیم شونده و نانو کفپوش های داخلی در صنایع دارویی و هوایی

محققان یکی از شرکت های دانش بنیان با استفاده از فناوری نانو موفق به تولید کفپوش هایی با مقاومت بالا برای صنایع هوایی، دارویی و غذایی شده و اخیرا نیز با استفاده از نانو ذرات، کفپوش هایی خود ترمیم شونده در برابر گرما تولید و به بازار معرفی کرده است.

پوشش های خود ترمیم شونده و نانو کفپوش های داخلی در صنایع دارویی و هوایی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یکی از شرکت های فعال در حوزه پلیمرها، اقدام به تولید انواع مختلف کفپوش های یکپارچه پلیمری کرده است. این شرکت در تلاش است تا با سرمایه گذاری مستمر در حوزه تحقیق و توسعه، با تکیه بر علوم مهندسی و شیمی پیشرفته و دانش روز دنیا، برای رفع نیازهای صنعتی کشور گام بردارد و از طریق ایجاد فرمولاسیون های جدید و آزمایش های کنترل کیفیت برای حل مشکلات کاربران نهایی فعالیت کند. 

پوشش های گوناگون با هدف ایجاد و افزایش خواص متفاوتی چون زیبایی سطحی، چسبندگی مناسب، مقاومت به خوردگی و مقاومت به سایش روی سطوح مورد استفاده قرار می گیرند و امروزه نیز با استفاده از فناوری نانو قابلیت افزایش خواص سطحی پوشش ها به طور چشمگیری افزایش یافته است. بر این اساس این شرکت دانش بنیان پوشش نانوکامپوزیتی اپوکسی- سیلیکا را به عنوان کفپوش با مقاومت بسیار بالاتر از کفپوش های رایج ارائه کرده است که منجر به حفاظت از سطوح در مقابل سایش و آثار ناشی از آن می شود.

حضور نانوذرات سیلیس در این پوشش سبب افزایش مقاومت به سایش و سختی این نانوکامپوزیت شده است. نتایج آزمون سایش انجام شده روی این محصول و نمونه شاهد (فاقد نانو ذرات سیلیس) نشان دهنده افت جرم کاهش یافته در اثر سایش به دلیل حضور نانو ذرات است.

کفپوش های اتاق تمیز یکی از دستاوردهای این شرکت است. اتاق تمیز به فضایی گفته می شود که در آن غلظت ذرات معلق در هوا، دما، رطوبت و فشار هوا کنترل شده است و به منظور حداقل سازی ورود، ایجاد و حضور ذرات و میکروب ها به درون محیط، ساخته می شوند.

در این راستا این محققان کفپوش های یکپارچه و بدون درز رزینی را عرضه کردند. از آنجایی که این کفپوش ها بدون درز هستند مقاومت به سایش بسیار بالایی دارند ضمن آنکه مقاومت شیمیایی بسیار بالای آن امکان استفاده از مواد ضد عفونی کننده را فراهم می آورد. همچنین در صورت استفاده از این کفپوش ها امکان ایجاد قرنیز در محل اتصال کف به دیوار به صورت یکپارچه و متصل به کف وجود دارد.

این کفپوش ها دارای خواص آنتی باکتریال و دارای کنترل جدایش ذرات است به گونه ای که توانسته تاییدیه آزمون کشت باکتری از انسیتو پاستور ایران و آزمون تحریک پوستی از دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی را دریافت کند.

کفپوش کارخانجات لبنیات از دیگر دستاوردهای این شرکت به شمار می رود.  براساس شرایط محیط کاربری کفپوش در کارخانجات صنایع لبنی سطح کفپوش باید کاملا چربی زدا، مقاوم در برابر مواد شیمیایی، فشار و خمش، ضد لغزش بودن در شرایط خشک و مرطوب و آنتی باکتریال باشد. کفپوش های رزینی صنایع لبنی محققان این شرکت دانش بنیان برپایه رزین های "متیل متاآکریلات" واز مزایایی چون سرعت پخت بسیار بالا و حداقل زمان تعطیلی خط تولید، یکپارچه و بدون درز، عدم وجود زاویه نود درجه در محل اتصال کف به دیوار، نفوذ ناپذیر و آب بند، مقاومت اسیدی عالی، ایمن و دارای مقاومت لغزشی مناسب و استحکام چسبندگی و مقاومت ضربه بالا برخوردار است.

کفپوش های صنایع هوایی از دیگر خدمات این محققان است. ساختار پیچیده فرودگاه ها و تنوع کاربری در بخش های مختلف آن، سبب شده است که این شرکت طیف گسترده ای از کفپوش با کاربرد در صنایع فرودگاهی را ارائه دهد. از این رو توانسته است محصولاتی متناسب با کاربری در بخش های مختلف فرودگاهی همچون آشیانه ها، ساختمان های تعمیر و نگهداری، پارکینگ های خودروهای سبک و سنگین، مسیرهای عبوری خودروها در نواحی پروازی، انبارها و مکان ها لجستیک، نواحی خرده فروشی، سالن های عمومی و تجاری، آشپزخانه ها و رستوران ها را به منظور تسهیل ارائه خدمات جهت عبور روزانه هزاران نفر  را مهیا کند. این کفپوش های رزینی بر پایه انواع رزین های "اپوکسی"، "پلی یورتان"، "پلی متیل متا آکریلات" و "پلی اسپارتیک" و با بهره گیری از فناوری نانو است.

اخیرا این شرکت موفق به ساخت پوشش های نانویی با قابلیت خود ترمیم شوندگی شده است. این پوشش ها از جنس  پلی یورتان پایه آب بوده که در مجاورت گرما می تواند ترک ها و آسیب های وارد شده به خود را ترمیم کند.معمولا در پوشش های پلیمری از حلال های آلی استفاده می شود که برای محیط زیست و سلامت جامعه خطرآفرین است. ولی در این محصول، فناوری ارایه شده که عاری از حلال آلی و پایه آب است. بنابراین برای محیط زیست و انسان خطری نداشته و می تواند استانداردهای سخت گیرانه برخی کشورها را دریافت کند.

فرمولاسیون این محصول به گونه ای است که می توان در ضخامت های کمتر از نمونه های موجود در بازار تولید کرد و همچنین می توان آن را روی زیرلایه های مختلف نظیر پلاستیک قرار داد. از دیگر مزیت های این فناوری قابلیت خودترمیم شوندگی آن است به طوری که در اثر گرما ساختار آن ترمیم می شود. بنابراین این  محصول اگر در مقابل نور خورشید قرار داده شود، آسیب های خود را ترمیم می کند.

این محققان در حال حاضر توانسته اند ظرفیت تولید این محصول را تا یک تن در ماه برسانند. از آنجایی که برای پوشش دهی هر مترمربع نیاز به تنها 100 گرم از این ماده است بنابراین با این حجم می توان فضای بسیار زیادی را پوشش دهی کرد.

کف پوش های نانویی تولیدی این شرکت تا کنون در مراکز و شرکت هایی چون صنایع تولید دارو از قبیل شرکت تولیدارو و داروسازی دکتر عبیدی و بیمارستان های "شهدای کرمانشاه"، "آتیه همدان"، "فیروز آبادی"، "اکبرآبادی"، "شهیدبهشتی" شیراز، "دکتر غرضی" ملایر و بیمارستان "سلمان فارسی" بوشهر و مراکز صنعتی مهمی از جمله شرکت بهره برداری نفت و گاز، گروه صنعتی کرمان موتور و شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی مینو، کاربردی شده است.

کلید واژه :

نانو کفپوش

،

پوشش های ترمیم شونده

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha