کد خبر : ۳۴۵۸۸۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آلودگی هوا استخوان هایتان را می شکند

تیمی از پژوهشگران بین المللی با بررسی شهر حیدرآباد هندوستان به عنوان نمونه ای از شهرهای دارای هوای آلوده، دریافتند تنفس در هوای دارای آلاینده های جوی موجب کاهش استحکام و سلامت استخوان های بدن انسان می شود.

آلودگی هوا استخوان هایتان را می شکند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، تیمی از پژوهشگران بین المللی با بررسی شهر حیدرآباد هندوستان به عنوان نمونه ای از شهرهای دارای هوای آلوده، دریافتند تنفس در هوای دارای آلاینده های جوی موجب کاهش استحکام و سلامت استخوان های بدن انسان می شود.

 نتایج یک مطالعه جدید توسط پژوهشگران نشان می دهد که آلودگی هوا نه تنها خطر ابتلا به سرطان ریه، سکته مغزی و بیماری های تنفسی و مشکلات قلبی را افزایش می دهد، بلکه قرار گرفتن در محیط های دارای آلودگی هوا برای استخوان های انسان نیز خطرناک بوده و تأثیراتی منفی در پی دارد.

پژوهشگران در این مطالعات از کشور هندوستان به عنوان یک نمونه مطالعاتی استفاده کرده و طی این تحقیق که در هند انجام شد بیش از 3 هزار و 700 نفر در 28 روستای و منطقه شهری حیدرآباد موردبررسی قرار گرفتند.

محققان و اعضای این تیم تحقیقاتی میزان آلودگی هوا و ریز ذرات مختلف موجود در آن تخمین زده و به طور خاص به اندازه گیری آلودگی هوا شامل ریز ذرات با اندازه دو و نیم میکرومتر یا کمتر پرداخته و همچنین تأثیر کربن سیاه را در هوای مورداستفاده جهت تنفس افراد بررسی کردند.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که تنفس در هوای آلوده چه تأثیر مخربی روی سلامت و استحکام استخوان های انسان دارد. استنشاق ذرات آلاینده می تواند به از دست دادن توده استخوان در اثر استرس اکسیداتیو و التهاب ناشی از آلودگی هوا منجر شود.

محققان گفتند كه سطح ذرات موجود در هوای این منطقه به مراتب بالاتر از حد مجاز اعلام شده توسط سازمان بهداشت جهانی است. آن ها سپس این اطلاعات را با تراکم استخوان موجود در ستون فقرات، کمر و لگن ساکنان مناطق دارای هوای آلوده مقایسه کردند. درنتیجه این بررسی ها مشخص شد که قرار گرفتن در معرض سطوح بالای ذرات ریز آلاینده های جوی با توده استخوانی پایین مرتبط است.

اوتاویو رانزانی (Otavio Ranzani) از پژوهشگران این تیم تحقیقاتی و محقق دوره پسادکترای دانشگاه بارسلونا و انستیتوی بهداشت جهانی در رابطه با موضوع فوق اعلام کرد: «نتایج این مطالعه نشان می دهد که تنفس در هوای آلوده چه تأثیر مخربی روی سلامت و استحکام استخوان های انسان دارد. استنشاق ذرات آلاینده می تواند به از دست دادن توده استخوان در اثر استرس اکسیداتیو و التهاب ناشی از آلودگی هوا منجر شود.»

شرح کامل این پژوهش و یافته های به دست آمده از آن در آخرین شماره مجله تخصصی JAMA Network Open منتشرشده و در اختیار پژوهشگران قرار دارد.

کلید واژه :

آلودگی هوا

،

استخوان

ثبت نظرات
captcha