کد خبر : ۳۴۵۸۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ممنوعیت فروش و استفاده از کرم ضد آفتاب

پالائو، مجمع الجزایری در اقیانوس آرام، اولین کشوری است که فروش و استفاده از کرم های ضد آفتابی را به منظور حفاظت از مرجان ها و حیات دریایی ممنوع کرده است.

ممنوعیت فروش و استفاده از کرم ضد آفتاب

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، استفاده و فروش کرم های ضد آفتابی که شامل ترکیبات رایج از جمله اکسی بنزون است از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی در پالائو ممنوع شده است.

رئیس جمهوری این کشور با اعلام این خبر اظهار داشته که این اقدام در راستای احترام به محیط زیست و زندگی شهروندان صورت گرفته است.

این کشور جزیره ای در اقیانوس آرام با عنوان "بهشت بکر" برای غواصان شناخته می شود. یک تالاب در این جزیره صخره ای به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. هم چنین این کشور که متشکل از صدها جزیره کوچک در اقیانوس آرام است جمعیتی حدود ۲۰۰ هزار نفر دارد.

این ممنوعیت که در سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام شده بود شامل هر کرم ضد آفتابی می شود که حاوی هر کدام از ۱۰ ماده ممنوعه باشد. این لیست شامل اکسی بنزون و اکتینوکسات است که نور ماوراء بنفش را جذب می کنند.

بنیاد بین المللی صخره های مرجانی اعلام کرده که این مواد شیمیایی ممنوعه به عنوان "آلاینده های  زیست محیطی" شناخته شده اند و اغلب آن ها برای بسیاری از گونه های حیات وحش به ویژه در مراحل رشد و جوانی به طور قابل توجهی سمی هستند. 

به گفته یک مقام با توجه به این که این مواد شیمیایی برای صخره های مرجانی، جمعیت ماهی ها و به طور کلی حیات دریایی بسیار خطرناک شناخته شده اند، مردم پالائو و هم چنین گردشگران این کشور از این پس توجهی ویژه در این زمینه خواهند داشت.

مواد سمی کرم های ضد آفتاب تاکنون در سراسر زیستگاه های مهم پالائو و در بافت های معروف ترین موجودات این کشور یافت شده است.

شمار کرم های ضد آفتاب حاوی مواد شیمیایی مضر رو به کاهش است. در سال ۲۰۱۸ میلادی، کارشناسان اعلام کردند که این مواد شیمایی خطرناک تقریباً در نیمی از کرم ها و لوسیون ها پیدا شده است.

به گزارش شبکه خبری بی بی سی، این ممنوعیت در مکان های دیگری نیز قرار است اجرا شود که از آن ها می توان به جزایر ویرجین ایالات متحده و جزیره کارائیبی هلندی "بونیر" اشاره کرد.

کلید واژه :

کرم ضد آفتاب

،

ضد آفتاب

ثبت نظرات
captcha