کد خبر : ۳۴۵۸۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

قرچک آلوده ترین شهر تهران

رئیس اداره محیط زیست شهرستان قرچک با اشاره به استقرار ایستگاه سنجش آلاینده هوا در شهرستان قرچک، گفت: با این استقرار مشخص شد شاخص آلودگی هوا از باقرشهر و شهرری هم بالاتر است.

قرچک آلوده ترین شهر تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدطاهر ظاهری رئیس اداره محیط زیست شهرستان قرچک در مورد آلودگی هوا در این شهرستان، اظهار کرد: ما در سال های گذشته در شهرستان قرچک ایستگاه سنجش آلاینده هوا را نداشتیم و میزان شاخص آلودگی هوا مشخص نبود.

وی با بیان اینکه رفع آلایندگی پالایشگاه تندگویان، کارخانه سیمان تهران و نیروگاه مرکز پاکدشت نیازمند اختصاص بودجه زیادی است، ادامه داد: بر اساس تصمیمی که در سازمان محیط زیست با حضور مسؤولان رده بالای استان تهران گرفته می شود به قرچک از لحاظ امتیاز و رتبه بندی ضریب ۳ اختصاص دادند.

رئیس اداره حفاظت و محیط زیست قرچک با اشاره به اینکه به گفته کارشناسان ۵۰ درصد آلودگی هوا پالایشگاه تندگویان در بحث فاضلاب است، خاطرنشان کرد: این یعنی اینکه ۵۰ درصد بحث فاضلاب متعلق به شهرری و باقرشهر بوده و این ۵۰ درصد آلودگی هوا است که سازمان محیط زیست آن را رتبه بندی می کند.

ظاهری با بیان اینکه بر اساس آلودگی ضریب و رتبه بندی از یک کمترین تا چهار بیشترین برای تخصیص عوارض آلایندگی مشخص می شود، تصریح کرد: بعد از باقرشهر در شهرری که با ضریب ۴ رتبه بندی شده، قرچک ضریب ۳ و بالاترین درصد درنظر گرفته شده است.

وی عنوان داشت: با استقرار ایستگاه سنجش آلاینده هوا در شهرستان قرچک مشخص شد شاخص آلودگی هوا از خود باقرشهر و شهرری هم بالاتر است و  تلاش می کنیم برای سال های آینده از این میزان آلایندگی و شاخص هایی که قرچک وجود دارد بتوانیم دفاع کنیم و حداقل اینکه میزان عوارض آلایندگی بیشتری به شهرستان قرچک پرداخت شود. 

رئیس اداره حفاظت و محیط زیست قرچک با اشاره به منشاء آلایندگی هوا در شهرستان قرچک، گفت: در حال حاضر آلودگی کلان شهر تهران و شهرستان های اطراف از لحاظ موقعیت جغرافیایی به یکدیگر تاثیرگذار است که بر این اساس آلایندگی شهرستان های اطراف قرچک نیز بر این شهرستان اثر می گذارد.

ظاهری اضافه کرد: وقتی هوا در تهران آلوده می شود مقداری از آلودگی به سمت قرچک منتقل خواهد شد و با توجه به اینکه جهت باد غالب شمال غربی به سمت جنوب شرقی است مقدار زیادی از منابع آلایندگی ثابت که معمولا در شهرستان ری هستند همه این آلودگی ها به سمت قرچک منتقل می شود و اگر باد زیاد باشد اصلاً آلودگی باقی نمی ماند.

وی بخش اعظم آلودگی هوای شهرستان قرچک را خارج از آن دانست و گفت: از طرفی هم قرچک به دلیل موقعیتی که دارد کل خودروهای شهرستان های اطراف مسیر تردد آن ها به سمت تهران از این شهرستان است و بخش عمده ای از ماشین ها باعث آلودگی هوا می شود.

رئیس اداره حفاظت و محیط زیست قرچک با اشاره به  آلایندگی بالای مینی بوس های فرسوده ای که از ورامین به سمت قرچک و تهران حرکت می کنند، یادآور شد: مصرف سوخت گازوئیل و توقف بسیار طولانی آن ها در قرچک به لحاظ مسافربری میزان قابل توجه ای آلایندگی ایجاد می کند.

ظاهری با بیان اینکه در صنایع شهرستان قرچک آلایندگی هوا نداریم، خاطرنشان کرد: در شهرک صنعتی قرچک فقط ۳ مورد آلودگی هوا وجود داشت که کنترل شد و در حال حاضر هیچ مشکل آلایندگی هم ندارند.

وی در پایان با اشاره به مشکل فاضلاب باغات در قرچک، اظهار داشت: از  32 واحدی که از کروم استفاده می کردند و برای منابع زیر زمینی ما بسیار خطرناک است ۲۵ واحد جمع آوری، تعطیل یا به شهرک صنعتی چرمشهر منتقل شدند و هفت مرکز به صورت غیر قانونی فعالیت داشتند که برای ۳ مورد از آن ها حکم گرفته شده و به چهار صاحب این واحدها چون ساکن قرچک نیستند دسترسی نداریم.

کلید واژه :

قرچک آلوده تر از شهرهای دیگر تهران

ثبت نظرات
captcha