کد خبر : ۳۴۵۸۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هزینه 5.7 میلیارد دلاری آلودگی هوا بر سلامت جامعه و تأثیر آن برسلامت کودکان

پزشکان متخصص در میزگرد بررسی اثرات منفی آلودگی هوا، از تحمیل هزینه 5.7 میلیارد دلاری آلودگی هوا بر نظام سلامت و آسیب های وارده آن بر گروه های مختلف مردم به ویژه کودکان و سالمندان خبر دادند.

هزینه 5.7 میلیارد دلاری آلودگی هوا بر سلامت جامعه و تأثیر آن برسلامت کودکان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، آلودگی هوا امروزه به عنوان یک معضل جهانی دامنگیر بسیاری از کشورها و به ویژه کلانشهرها شده است و هر ساله میلیونها نفر در جهان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.

ایران و به ویژه کلانشهرهای آن  نیز از این معضل در امان نبوده و هرساله به ویژه در ایام سرد سال به دلیل بروز پدیده وارونگی هوا در کلانشهرها که حاصل عوامل مختلفی همچون تردد خودروها و احتراق نامناسب آن و استفاده زیاد مردم از خودروهای شخصی و... است، معضل آلودگی هوا سلامت مردم را به خطر می اندازد.

این مشکل امسال زنگ و بوی جدی تری به خود گرفته؛ به طوری که چند روزی است آلودگی شهرهای زیادی از کشور را در برگرفته و سلامت جسمی و روحی مردم را به مخاطره انداخته است.

برای بررسی و واکاوی عوارض سوء آلودگی هوا بر سلامت مردم، میزگرد تخصصی با حضور سه تن از متخصصان حوزه پزشکی شامل عباس شاهسونی، عضو هیأت علمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، سید علی جواد موسوی، فوق تخصص ریه و مرتضی فلاح پور، فوق تخصص آسم و آلرژی و از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در این خبرگزاری برگزار شد. 

آلودگی هوا به چه معناست؟

سید علی جواد موسوی، فوق تخصص ریه: وقتی غلظت ذراتی که به طور طبیعی در هوا وجود ندارند، به میزان زیادی افزایش پیدا کند اعلام می کنیم که آلودگی هوا به وجود آمده است؛ بنابراین مفهوم آلودگی یعنی هوایی که برای سیستم بدنی موجودات از جمله حیوانات، انسان و گیاهان مطلوب نیست.

بخشی از آلودگی ها مربوط به هوا و بخشی نیز مربوط به زمین است؛ یعنی زمینی که در آن زندگی می کنیم ممکن است آلوده می شود و آلودگی خاک  از این طریق وارد ریه ها شود؛ همچنین آلودگی ممکن است در آب وجود داشته باشد. تمام این موارد به عنوان آلودگی هوا مطرح می شود؛ آلودگی هایی که اثرات آن به مرور روی ریه و سایر سیستم های بدن خود را نشان می دهند.

باید توجه داشت، بسته به وضعیت هر شهر کشور میزان ذرات آلوده کننده هوا متفاوت است؛ به طور مثال در شهر اصفهان به دلیل وجود کارخانه ذوب آهن شاهد آلودگی متفاوت تری نسبت به شهر یزد هستیم. در شهر یزد آلودگی به دلیل خاک و گرد و غبار رخ می دهد و در شهر تهران هوای آلوده به دلیل ذرات معلق و دود است. در تمام دنیا با افزایش میزان آلودگی هوا مواجه هستیم و این موضوع تنها منحصر به ایران نیست و تمام کشورها با این پدیده روبرو هستند.

*خطرناک ترین ذرات در آلودگی

خطرناک ترین ذرات معلق هوای آلوده کدام هستند؟

موسوی: آلاینده ها به سه نوع تقسیم بندی می شوند، ذارت ظریف، ذرات خیلی ظریف و ذرات بسیار بسیار ظریف؛ که هرچه ذرات ظریف تر باشند راحتتر وارد منافذ بینی و ریه می شوند و برای سلامتی خطرناکتر هستند. اوزون، مونوکسید کربن، دی اکسید کربن، سولفور و سرب از جمله ترکیبات خطرناکی هستند که در هوای آلوده مشاهده می شوند؛در برخی از شهرها شاهد وجود سرب در هوای آلوده هستیم که بسیار خطرناک است.

چرا در فصل سرما شاهد افزایش آلودگی هستیم؟

موسوی: آلودگی هوا در تمام فصول سال وجود دارد؛ به طور مثال در فصل بهار شاهد گرد افشانی گیاهان هستیم که این موضوع نیز اثرات و مضرات زیادی دارد اما در فصل سرما به دلیل سنگینی هوای سرد، آلودگی بیشتری رخ می دهد.

همچنین به دلیل سردی هوا شاهد تردد بیش از اندازه خودروها در سطح شهر هستیم که همین موضوع می تواند بر آلودگی هوا بیافزاید. سردی هوا حال رسوبی به ذرات معلق می دهد و این ذرات بیشتر در سطح زمین مشاهده می شود.

*آلودگی هوا الزاماً به معنای دود خودروها نیست

فلاح پور: اگر هوا از حالت استاندارد خود خارج شود، هوا آلوده می شود؛ کما اینکه برای آب سالم نیز استاندارد وجود دارد که اگر از استاندارد خارج شود، می گوییم که آب آلوده شده است. وقتی می خواهیم به بررسی عوارض آلودگی هوا بپردازیم باید ببینیم که جنس آلاینده چیست و این ماده به چه میزان بر کدام قسمت های بدن اثر منفی می گذارد؟ وقتی در مورد آلودگی هوا صحبت می شود الزاماً به معنای دود خودروها نیست بلکه از طیفی از استانداردها صحبت می کنیم که خارج شدن هر یک از عناصر آلاینده از این طیف می تواند اثرات سوئی داشته باشد.

به طور مثال وقتی کارگری در یک سیلو کار می کند و در محیط کار کپک وجود دارد، شاهد آلودگی هوا هستیم و فردی که در کارخانه سیمان مشغول به کار است به نوعی دیگر در معرض هوای آلوده قرار دارد.

آیا آلودگی تنها مختص به هواست؟

فلاح پور: در سال ۲۰۱۶ حدود  92 درصد مردم به نسبت های مختلف در معرض آلودگی های زیست محیطی قرار داشتند؛ در واقع ما در مورد یک مشکل جهانی صحبت می کنیم؛ آلودگی های آب، هوا و خاک و سایر آلودگی ها سالانه جان 9 میلیون انسان را می گیرند که هوای آلوده بیشترین سهم را دارد و باید این را در نظر داشته باشیم که با وزش باد و آلودگی خاک منجر به آلودگی هوا می شود و هوای آلوده منجر به آلودگی آب می شود و این عوامل مانند زنجیره ای عمل می کنند.

به طور کلی نمی توان در مورد عوارض هوای آلوده صحبت کرد بلکه تاثیر هر یک از ذرات معلق برای سیستم های بدن انسان متفاوت و در سنین مختلف تفاوت وجود دارد؛ برخی از این آلاینده ها منجر به بیماری های پوستی و برخی دیگر منجر به بیماری های ریوی یا آلرژی های چشمی می شوند. بسیاری از مراجعه کنندگان ما اعلام می کنند که در معرض هوای آلوده با سوزش چشم مواجه می شوند یا التهاب سینوس دارند.

*آلودگی هوا سلامت زنان باردار و نوزادان را تهدید می کند

آلودگی هوا چه اثری بر سلامت نوزادان دارد؟

فلاح پور:  آلودگی هوا اثرات منفی بر ریه نوزادانی می گذارد که به تازگی به دنیا آمده اند و ریه آن ها در حال شکل گرفتن است ؛ همچنین بر ریه افراد سالمند که مکانیسم دفاعی بدنشان ضعیف شده است نیز اثر منفی خواهد داشت. باید به این موضوع نیز توجه داشت که مادران باردار نیز جزو گروه های حساس هستند که باید بیشتر از سایرین مراقب سلامت خود باشند. میزان تاثیر آلاینده ها بر ارگان های مختلف بسته به نوع ماده متفاوت است. در مواقعی عوارض ناشی از آلودگی پس از چندین روز یا چندین هفته بروز خواهد کرد.

*عوارض باران پس از آلودگی!

عوارض بارش باران پس از آلودگی هوا بر سلامت مردم چیست؟

فلاح پور: اجزایی مثل No که به طور طبیعی اثرات سوئی ندارد ممکن است در ترکیب با آب و فرم محلول، اثرات اسیدی پیدا کنند و برای سلامتی بدن خطرناک باشند؛ لذا پس از هوای آلوده و بارش باران توصیه نمی شود که زیر باران قرار بگیریم اما نوع ماده موجود در هوا و اثرات آن متفاوت است.

* بارندگی راه حل درمان آلودگی هوا نیست

اساسا راه حل درمان آلودگی هوا بارندگی نیست. آلودگی های بیرونی دو منبع دارند؛ منابعی ثابت مثل کارخانه ها و متحرک مثل خودروها. کیفیت بنزین و خودرو نقش زیادی در کاهش آلودگی هوا دارد؛ به طور مثال در بارش های اسیدی شاهد بیماری های آسم هستیم. نمی توان گفت بارش باران پس از آلودگی خوب است.

*آلودگی هوا عامل ایجاد سرطان ریه

موسوی: بینی اولین جایی است که تحت تاثیر آلودگی هوا قرار می گیرد و فرد با عطسه، سوزش یا خارش بینی مواجه می شود؛ قسمت بعدی گلو است که سوزش گلو، گلو درد و خارش گلو مشاهده می شود.

قسمت بعدی نای است که ممکن است باعث عفونت شود و در نهایت کیسه های هوایی درگیر می شوند که علائم آن سرفه، خلط، خس خس سینه و ... است که در نهایت می تواند منجر به علل نارسایی ریوی و آسم شود؛ یکی از علل بروز سرطان ریه نیز آلودگی هواست.

آلودگی های خاکی خود را به صورت عفونت های ریوی، ویروسی یا باکتری نشان می دهند؛ اگر فردی بیماری از قبل داشته باشد ممکن است فرد دچار نارسایی تنفسی شده و منجر به بستری شدن در بیمارستان یا فوت فرد شود.

*ریه کودک درگیر در آلودگی، ضعیف تر است

زمان اثر آلودگی هوا چقدر است؟

موسوی:خس خس سینه، سرفه، خلط و تنگی نفس از جمله اثرات حاد آلودگی هواست؛ اثرات طولانی مدت باعث کاهش عملکرد ریه می شود. کودکی که در هوای آلوده رشد می کند عملکرد ریه اش نسبت به کودک هم سن خود که در هوای پاک رشد می کند، ضعیف تر است و ممکن است این کودکان در آینده به آسم مبتلا شوند؛ افرادی که سابقه بیماری قبلی دارند یا سیگار استعمال می کنند نیز در معرض خطر بیشتری هستند؛ به دلیل اینکه آلودگی هوا عوارض عامل خطرزا را بیشتر می کند. برنشیت مزمن یکی از اثرات آلودگی هواست که بیماری مزمن و خطرناک است.

ارتباط سرطان و آلودگی هوا چیست؟

موسوی: اگر مواد آلوده بر کیسه های هوایی بنشینند باعث تحرک کردن سیستم ایمنی بدن می شوند و از آنجا که خطرزا هستند، باعث ایجاد جهش در بدن می شوند که یکی از این جهش ها می تواند سلول سرطانی ایجاد کند و سرطان مغز و استخوان از ریه وارد می شود.

*تشدید آلرژی با آلودگی هوا

آلودگی هوا در ایجاد آلرژی نقشی دارد؟

فلاح پور: آلودگی هوا می تواند باعث ایجاد آلرژی شود؛ آلودگی هوا ریزفاکتوری برای ایجاد آلرژی و آسم است؛ اگر کسی آلرژی داشته باشد و بگوید که از شهر آلوده برود تا بهتر شود باید بگوییم این اقدام اثری مثبتی بر سلامتی وی خواهد داشت؛ آلودگی هوا در بدتر شدن آلرژی موثر است؛ضمن اینکه آلودگی هوا در ایجاد آلرژی در افراد سالم نیز موثر است.

آلودگی هوا مانند یک دم کنی عمل می کند و باعث گرم شدن زمین می شود؛ این موضوع باعث گردافشانی بیشتر گیاهان و بالابردن احتمال ابتلا به آلرژی تنفسی، پوستی و چشمی می شود. تا سال 2030 خانواده ای نیست که در آن فرد مبتلا به آلرژی وجود نداشته باشد.

آیا هنگام آلودگی هوا ماندن در منزل واقعا از عوارض ناشی از آلودگی پیشگیری می کند؟

فلاح پور: آلودگی هوا به دو قسمت آلودگی درون منزل و خارج از منزل تقسیم می شود؛ استاندارد هوا بر اساس میزان سرب، No2، CO، اوزون و ذرات معلق با قطر 10 و 2.5 میکرون است.

اگر غلظت کمتر از 50 باشد نشانگر ما رنگ سبز را نشان می دهد و هوا سالم است، اگر بین 51 تا 100 باشد نشانگر زرد است و هوا قابل قبول است. بین 100 تا 150 هوا ناسالم برای گروه های پرخطر است. بین 150 تا 200 نیز هوا برای همه گروه هاست که باید از رفت و آمد در بیرون از منزل پرهیز کرد.

در داخل منزل نیز اگر قرار باشد افراد استعمال دخانیات انجام دهند، قطعا اثرات منفی آلودگی درون محیط بر سلامت آنها اثر خواهد داشت؛ اما ماندن در منزل به شرط فراهم کردن یک محیط با هوای تمیز می تواند کمک زیادی به پیشگیری از ابتلا به عوارض آلودگی کند.

استفاده از ماسک در کاهش عوارض چقدر تاثیر دارد؟

فلاح پور:هرچه بیشتر در مواجهه با هوای آلوده قرار بگیریم قطعا اثرات منفی آن بیشتر خواهد شد؛ ماسک های رایجی در بازار وجود دارد که برای پیشگیری از شیوع آنفلوانزا استفاده می شود. ماسک های صنعتی نیز برای افرادی که در محیط صنعتی کار می کنند قابل استفاده است اما به طور کلی اگر ماسک N95 استفاده شود، اثر آن شش تا 8 ساعت خواهد بود.

شاهسونی: ماسک ها سری مختلفی دارند؛ مانند سری PوM,N و هرکدام قابلیت حذف یکسری ذرات را دارند؛ البته ما تاکید داریم سری P در اولویت اصلی قرار گیرد. بعد از آن نیز سری N قرار دارد. وقتی می گوییم ماسک N95  یعنی قابلیت حذف 95 درصد ذرات را دارند، یا ماسک N90 یعنی 90 درصد ذرات کوچک تر از 2.5 میکرون را حذف می کند.

اولویت ما در ماسک های سری P و بعد از آن سری N است که به مردم توصیه می کنیم از آنها استفاده کنند. اینکه ماسک ها واقعا چقدر اثر دارند، واقعیت این است که بسته به میزان زمانی است که از آن استفاده می کنیم؛ یعنی اگر یک ساعت از ماسک استفاده می کنیم همان یک ساعت ذرات وارد بدن نمی شوند، اما اگر بعد از آن دیگر استفاده نکنیم، ذرات وارد شده و تاثیر خود را می گذارد.

اینکه ماسک ها  چقدر اثر دارند، بسته به میزان زمانی است که از آن استفاده می کنیم؛ یعنی اگر یک ساعت از ماسک استفاده می کنیم همان یک ساعت ذرات وارد بدن نمی شوند، اما اگر بعد از آن دیگر استفاده نکنیم، ذرات وارد شده و تاثیر خود را می گذارد

کلید واژه :

آلودگی هوای پایتخت

،

آلودگی هوای تهران

،

تهران

،

آلودگی هوا

،

سامانه سیاهه انتشار آلودگی هوا

،

نصب فیلتر دوده

،

وضعیت اضطرار

،

ذرات آلاینده هوای تهران

،

استفاده از دوچرخه

،

هزینه آلودگی هوا

،

سلامت کودکان

ثبت نظرات
captcha