کد خبر : ۳۴۵۸۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حذف آلاینده های هسته ای از فاضلاب رآکتور با شوک

دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) موفق به ساخت دستگاه کوچکی شده اند که با امواج شوک دهنده می تواند آلاینده های رادیواکتیو را از آب خنک کننده در نیروگاه های هسته ای جدا کند.

حذف آلاینده های هسته ای از فاضلاب رآکتور با شوک

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از گیزمگ، روش جدیدی که توسط محققان MIT ایجاد شده است، از امواج شوک دهنده برای حذف آلاینده های رادیواکتیو از فاضلاب رآکتور هسته ای استفاده می کند. این روش که "الکترودیالیز شوکی" نامیده می شود، فرآیند پاکسازی آلاینده های هسته ای از سیستم خنک کننده نیروگاه های هسته ای است و می توان از این پس، این آب را به جای جایگزینی، بازیافت و تصفیه کرد.

هنگامی که به دفع زباله های هسته ای فکر می کنیم، موارد بزرگی مانند سوخت هسته ای صرف شده یا اجزای پرتوزای حاصل از رآکتورها فکر می کنیم، اما ضایعات روزانه نیز وجود دارند که آلاینده های جزئی هستند که راه خود را به سیستم آب خنک کننده که رآکتور را خنک کرده، پیدا می کنند و گرمای حاصل را به نیروی قابل استفاده تبدیل می کند.

مشکل این است که این آلاینده ها را چگونه به روشی ایمن و اقتصادی بدون اینکه به عملکرد رآکتور خللی وارد کند از بین ببریم و از عملیات گران قیمت برای جایگزینی آب جلوگیری کنیم.

دانشمندان MIT برای دستیابی به این هدف در حال کار بر روی روش جدید "الکترودیالیز شوکی" هستند. این روش که در ابتدا برای حذف نمک از آب دریا اختراع شده است، از یک موج شوک دهنده دیونیزاسیون در یک لوله آب استفاده می کند تا یون های دارای بار الکتریکی را به داخل یک ماده متخلخل منتقل کند که به عنوان آستر و پوشش لوله عمل می کند.

نتیجه اصلی این است که اگر یون ها از عنصر مورد نظر برای دفع تشکیل شده باشند، می توانند به صورت انتخابی از جریان آب خنک کننده فیلتر شوند که می تواند برای یک رآکتور بزرگ سالانه ۱۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار قرار دهد.

تاکنون از این روش برای حذف ۹۹.۵ درصد کبالت رادیواکتیو و سزیم از فاضلاب رآکتور شبیه سازی شده که حاوی اسید بوریک و لیتیوم نیز هست، استفاده شده است. این بدان معنی است که تا دو سوم این آب قابل بازیافت است. این فرآیند مقیاس پذیر است و می توان از آن در مقیاس بزرگ استفاده کرد.

محققان MIT می گویند نه تنها می توان از آن برای تصفیه آب سیستم های خنک کننده رآکتور استفاده کرد، بلکه برای کاربردهای بزرگی مانند از بین بردن سرب از آب آشامیدنی نیز قابل استفاده است.

همچنین گفته می شود این روش علاوه بر عملیات معمول تصفیه فاضلاب رآکتورها، می تواند برای تصفیه آب آلوده شده در شرایط فاجعه مانند انفجار نیروگاه فوکوشیما دائیچی در ژاپن استفاده شود.

این مقاله تحقیقاتی که توسط "مارتین بازنت" استاد مهندسی شیمی در MIT تالیف شده است، در مجله Environmental Science and Technology منتشر شده است.

انتهای پیام

کلید واژه :

حذف آلاینده های هسته ای فاضلاب رآکتور

،

شوک

،

رآکتور هسته ای

،

تصفیه فاضلاب هسته ای

،

فاضلاب هسته ای

،

فاضلاب

،

هسته ای

ثبت نظرات
captcha