کد خبر : ۳۴۵۸۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کدام منطقه تهران هوای پاک تری دارد

جغرافیای آلودگی در هوای تهران یا کجای تهران سکونت داشته باشیم هوای پاک تری داره

کدام منطقه تهران هوای پاک تری دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، موضوعی که سال ها است در فصل های سرد سال به طور مداوم در حال تکرار شدن است چیزی به جز آلودگی هوا نیست. در این میان آلودگی هوای تهران به دلیل کلانشهر بودن آن از دیگر مناطق کشور بیشتر به چشم می آید. البته نقاط آلوده تهران در سطح شهر پراکنش دارد به طور معمول آلوده ترین مناطق تهران در مرکز شهر قرار دارند و تمیزترین مناطق تهران با مرکز شهر فاصله دارند.

در ادامه این متن توضیحاتی در مورد موارد زیر داده شده است:

    تعریف آلودگی هوا و دلایل اتفاق این آلودگی
    اینوژن چیست؟
    عوامل تاثیرگذار در آلودگی هوای تهران
    نگاهی به ایستگاه های سنجش کیفیت هوای تهران
    بررسی ایستگاه های سنجش کیفیت هوای تهران و شناسایی آلوده ترین مناطق تهران
    بررسی ایستگاه های سنجش کیفیت هوای تهران و شناسایی تمیزترین مناطق تهران
    بررسی قیمت مسکن در آلوده ترین مناطق تهران
    بررسی قیمت مسکن در تمیزترین مناطق تهران

آلودگی هوا چیست و به چه دلیلی اتفاق می افتد؟

وجود هر نوع آلاینده در هوا که باعث شود کیفیت استاندارد زندگی کاهش پیدا کند را آلودگی می گویند. این آلاینده ها می توانند به صورت جامد، گاز، مایع و یا مواد پرتوزا یا غیر پرتوزا باشند.

حال که با مفهوم آلودگی آشنا شدید شاید برایتان سوال باشد در بین روزها و فصل های مختلف چرا این اتفاق فقط در بازه زمانی مشخصی پدید می آید؟ برای رسیدن به جواب این سوال باید اول با مفهوم اینورژن آشنا شوید.
اینورژن عامل آلودگی هوا در تهران و کلانشهرها

به طور معمول هوای سرد به سمت پایین و هوای گرم به سمت بالا میل به حرکت دارد. وقتی که لایه ای از هوا هرچه ارتفاع بیشتر می شود گرم تر می شود اینورژن یا وارنگی دما اتفاق می افتد. در این حالت هوای سرد بالایی که در اتمسفر جو حضور دارد میل به پایین آمدن دارد و هوای گرم پایینی خود را فشرده و فشرده تر می کند.

در روزهای عادی و گرم سال هوای سطح زمین خیلی راحت به بالا سعود کرده و تخلیه هوا صورت می گیرد. در روزهای سرد سال این فرآیند به مشکل بر می خورد. با توجه به فعالیت کارخانه ها و وسایل شخصی و موارد آلاینده دیگر در فصل سرد سال، چگالی مواد آلوده بیشتر می شود و اگر تخلیه هوا به صورت طبیعی صورت نپذیرد، این هوای آلوده پشت سر یکدیگر انباشته می شوند.

چه عواملی در آلودگی هوا در تهران و سایر شهرها موثر هستند؟

    سرعت باد
    حضور رشته کوه ها و جهت بادهای غالب
    بارندگی و شارش هوایی
    وضعیت لایه های مختلف جو

مهمترین آلاینده ها

کربن دی اکسید، کربن مونوکسید، اکسیدهای گوگرد، اکسیدهای نیتروژن، ترکیبات آلی فرار، فلزات سمی، کلروفلوئورو کربن ها، آمونیاک و ذرات معلق از مهمترین مواد آلاینده به حساب می آیند.

شاید خطرناک ترین مسئله ای که این روزها مدام تکرار می شود مربوط به ذرات معلق است. ذرات معلق بسیار مرگبار و خطرناک است. از ذرات معلق کوچک تر از ۱۰ میکرون این خطر آغاز می شود. ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون به شدت برای انسان مضر هستند و عددی که همیشه باعث تعطیلی مدارس در روزهای آلوده می شود مربوط به این ذرات است.

منبع اصلی انتشار ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون بیشتر فعالیت انسانی نظیر آلایندگی کارخانه ها، حمل و نقل است. با توجه به اندازه کوچک، این آلاینده قابلیت نفوذ بالایی در بدن انسان دارد.

ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون در ۶ سطح اندازه گیری و سنجیده می شوند. که تمام این شش بخش را می توانید در جدول زیر مشاهده بفرمایید:

جمع بندی:

    وجود هر نوع آلاینده در هوا که باعث شود کیفیت استاندارد زندگی کاهش پیدا کند را آلودگی می گویند.
    به طور معمول هوای سرد به سمت پایین و هوای گرم به سمت بالا میل به حرکت دارد. وقتی که لایه ای از هوا هرچه ارتفاع بیشتر می شود گرم تر می شود اینورژن یا وارنگی دما اتفاق می افتد.
    سرعت باد، حضور رشته کوه ها و جهت بادهای غالب، بارندگی و شارش هوایی و وضعیت لایه های مختلف جو از عوامل تاثیرگذار بر آلودگی هوا هستند.
    منبع اصلی انتشار ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون بیشتر فعالیت انسانی نظیر آلایندگی کارخانه ها، حمل و نقل است. با توجه به اندازه کوچک، این آلاینده قابلیت نفوذ بالایی در بدن انسان دارد.
    اولین توصیه ای که همیشه برای کاهش آلودگی هوا به مردم گفته می شود استفاده کمتر از وسایل حمل و نقل شخصی و استفاده هرچه بیشتر از وسایل حمل و نقل عمومی در نقاط آلوده تهران است.
    در حال حاضر ۲۳ ایستگاه پایش وضعیت هوا در نقاط مختلف تهران قرار دارد.
    پس از بررسی ایستگاه های مختلف سنجش کیفیت هوای تهران می توان نتیجه گرفت که آلودگی هوای تهران از قانون خاصی پیروی نمی کند.

کلید واژه :

آلودگی هوای پایتخت

،

آلودگی هوای تهران

،

تهران

،

آلودگی هوا

،

سامانه سیاهه انتشار آلودگی هوا

،

نصب فیلتر دوده

،

وضعیت اضطرار

،

ذرات آلاینده هوای تهران

،

استفاده از دوچرخه

ثبت نظرات
captcha