کد خبر : ۳۴۵۸۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کاهش آلودگی پلاستیک با خورشید مصنوعی

دانشمندان روشی سازگار با محیط زیست برای تبدیل پلاستیک به مواد شیمیایی تولید کننده انرژی با استفاده از خورشید مصنوعی یافتند.

کاهش آلودگی پلاستیک با خورشید مصنوعی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش ژاپن نیوز، همانطور که می دانید آلودگی پلاستیک در سراسر جهان افزایش یافته و روش های زیادی برای رفع این مشکل پیشنهاد شده است، اما به نظر می رسد روش های کشورهای آسیایی در این زمینه موفقیت آمیز نیستند.

به همین دلیل، محققان سنگاپور روشی ارائه کردند که می تواند پلاستیک را به "اسید فرمیک" تبدیل کند و در نیروگاه ها برای تولید برق با استفاده از کاتالیزوری که به محیط زیست آسیب نمی رساند و هزینه زیادی نیز ندارد، مورد استفاده قرار گیرد.

محققان دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور در آزمایشگاه، پلاستیک را با مواد شیمیایی مخلوط کرده و محلول خود را تشکیل دادند تا تبدیل آن با استفاده از خورشید مصنوعی مورد ارزیابی قرار گیرد.

نتایج نشان داد، این پلاستیک در 6 روز شکسته می شود و دانشمندان امیدوارند که این روند در آینده تحت نور واقعی خورشید انجام شود.

سو هان سن که سرپرست این پروژه تحقیقاتی دو ساله است، گفت: "ما قادر هستیم حتی پلاستیک هایی که اقیانوس ها را آلوده می کنند، به مواد شیمیایی مفید تبدیل کنیم و امیدواریم که این مورد به یک فرآیند کاملا تجدید پذیر و خنثی از کربن تبدیل شود."

روش های دیگر بازیافت پلاستیک با استفاده از سوخت های فسیلی امکان پذیر است و باعث ایجاد گازهای گلخانه ای مضر می شوند.

سو، اظهار کرد: تاکنون با این روش میزان کمی از پلاستیک به اسید فرمیک تبدیل شده و تکرار این روند در مقیاس بزرگتر چالش هایی دارد.

وی در ادامه افزود: برای توسعه این روش به نیروی انسانی و بودجه بیشتری نیاز است و تاکنون دانشمندان آن را فقط با تکه های پلاستیک خالص و نه ضایعات پلاستیکی مورد آزمایش قرار دادند.

کلید واژه :

کاهش آلودگی پلاستیک

،

خورشید مصنوعی

ثبت نظرات
captcha