کد خبر : ۳۴۵۸۰۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نبرد امواج مستندی از اسرار نظامی

سینماپرس: وحید فرجی مستندساز در خصوص ساخت مستند «نبرد امواج» گفت: پیشنهاد شد به طور خاص روی رادار کار کنیم چون در پدافند هوایی، رادار قلب سیستم است و در مرزهایی هوایی مانند چشم عمل می کند.

نبرد امواج مستندی از اسرار نظامی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، وحید فرجی مستندسازی که مستندهایی چون "غزال ایرانی"، "خاطرات نارنجی" و "زندگی در خط نبرد" را در کارنامه خود دارد با مستند نبرد امواج (۱۳۹۶) در سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران- «سینماحقیقت» - حضور دارد. او در گفتگو با تسنیم، درباره ایده اولیه ساخت این مستند اظهار کرد: خانه مستند درصدد ساخت مستندی با موضوع صنایع دفاعی بود، یکی از حوزه های موفق صنایع دفاعی، (پدافند هوایی) است.

وی درباره پیشنهادی از نوع کار روی رادار، تأکید کرد: پدافند هوایی شبکه گسترده ای از صنایع به هم پیوسته است که هر کدام شاخه مفصل و وسیعی دارد؛ اما در ذیل صنایع دفاعی به عنوان صنایع پدافند هوایی قرار دارد. پیشنهاد شد به طور خاص روی رادار کار کنیم چون در پدافند هوایی، رادار قلب سیستم است و در مرزهایی هوایی مانند چشم عمل می کند.

این مستندساز افزود: ما در قالب یک تیم در طی سفرهایی از مراکز مختص این صنعت بازدید میدانی کردیم؛ بعد تحقیقات کار را از سال ۱۳۹۵ شروع کردم که دو الی سه ماه طول کشید و با شیوه هایی چون میدانی، کتابخانه ای و مشورت و گفتگو  باکارشناسان صورت گرفت.

فرجی به حساسیت های امنیتی اشاره کرد و گفت:  بعد از تکمیل پژوهش ها به طرح فیلمنامه رسیدیم؛ هماهنگی ها را انجام دادیم و ۹ ماه مجموعه تحقیق و تولیدمان طول کشید. البته به خاطر حساسیت های امنیتی موضوع، نیاز به مجوزها و هماهنگی هایی بود که همین زمان بر بود. علاوه بر این، ما تلاش داشتیم به تمام نهادهای فعال در حوزه دفاعی چون وزارت دفاع، سپاه و ارتش بپردازیم. همین هم زمان بیشتری از ما می گرفت.

وی یادآور شد: تدوین کار نیز ۶ ماه طول کشید چون ما هم از لحاظ مباحث علمی و هم صنعتی کار را بازبینی کردیم، در عین حال مسائل امنیتی نیز باید مراعات می شد. در مجموع ساخت این مستند نزدیک به یک سال و نیم زمان برد. اما پخش آن به دلیل مسایل حفاظتی با تأخیر همراه شد؛ منتظر اجازه پخش این کار بودیم که سپاه، پهپاد آمریکایی را در آبهای خلیج فارس زد و این مستند از شبکه مستند پخش شد.

کارگردان مستند «نبرد امواج» با بیان اینکه در کارهای قبلی ام به مباحث نظامی به معنی آنچه در این کار است وارد نشده بودم، تأکید کرد: مستندهای من همچون "غزال ایرانی" یا "مسیر نو" در حوزه علمی و فناوری اند. در "نبرد امواج" نیز رادار بحثی علمی و فناورانه است که در حوزه صنعت نظامی و در شکل پیچیده و حفاظت شده ای قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: موضوع مستند "نبرد امواج" به گونه ای است که مخاطبان مستند کمتر با آن مواجه شدند چون هر کشوری به دلیل حفظ اسرار نظامی خود کمتر راضی به نمایش صنعت نظامی خود است و تمایلی به انتشار اطلاعات درباره امکانات علمی خود ندارد.

فرجی با تأکید بر اینکه ساخت هرگونه از مستند سختی خود را دارد؛ گفت: سختی های کار آشنایی با موضوع است که مرحله مهم و زمان بری است و دسترسی به امکانات در آن اهمیت دارد. سختی هر کاری هم مختص همان کار است و در کار دیگری شاید تکرار نشود. مسأله بعدی علاقه و امکان ساخت یک مستند است. اینکه فقط علاقه مندی کافی نیست و شرایط و دسترسی به ملزومات کار باید فراهم باشد. برای مثال در مستند "نبرد امواج"، اگر نهادهای متولی مجوزها را نمی دادند این کار پیش نمی رفت. در مستند اجتماعی شاید دسترسی ها آسانتر باشد ولی وقتی مستند به سازمانی می پردازد پیچیدگی ها و سازو کار خودش را داراست.

وی افزود: برای ساخت یک مستند موضوع آن قدر باید اهمیت داشته باشد تا خودم را راضی کنم که برایش وقت بگذارم؛ آخرین کارم مستند "مسیر نو" درباره انرژی های تجدیدپذیر یا پاک است که با همکاری خانه مستند انقلاب اسلامی ساختیم. این مجموعه مستند با رویکردی محیط زیستی و فناورانه به معرفی انرژی های تجدید پذیر و نیاز جامعه به آنها می پردازد و از شبکه مستند در حال پخش است.

سازنده «نبرد امواج» با اشاره به انتخاب این مستند در جشنواره فیلم و عکس های فناوری و صنعتی فردا به عنوان بهترین مجموعه مستند در مجموعه مستندهای تلویزیونی، اظهار کرد: من در سال ۱۳۹۵ با مستند "غزال ایرانی" در جشنواره حقیقت شرکت کردم که امکان خوبی برای دیده شدن این مستند فراهم شد.

وی در پایان گفت: جشنواره حقیقت، یکی از جدی ترین جشنواره های سینمای مستند است که رقابت های سخت و روند رو به رشدی دارد؛ در این جشنواره مستندهایی با موضوعات مختلف اکران می شود و اگر با همین رویه پیش رود اتفاقات خوبی می افتد؛ همچنین این جشنواره خیلی از مستندسازان را به لحاظ موضوع و ساختار به سینمای داستانی متمایل کرده است.

«نبرد امواج» سه شنبه ۱۹ آذر اولین نوبت اکران خود در جشنواره سینما حقیقت را پشت سر گذاشت و جمعه ۲۲ آذر نیز در پردیس چارسو روی پرده خواهد رفت.

کلید واژه :

نبرد امواج

،

مستندی از اسرار نظامی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha