کد خبر : ۳۴۵۸۰۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مخالفت اروپای شرقی با توقف انتشار کربن تا ۲۰۵۰

کشورهایی چون مجارستان، لهستان و چک که اقتصادهایی وابسته به زغال سنگ دارند، با توافق کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای به صفر رساندن انتشار کربن تا سال ۲۰۵۰ میلادی…

مخالفت اروپای شرقی با توقف انتشار کربن تا ۲۰۵۰

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش پایگاه اینترنتی «فیز»، رهبران اتحادیه اروپا روز جمعه بر سر هدف توقف کامل انتشار گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۵۰ توافق کردند اما کشورهای اروپای شرقی چون لهستان، جمهوری چک و مجارستان به این توافق تن ندادند.

مخالفان استدلال می کنند که دستیابی به این هدف می تواند مانع توسعه اقتصادهای وابسته به زغال سنگ این کشورها شود و از اتحادیه اروپا می خواهند هزینه های هنگفتی را که گذر به استفاده از منابع تجدیدپذیر به این کشورها تحمیل خواهد کرد، تقبل کند. 

در ادامه به چالش هایی که هر کدام از این کشورها در مسیر توقف کامل انتشار کربن با آن مواجه خواهند شد، نگاهی می اندازیم:

لهستان، هزینه یک تریلیون دلاری

وزیر انرژی وقت لهستان در ماه اکتبر (مهر-آبان) در گفت وگو با رسانه های محلی اعلام کرد که لهستان برای توقف انتشار کربن باید ۷۰۰ تا ۹۰۰ میلیارد یورو (۷۸۰ میلیارد تا یک تریلیون دلار) هزینه کند.

طبق گزارش سازمان محیط زیستی غیردولتی ClientEarth، نیروگاه زغال سنگ قهوه ای بلچاتو (Belchatow) لهستان به عنوان بزرگ ترین نیروگاه از این نوع در اروپا، بزرگ ترین آزادکننده گاز گلخانه ای در این کشور نیز هست.

ماتئوس موراویکی نخست وزیر دست راستی لهستان در اجلاسی که در ماه ژوئن برگزار شد با تاکید بر این امر که به صفر رساندن انتشار کربن تا سال ۲۰۵۰ اقتصاد این کشور را فلج می کند، از پذیرفتن این هدف سرباز زد.

ورشو از اتحادیه اروپا می خواهد تا با یک حمایت مالی «منصفانه» به لهستان که با جمعیتی ۳۸ میلیون نفره ۸۰ درصد قدرت آن به زغال سنگ وابسته است، در گذار به مرحله توقف کامل انتشار کربن کمک کند.

برنامه ریزی های دولت ورشو بر آن است که تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۶۰ درصد از برق خود را با استفاده از زغال سنگ تولید کند، تاریخی که اتحادیه اروپا برای پایان دادن به استفاده از این سوخت تعیین کرده است.

طبق نظرسنجی جدید موسسه کانتار (Kantar)، اکثریت ۶۹ درصدی از مردم لهستان خواستار آن هستند تا دولت ورشو به مخالفت ها با هدف به صفر رساندن انتشار کربن تا سال ۲۰۵۰ در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، پایان دهد.

هزینه های نجومی برای جمهوری چک

جمهوری چک نیز انتظار دارد تا اتحادیه اروپا بخشی از مبلغ ۲۶.۵ میلیارد یورو (۲۹.۳ میلیارد دلار) مورد نیاز این کشور را برای به صفر رساندن انتشار کربن، تقبل کند، رقمی که آندره بابیس نخست وزیر چک از آن به عنوان رقمی "نجومی" نام برد.

به نقل از شرکت دولتی OTE، سال گذشته سوخت های فسیلی، انرژی هسته ای و منابع تجدیدپذیر به ترتیب ۵۷، ۳۷ و ۶ درصد از ترکیب انرژی جمهوری چک را تشکیل دادند.

پراگ می خواهد اتحادیه اروپا انرژی هسته ای را به عنوان یک منبع که هیچ گاز گلخانه ای منتشر نمی کند، بپذیرد. جمهوری چک قصد دارد تا سال ۲۰۳۶ میلادی یک واحد هسته ای جدید به ارزش چند میلیارد یورو را در نیروگاه جنوبی دوکووانی احداث کند. این کشور به دنبال آن است تا سال ۲۰۴۰، ۴۰ درصد از ترکیب انرژی خود را از طریق انرژی هسته ای تامین کند.  

چشم مجارستان به دستان اتحادیه اروپا

بنابر تخمین های مجارستان، این کشور برای دستیابی به هدف توقف کامل انتشار کربن تا سال ۲۰۵۰، به ۱۵۰ میلیارد یورو نیاز خواهد داشت و نمی خواهد این «بار سنگین» را به تنهایی به دوش بکشد.

بوداپست می گوید برای تأمین اعتبار مورد نیاز برای این کار «نمی تواند چک سفید بنویسد».

گرگلی گولیاس از وزرای نزدیک به ویکتور اوربان نخست وزیر پوپولیست مجارستان، در این باره می گوید: باید این مساله روشن شود که دستیابی به هدف ۲۰۵۰ گرانی سوخت یا مواد غذایی را به همراه نخواهد داشت.

وی در اظهارات روز پنجشنبه خود افزود: این هدف تنها در صورتی که با مشارکت جدی اتحادیه اروپا همراه باشد، قابل قبول است.

سوخت های فسیلی ۴۰ درصد از صنعت تولید برق مجارستان را تشکیل می دهند. مجارستان که خود را «یک قهرمان آب و هوایی» می داند و اصرار دارد که «یکی از معدود کشورهایی» خواهد بود که توانایی دستیابی به اهداف آب و هوایی ۲۰۳۰ تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا را دارند، انرژی هسته ای را برای تامین نیازهای کشور خود ضروری می داند.

برخی ناظران بر این باورند که بوداپست در کنار دیگر همدستان اروپایی خود، با این برنامه هدف اتحادیه اروپا را برای توقف کامل انتشار کربن تا سال ۲۰۵۰ را رد می کند تا در مذاکرات حساس بر سر بودجه بلوک شرق برای سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ فشار را بر بروکسل افزایش دهد.

کلید واژه :

مخالفت اروپای شرقی

،

توقف انتشار کربن تا ۲۰۵۰

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha