کد خبر : ۳۴۵۷۹۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خشم رئیس جمهوری برزیل از دختر محیط زیستی

رئیس جمهوری برزیل پس از اتهام زنی اخیر به بازیگر مشهور هالیوود، اکنون « گرتا تونبرگ » فعال نوجوان سوئدی در بخش محیط زیست را با عبارتی تحقیرآمیز مورد خطاب قرار…

خشم رئیس جمهوری برزیل از دختر محیط زیستی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، براساس گزارش رسانه های غربی، « ژائیر بولسونارو » رئیس جمهوری برزیل دیروز (سه شنبه ۱۹ آذر) در حالی این نوجوان مشهور در حوزه محیط زیست را با عبارتی تحقیرآمیز خطاب قرار داد که این کنشگر به تازگی از خشونت فزاینده علیه بومی ها در برزیل انتقاد کرده بود زیرا دو عضو یک قبیله در منطقه آمازون چند روز پیش با گلوله کشته شدند.

بولسونارو به خبرنگاران گفت: گرتا می گوید بومی ها در آمازون به دلیل دفاع از جنگل ها کشته شده اند؛ رسانه ها چگونه به این «بچه» فضا برای اظهارنظر می دهند.
در حالی این دو فرد بومی از قبیله ای در شرق آمازون با گلوله کشته شدند که ماه گذشته نیز یک قبیله نشین شناخته شده در این منطقه کشته شده بود.

تونبرگ پیش تر در توئیتی که خشم بولسونارو را برنگیخته بود، نوشت: بومی ها به دلیل تلاش برای حفاظت از جنگل های آمازون در برابر جنگل زدایی غیرقانونی کشته می شوند. این مساله تکرار شده؛ شرم آور است که دنیا نسبت به آن سکوت کرده.

بولسونارو پیش تر نیز « لئوناردو دی کاپریو » بازیگر مشهور هالیوودی را به بودجه رسانی برای دامن زدن به آتش سوزی جنگل های آمازون متهم کرده بود. دی کاپریو در زمینه حمایت از امور محیط زیست فعال است.

گرتا تورنبرگ (Greta Thunberg) دختر ۱۶ ساله سوئدی با سخنرانی در سازمان ملل در اعتراض به بی توجهی رهبران دنیا نسبت به گرمایش زمین، با کمک شبکه های اجتماعی، به بازیگر سیاسی بین المللی تبدیل شده است.
ویدئوی سخنرانی احساسی او در اجلاس آب وهوایی سازمان ملل (دوشنبه ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۹)، علیه رهبران دنیا به خاطر بی توجهی به گرمایش زمین، در همه رسانه های دنیا بازتاب داشته است. همچنین اخم شدید او به دونالد ترامپ در حاشیه همان اجلاس، بسیار معروف شده و در شبکه های اجتماعی، دست به دست می شود.

شهرت این فعال محیط زیست به دلیل سخنرانی در سازمان ملل نبوده بلکه پیش از این نیز مشهور بوده اما این بار ابعاد تازه و سیاسی تری پیدا کرده است؛ گویا ابعاد سیاسی فعالیت او تازه آغاز شده؛ دامنه فعالیت او تا پیش از این فقط در بخش رسانه ای و شبکه های اجتماعی بود اما اکنون وارد عرصه سیاسی شده است.

هم زمان با سخنرانی او در سازمان ملل اعلام شد گرتا همراه با گروهی از طرفدارانش علیه پنج دولت بزرگ ناقص تعهدات زیست محیطی شامل آلمان، فرانسه، ترکیه، برزیل و آرژانتین به سازمان ملل شکایت کرده است.
گرتا برای نخستین بار زمانی که فقط ۸ ساله بود، درگیر تغییرات آب وهوایی شد. اما آغاز فعالیت هایش در سال ۲۰۱۵ بود، وقتی او ۱۵ ساله بود موجی از گرما و آتش سوزی در جنگل های در سرتاسر دنیا به راه افتاد. گرتا در همین سال مدرسه را به حالت اعتراض ترک کرد و جلوی مجلس نمایندگان سوئد دست به اعتصاب زد.
2023

کلید واژه :

گرتا

،

رئیس جمهوری برزیل

،

دختر محیط زیستی

ثبت نظرات
captcha