کد خبر : ۳۴۵۷۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جذب بهتر دی اکسیدکربن با فوم های زئولیتی

محققان سوئدی ماده جامدی به سبک فوم ابداع کرده اند که حاوی ذرات ریز زئولیت به همراه ژلاتین و سلولز است؛ گفته می شود که استفاده از این فوم زئولیتی در فیلترها به…

جذب بهتر دی اکسیدکربن با فوم های زئولیتی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محققان به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و دستیابی به محصولات جانبی مفید، به طور فزاینده ای در حال تحقیق در مورد ابداع روش هایی برای جذب بهتر دی اکسیدکربن ناشی از دوده های صنعتی هستند. ابداع یک ماده تصفیه کننده جدید می تواند انجام این کار را آسانتر و کارآمدتر از گذشته کند.

اکنون محققان دانشگاه «چالمرز» در سوئد با همکاری محققان دانشگاه «استکهلم»، یک ماده جامد به سبک فوم ابداع کرده اند که حاوی ذرات ریز زئولیت به همراه ژلاتین و سلولز است.

زئولیت ها نوعی ماده معدنی آلومینوسیلیکات هستند که در آن آلومینیوم جایگزین برخی سیلیکون ها می شود. از آنجا که زئولیت ها بسیار متخلخل هستند، توانایی آن ها در جذب دی اکسیدکربن بسیار خوب است. اما ثابت شده که کار با ذرات زئولیتی که به طور سنتی تولید و تهیه می شوند دشوار است و در نتیجه این موضوع قابلیت استفاده آن ها را محدود کرده است. 

اکنون ادعا می شود که در این فوم جدید از ذرات زئولیتی استفاده شده که بسیار کوچکتر از معمول هستند و در نتیجه با افزایش سطح کل زئولیت، این مشکل حل شده است. ثانیاً، از آنجایی که ذرات به صورت سه بعدی در ماتریس فومی معلق می شوند، درنتیجه فیلترهای دودکش ساخته شده از این فوم متخلخل، دی اکسید کربن بیشتری جذب می کنند.

این ماده که ۹۰ درصد وزن آن از ذرات زئولیت ساخته شده، نه تنها در جذب دی اکسید کربن به شدت موثر است بلکه از موادی ساخته شده است که سازگار با محیط زیست هستند.

همچنین گفته می شود که این ماده سبک، ارزان قیمت و بادوام است و می توان بارها از آن استفاده کرد. از کربن جذب شده توسط این فیلتر نیز می توان برای تولید محصولاتی مانند کربنات کلسیم استفاده کرد. 

نتایج این تحقیق در نشریه ACS Applied Materials & Interfaces منتشر شده است.

کلید واژه :

جذب دی اکسیدکربن

،

فوم های زئولیتی

ثبت نظرات
captcha