کد خبر : ۳۴۵۷۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فیلتر کردن ریزپلاستیک های آب با استفاده از علم صوت شناسی

محققان با استفاده از علم صوت شناسی یا آکوستیک فیلتر جدیدی تولید کرده اند که می تواند ریزپلاستیک ها را شکار کند.

فیلتر کردن ریزپلاستیک های آب با استفاده از علم صوت شناسی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از اینترستینگ ایجینیرینگ، ریزپلاستیک ها که عمدتا توسط ماشین های لباسشویی تولید می شوند در نهایت به دریاها و اقیانوس ها ریخته می شوند و پاکسازی آنها از محیط زیست کار بسیار دشواری است.

پژوهشگران دانشگاه شینشو در ژاپن که این فیلتر تازه را ابداع کرده اند می گویند از این طریق می توان تمامی ریزپلاستیک ها را به راحتی و با صرف هزینه ای کم جمع آوری کرد. به ازای هر صد لیتر آب تخلیه شده از ماشین های لباسشویی بیش از ده هزار ریز پلاستیک در فضای آزاد رها می شود.

فیبرهای پلاستیکی و ریز پلاستیک ها معمولا از بخش های مختلف البسه جدا شده و در آب موجود در ماشین های لباسشویی شناور می شوند و ریزبودن فوق العاده آنها موجب عبورشان از فیلترهای متعارف می شود.

محققان می گویند با انتشار دقیق و هدفمند امواج صوتی در آب های آلوده به ریزپلاستیک ها، می توان آنها را در مرکز مجاری انتقال آب متمرکز کرد و با شکل گیری توده ای از آنها برای خروجشان به سمت مجاری دیگر با فشار امواج صوتی یا حتی فشار یک جریان آب اقدام کرد.

باید توجه داشت که اگر چه ریزپلاستیک ها از نظر فشردگی و حجم با یکدیگر متفاوت هستند، اما با انعکاس دقیق امواج صوتی در آب می توان آنها را در میانه یک مجرای آبی متمرکز کرد و این کار به تنها ۰.۷ ثانیه زمان نیاز دارد. محققان می گویند در آینده می توان از این روش برای تصفیه آب از برخی ریزذره های دیگر نیز استفاده کرد.

کلید واژه :

فیلتر کردن

،

ریزپلاستیک های آب

،

علم صوت شناسی

ثبت نظرات
captcha