کد خبر : ۳۴۵۷۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فرکانس ها آزاد نباشند، شبکه ۵G جان نمی گیرد

یکی از دلایل قطعیت نیافتن توسعه نسل پنجم ارتباطات ۵G در کشور واگذار نشدن باندهای فرکانسی است، معاون فنی و توسعه شبکه شرکت ارتباطات سیار در این باره گفت: ۵G…

فرکانس ها آزاد نباشند، شبکه ۵G جان نمی گیرد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در سومین رویداد تهران هوشمند بیش از ۱۲ پنل با موضوعات مختلف برگزار شد، صبح روز سه شنبه پنل «عدم قطعیت های توسعه نسل پنجم ارتباطات ۵G در شهرهای هوشمند» با حضور نسترن محسنی معاون امور رادیویی تنظیم مقررات، محمود جراحی عضو شورای راهبردی تهران هوشمند و مرتضی طاهری بخش معاون  فنی و توسعه شبکه شرکت ارتباطات سیار برگزار شد و آن ها چالش هایی که در این حوزه وجود دارد را مورد بررسی قرار دادند.

تحمیل هزینه سه برابری به اپراتورها

محمود جراحی عضو شورای راهبردی تهران هوشمند در ابتدای این پنل گفت: در کشور ما این ادعا وجود دارد که اکنون اهالی تلکام سرویسی به مردم ارائه می دهند که فاصله معناداری با دنیا ندارد، دلیل این اتفاق صرفا سرمایه گذاری است اگر این اتفاق رخ نداده بود قطعا تکنولوژی به راحتی به دست مردم نمی رسید.

وی افزود: سرمایه گذارها برای سرمایه گذاری در این حوزه آماده نیستند، نمی دانند باید به این حوزه ورود کنند یا نه؟ نمی دانند زیرساخت ها برای ورودشان آماده است یا نه؟ این یکی از نبود قطعیت های مهم در حوزه سرمایه گذاری کلان است.

جراحی با تاکید بر این که در دنیا بهره مندی از فرکانس و اسمارت فون را مانند حقوق بشر، حق تمامی افراد می دانند و این امکان باید خیلی راحت در اختیار آن ها قرار گیرد گفت: اکنون ما در حاکمیت بر سر مسائلی مانند فرکانس درگیری داریم و این موجب شده تا هزینه سه برابری بر اپراتور تحمیل شود که این مساله از سود سرمایه گذار کم می کند، این در حالی است که فرکانس در دست عده ای است که آن را تحویل نمی دهند، در این شرایط فشارها بیشتر روی سرمایه گذار است.

وی خاطرنشان کرد:IOT و ۵G در کنار یکدیگر هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) را به وجود می آورند، اگر AI وجود نداشته باشد هیچکدام از این دو تکنولوژی پیشرفت نخواهند کرد، اعلام شده که دنیا با کمبود ۲ میلیون متخصص AI رو به رواست و ما برای پیشرفت در این حوزه باید به سرعت برنامه تقویت ۵۰ تا ۱۰۰ هزار متخصص AI  را در دستور کار قرار دهیم. مساله بعدی داده هایی است که قرار است در زمان توسعه اینترنت نسل پنجم وارد دیتاسنترها شود، اکنون هیچکدام از دیتاسنترهای ما توان، ظرفیت و تخصص مورد نیاز در این حیطه را ندارند.   

اپراتورها باید خودشان را برای نسل بعدی شبکه آماده کنند

زمانی که از شهر هوشمند و نسل پنجم ارتباطات ۵G صحبت به میان می آید، تلاقی ان دو بحث را کنار هم می بینیم. بنا بر اعلام سازمان ملل متحد اکنون ۵۵ درصد جمعیت دنیا در شهرها مستقر شده اند و تا چند سال دیگر این عدد به ۷۰ درصد ارتقا پیدا می کند. با این برآورد بالغ بر ۲.۵ میلیارد نفر در کلان شهرها حضور پیدا خواهند کرد. برای مدیریت این افراد و منابعی که قرار است توزیع شود باید از بستر ارتباطات استفاده کرد.

نسترن محسنی معاون امور رادیویی تنظیم مقررات با اشاره به این که ۵G منجر به تحقق شهر هوشمند می شود، گفت: از منظر رگولاتوری بیزینس مدل موفق اپراتورها زمانی شکل می گیرد که میزان تقاضا زیاد باشد. صنایع عمودی و یوز کیس ها (شناسایی موارد کاربرد سیستم و نیازهایی که قرار است برآورده سازد) هستند که تحقق فایو جی را مقرون به صرفه و توسعه آن را ممکن می کنند، اپراتورهای ما به تازگی اینترنت نسل۴ را عرضه کرده اند حالا که باید خودشان را برای نسل بعدی اینترنت آماده کنند، نیاز به سرمایه دارند، زمانی باید این بستر آماده شود که تقاضا از سوی مردم وجود داشته باشد.  

وی تصریح کرد: با توجه به تحریم های ظالمانه این موارد جزو نبود قطعیت ها است، برای موفقیت در عرضه و توسعه ۵G باید رگولاتوری بخش های مختلف با هم حرکت کنند، تدوین ضوابط و مقررات در حوزه توسعه ۵G از رگولاتوری وازرت ict می گذرد اما دیگر صنایع نیز باید در این بین ایفای نقش کنند، توسعه تعاملات بین رگولاتوری ها رمز موفقیت در این کار است.

معاون امور رادیویی تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خاطرنشان کرد: زمانی صحبت از هوشمندسازی به میان می آید که بتوانیم دیتا را روی زیرساخت ارائه دهیم اما کدام دیتا؟ دیتای ارتباطات یا دیتای مدیریت شهری؟ چه میزان از این دیتاها آزاد شده اند؟ کسب و کارهای جدید با تحلیل داده و پیدا کردن نقطه عطف داده هایی که از سورس های (منشا) مختلف بیرون می آیند شکل می گیرند.

وی اظهار داشت: برای توسعه تکنولوژی نسل پنجم، باندهای مختلف زیر یک گیگ و بالاتر در فرکانس ۱۷.۲۵گیگاهرتز در نظر گرفته شده که این اتفاق بزرگی است. ما باید بدانیم در این حوزه چقدر فرصت داریم و چطور باید برای آن برنامه ریزی درستی انجام دهیم، این میزان پهنای باند برای واگذاری به سرویس های ۱۲گیگ به شکل جهانی (global) انجام می شود اما بر اساس مقررات ارتباطات رادیویی کشور ما در سرویس ۵ گیگ نیز قرار دارد و این فرصت برای ما فراهم است که بتوانیم سرویس های فعالی که در این باندها هستند را جا به جا کنیم و به حوزه ۵G تخصیص دهیم.

محسنی ادامه داد: تخیله یک باند فرکانسی و رجعت دادن دادن فعالان روی این سرویس به سمت دیگر یعنی هزینه، این ها نیاز به برنامه ریزی دارند، نزدیک دو سال زمان برای بهسازی باندهای فرکانسی زمان داریم، وقتی صحبت از باند ۷۰۰ -۸۰۰  به میان می آید ما با یک توقف رو به رو می شویم که کار را کمی سخت می کند، البته ما این مساله را عدم قطعیت نمی دانیم و سعی در حل کردن مساله این فرکانس ها داریم.

وی گفت: ضمن این که باند ۳.۵ گیگاهرتز در اختیار دارندگان پروانه FEW  (پروانه انتقال داده مبتنی بر فناوری بیسیم ثابت) قرار گرفته  است، ما این را فرصتی می دانیم برای این که شبکه های اینترنت به سمت ادغام شدن با هم پیش روند تا بتوانیم از بستر بی طرفی دارندگان پروانه نسبت به فناوری استفاده کنیم. توسعه نسل پنجم ارتباطات ۵G هزینه بالایی دارد و اپراتورها نمی توانند به شکل انفرادی پیش بروند چرا که اکنون نیز تعدد، نصب و پیاده سازی سایت ها از مشکلات اپراتورها به حساب می آید. به همین دلیل نیاز است که اپراتورهای تلفن همراه به شکل مشترک به استقبال نسل پنجم اینترنت بروند.

محسنی تاکید کرد: مدیریت شهری، محیط زیست و انرژی اتمی جزو مجموعه هایی هستند که درباره نصب و پیاده سازی سایت قوانینی دارند و برای نصب هر دکل تازه نیاز به مجوز است، اگر قرار باشد هر اپراتور به صورت جداگانه فعالیت کند قطعا به مشکل برمی خورد. تا امروز دست در دست شدن اپراتورها با الزام رگولاتور همراه بوده و در مباحث نسل های رگولاتوری بحث الزام کم رنگ شده و بیش از گذشته مباحث تشویقی مطرح است، الزامات زمانه ای که در آن زندگی می کنیم و همینطور ۵G اپراتورها را به این سمت می برد که در موضوعات کلان به شکل مشترک پیش بروند.  

معاون رادیویی سازمان تنظیم مقررات اشاره کرد: برای توسعه هر فناور، به آمادگی نیاز است، ما به عنوان رگولاتور به این مساله ورود کرده و جلسات متعددی را با صنایع برگزار کرده ایم، از مردادماه امسال مطالعات ما به پایان رسید و به سمت برنامه ریزی اولیه برای طراحی نقشه راه حرکت کردیم، این برنامه را اکنون به بخش های مختلف منعکس کردیم تا نظرات آن ها را نیز جمع بندی کنیم.

وی گفت: تا سال ۲۰۲۱ به شکل پایلوت ۵G را توسعه می دهیم تا سال ۲۰۲۴ به پوشش خوبی دست پیدا کنیم، توسعه نسل پنجم ارتباطات به این شکل نیست که به صورت یکباره تمام کشور را پوشش داد، این کار مدل های متفاوتی دارد و در ابتدای راه قطعا به شکل هات اسپاتی انجام می شود و رفته رفته شکل آن تغییر می کند.

فرکانس ها آزاد نباشند، شبکه ۵G جان نمی گیرد

یکی از پایه های مهم در توسعه اینترنت ۵G اپراتورها هستند. سرمایه گذاری اپراتورها و حرکت شان در این مسیر است که می تواند به این کار سرعت دهد. مرتضی طاهری بخش معاون فنی و توسعه شبکه شرکت ارتباطات سیار در این پنل گفت: سال ۹۳ همراه با اپراتور ایرانسل اینترنت ۳g و ۴g را وارد کشور کردیم اما زمان بهینه سازی نمی دانستیم KPI  (تعریف شاخص کلیدی عملکرد) چیست، نمی خواستیم از رابط ها نیز استفاده کنیم، امروز با افتخار می گویم با این که ۵G هنوز وارد کشور نشده اما نشست هایی برگزار می شود که نوید خوبی از آینده این تکنولوژی در کشور می دهد.

وی افزود: اولین بحث به فرکانس ها مربوط می شود، فرکانس هایی که آزاد نیستند و تا آزاد نباشند شبکه جان نمی گیرد. ۵G قرار است تاخیر زیر ۱۰میلی ثانیه را به کاربر تحویل دهد و بناست پایداری آن نزدیک به ۱۰۰درصد باشد چرا که باید سرویس های پر ریسکی روی آن ارائه شود. پایدار  نگه داشتن شبکه برای توسعه این نسل از ارتباطات کار سختی است و ما باید از الان برای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ آماده باشیم تا زمانی که توسعه گسترده تر در سال های ۲۰۲۴ یا ۲۰۲۵ اتفاق بیفتد.  

طاهری بخش ادامه داد: رساندن فیبر به سایت های تلفن همراه و طراحی دیتا سنترهای قوی بحث موثر بعدی است که شاید با آمدن ۵G شاید دیگر نتوان از دیتاسنترهای جداگانه استفاده کرد و نیاز باشد تا محلی از شهر را به دیتا سنتر تبدیل کنیم، این ها بحث های جدی است که باید به آن پرداخته شود. 

وی اظهار داشت: یکی از عدم قطعیت های اصلی توسعه نسل پنجم ارتباطات در حوزه صنعت است که اگر صنایع از دیتا استفاده نکنند یا دیتایی به واسطه فعالیت آن ها تولید نشود، اپراتورها باید شبکه های خود را خاموش کنند، ما هنوز نمی دانیم باید چه سرویسی را به مخاطب ارائه دهیم و او چه انتظاراتی در این حوزه دارد. ۵G نیاز به سه لایه سرویس دارد. باند فرکانسی ۳.۵ برای رساندن اینترنت به تقاطع چهارراه مورد نیاز است، برای داخل ساختمان باید از باندهای ۲۶-۲۸ و ۶ گیگاهرتز استفاده کرد و برای پوشش سراسری قطعا به باند ۷۰۰-۸۰۰ نیاز داریم که اکنون در دست صدا و سیما است و نمی توان از آن استفاده کرد.

طاهری در پایان با اشاره به این که در کشور ما نمونه موفقی از سرمایه گذاری مشترک اپراتورها دیده نمی شود، افزود: اگر سیاست های تشویقی از سوی رگولاتوری اعمال شود، می توان به آینده ۵G امیدوار بود. یکی از راه حل ها این است که یک سرمایه گذار بی طرف زیرساختی مانند فیبر و پاور را آماده کرده و اجاره بدهد. من چشم انداز روشنی در مشارکت اپراتورها نمی بینم مگر این که رگولاتور سیاست های تشویقی مانند ارائه فرکانس مشترک داشته باشد تا هر دو کنار هم برای این کار فعالیت کنند.

سومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند، روز گذشته دوشنبه ۱۸ آذر ماه با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مرکز همایش های برج میلاد و با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مسئولان شهرداری تهران آغاز به کار کرد و امروز سه شنبه ۱۹ آذرماه به کار خود پایان داد.

از جمله محورهای این همایش دو روزه می توان به مباحثی همچون داده باز و حکمروایی هوشمند شهری، آگاه سازی، آموزش و توانمندسازی شهروندان در حوزه شهر هوشمند، مشارکت ذینفعان، بهره وری و اقتصاد پایدار مبتنی بر داده، شهر نوآور و توسعه کسب و کارهای فناورانه بر پایه داده اشاره کرد.

کلان داده، داده کاوی و استخراج داده های سودمند و قابل اعتماد، شهر هوشمند و شاخص های ارتقای کیفیت زندگی در شهرها، توسعه پایدار و چالش های محیط زیست شهری، جابه جایی هوشمند، مدل سازی و تحلیل داده های حمل و نقل شهری، کاربردها و روندهای مبتنی بر هوش مصنوعی در خدمات شهر هوشمند نیز از دیگر محورهای این رویداد فناورانه است.

کلید واژه :

فرکانس

،

شبکه ۵G

ثبت نظرات
captcha