کد خبر : ۳۴۵۷۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بازدید مجازی از تصفیه خانه فاضلاب شهرک اکباتان

تور مجازی یا بازدید مجازی از تصفیه خانه فاضلاب شهرک اکباتان

بازدید مجازی از تصفیه خانه فاضلاب شهرک اکباتان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،

تور مجازی یک فناوری جدید است که امکان بازدید مجازی از یک محیط واقعی را برای مخاطبان فراهم می کند. تور مجازی قابلیتی مابین عکس و فیلم را به شما می دهد. وسعت دید در پانورامای ۳۶۰ ، وسیعتر از عکس است، خروجی این تکنیک همچون فیلم است ولی با این تفاوت که کنترل دوربین در دست مخاطب است و او می تواند تصور کند که در فضایی ایستاده است و به هر طرف که بخواهد می تواند رو کند، در آن زوم کند و سوژه را با جزئیات بیشتری مشاهده کند.

در این بخش تور مجازی بازدید از تصفیه خانه فاضلاب شهرک اکباتان تقدیم میگردد.

جهت ورود به تور مجازی تصفیه خانه فاضلاب شهرک اکباتان روی تصویر زیر کلیک نمایید.

تصفیه خانه فاضلاب شهرک اکباتان

تصفیه خانه فاضلاب شهرک اکباتان

مساحت کل این تصفیه خانه 70 هکتار است .از سال 1363 مورد بهره برداری قرار گرفته است . راندمان تصفیه 97% است و حداکثر دبی 4500 متر مکعب در روز می باشد . جمعیت تحت پوشش 100 هزار نفر است . علاوه بر فاضلاب شهرک اکباتان قسمتی از فاضلاب بیمارستان صارم وارد این تصفیه خانه می شود . BOD  ورودی 200 میلی گرم بر لیتر است و خروجی می بایست بین 11 تا17 باشد ولی به دلیل خارج از مداربودن صافی ها 20 میلی گرم بر لیتر است  . سیستم تصفیه مورد استفاده سیستم لجن فعال می باشد .

فاضلاب ورودی به این تصفیه خانه ابتدا از آشغالگیر میله ای دهانه ریز (Fine Screen  ) عبور   می کند. در تمام تصفیه خانه ها عموما دو آشغالگیر وجود دارد . در این تصفیه خانه نیز دو آشغالگیر دستی و مکانیکی موجود می باشد که عملا فقط از  آشغالگیر مکانیکی استفاده می شود و باید هر 5/1 ساعت یکبار تمیز شود .

مرحله بعدی دانه گیری است . دانه گیر(Grit Chamber  ) با ظرفیت 36 متر مکعب و شکل استوانه (قطر 6 متر و ارتفاع 4 متر ) می تواند ذرات بزرگتر از 65 میلی متر را در انتهای هاپر جمع آوری کند . وقتی فاضلاب وارد دانه گیر می شود ذرات در اثر بر خورد با دیواره کاهش سرعت داده و سقوط می کند . برای جمع آوری بهتر ذرات در هاپر از یک نیم پل متحرک یا لجن روب استفاده می شود   ( 7 دقیقه طول می کشد تا یک دور کامل بزند)

  زمان ماند فاضلاب بین 2 الی 3 دقیقه است که می تواند مواد معدنی را ته نشین کند. اگر زمان ماند را به 15 الی20 دقیقه برسانیم حوض دانه گیری می تواند کار حوض ته نشینی اولیه را انجام دهد . لجن جمع آوری شده توسط یک پمپ حلزونی از کف هاپر خارج می شود .

در این تصفیه خانه حوض ته نشینی اولیه (PST) را نداریم در نتیجه فاضلاب خروجی از دانه گیر وارد مقسم می شود و در بین دو فاز که در هر فاز 6 حوض هوادهی وجود دارد تقسیم می شود . آب از کف حوض که دارای عمق 5/5 متر است وارد می شود عمق اختلاط عمودی 8/4 متر است ،زمان ماند فاضلاب بین 16 تا18 ساعت است .این مرحله فاز لاغر شدن مس ها (جرم های میکروبی ) است . میزان F/m برابر 1/0تا 15/0 است . در کنار حوضچه ها یک DO meter   وجود دارد که میزان اکسیژن محلول را بصورت زنده و Online   نمایش می دهد . تغییر DO  بیانگر زنده و فعال بودن مس ها است .

در طول روز دو مرتبه (ساعت 8 و 11 صبح ) سرعت ته نشینی را در فاضلاب اندازه می گیرند . به این ترتیب که 1000 میلی لیتر از فاضلاب را در ظرف مخصوص ریخته ، زمان ماند نیم ساعت به آن می دهند تا سرعت رسوب ذرات را بتوانند اندازه گیری کنند .

پس از گذراندن زمان ماند 16 الی 18 ساعت در حوض های هوادهی ، قاضلاب وارد حوض های ته نشینی ثانویه ((SST می شود . ذرات معلق نیمی در هوا دهی و ما بقی در حوض ته نشینی ثانویه گرفته می شود . زمان ماندی که در این حوض ها داریم قریب 6 تا 8 ساعت است . پدلری با طول 5/17 متر که 53 دقیقه طول می کشد تا یک دور کامل بزند ( در واقع می توان گفت مسافت 07/2 متر را در دقیقه طی می کند ) ذرات شناور  چربی ها و کفی که در سطح فاضلاب وجود دارد را به دریچه جمع آوری این ذرات هدایت  می کند و نیز ذرات ته نشین شده را به هاپر منتقل می نماید.

حجم این حوض 3600 متر مکعب است و کف حوض دارای شیب 2% است عمق حوض از 8/3 متر تا 3/4 تغییر می کند (با توجه به شیب) ،آب از مرکز حوض وارد می شود ( دبی مرکزی را اندازه گیری میکند ) و فاضلاب پس از گذراندن زمان ماند در پاشویه سر ریز می شود . در فاصله بین سر ریز تا دیواره نباید لجن یا فلوک داشته باشیم . وجود خود سر ریزها مانع از ورود کف و فلوک شده و باعث توزیع یکنواخت در پاشویه میشود .

آب از پاشویه توسط کانالی جمع آوری شده و پس از یک هوادهی مختصر به بیرون تصفیه خانه هدایت می شود . در این تصفیه خانه کلر زنی انجام نمی شود ولی اگر واحد کلر زنی در مدار بود قبل از هوادهی این عمل انجام می شد .

لجنی که به دست می آید به واحد تغلیظ برده می شود ، در آنجا هوا دهی انجام می گیرد . زمان ماند 30تا 45 روزه وجود دارد . جدا سازی به دو فاز صورت می گیرد . سپس وارد هاضم هوازی ( تثبیت ) می شود . در این مرحله زمان ماند 15 تا20 روز وجود دارد ( حجم این حوضچه 300 متر مکعب است ) .

بخشی از لجن به حوضچه هوا دهی بر گردانده می شود و بقیه وارد اتاق لجن خشک کن می شود . در این واحد دو بشکه بزرگ قرار دارد که اولی همزن ماده کلوئیدی است که وارد این شبکه می شود . ماده کلوئیدی برای انسجام لجن و بو گیری به کار می رود . سپس وارد بشکه دوم می شود و پس از انجام برخی فر آیند ها در نهایت تولید کیک لجن را داریم که با افزودن سدیم و پتاسیم و ... تبدیل به کود شده و به مصرف می رسد.

در این تصفیه خانه کانال بای پس وجود دارد که آب اضافی و آب باران را می گیرد . برای جلوگیری از نوسانات هیدرولیکی شیر فلکه را  باز نگه می دارند . وقتی آب اضافی وارد کانال شد و حجم آب به حد دبی متوسط رسید شیر فلکه را می بندند و این فاضلاب را دوباره به اول مسیر بر می گردانند .

کلید واژه :

بازدید مجازی

،

تصفیه خانه فاضلاب شهرک اکباتان

،

تصفیه خانه فاضلاب

،

تهران

،

تصفیه خانه فاضلاب تهران

،

تصفیه خانه فاضلاب

ثبت نظرات
captcha