کد خبر : ۳۴۵۷۷۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شهرداری تهران تجهیزات سنجش بو را تأمین نکرده است

شهرداری تهران از سال گذشته تجهیزات سنجش بو را تأمین نکرده است.

شهرداری تهران تجهیزات سنجش بو را تأمین نکرده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روزنامه شرق نوشت: «انگار بازگشت میهمان ناخوانده تهران رابطه نزدیکی با روزهای ابری و بارانی و آلوده دارد و در روزهایی مثل دیروز که گمان می رفت باران حال تهران را خوب کند، انتشار بوی نامطبوع و مشمئزکننده تنفس را سخت کرد. این بوی نامطبوع ناشناس که از سال گذشته در دی ماه مهمان تهرانی ها شده، با تکرارش در این روزها نشان داد قرار است همین طور ناشناس و چراغ خاموش مهمان تهرانی ها بماند. مسئولانی هم که از سال گذشته به دنبال شناسایی منبع این بو هستند تا به حال به نتیجه ای نرسیده اند و نتیجه تنها «نمی دانیم» بوده است. حالا مسئولان شهرداری تهران نتایج ارزیابی ها را برای یک مرجع دیگر یعنی ستاد مدیریت بحران ارسال کرده اند تا آنها هم بررسی کنند و شاید تا هفته دیگر آنها هم بگویند به نتیجه ای نرسیده ایم. پیروز حناچی، شهردار تهران که شامگاه شنبه در برنامه ای تلویزیونی صحبت می کرد، گفته است که از طریق تماس مردمی با سامانه ۱۳۷ انتشار بوی نامطبوع در مناطق ۲، ۴، ۶، ۱۰، ۱۱ و ۱۳ ثبت شد و گزینه های مختلفی در مورد منشأ این بو احصا شد؛ به گونه ای که در آن روز باد جنوبی در تهران وزید و ممکن است بوی منطقه آرادکوه و حوالی فرودگاه امام خمینی را به تهران آورده باشد. بررسی ها نشان داد که جهت باد با شبکه فاضلاب تهران منطبق بوده که ما این اطلاعات را به ستاد بحران داده ایم و در حال بررسی هستند.

اما بوی مشمئزکننده ای که هفته گذشته چندروزی در تهران وجود داشت و دست آخر با بارش باران و کمی برف، تهرانی ها را رها کرده بود، روز گذشته دوباره تکرار شد و باز هم بخش هایی از تهران را فراگرفت اما این بار بارش باران هم نتوانست مانع از انتشار آن شود. حالا اما آرش میلانی، عضو شورای شهر، خواسته است تا درباره انتشار بوی نامطبوع در تهران سیستم پایش مجزایی ایجاد شود. او در صحن شورای شهر تهران با اشاره به تکرار مسئله بوی نامطبوع در آذرماه سال جاری و عدم واکنش سریع برای شناسایی منشأ آن تصریح کرد: سال گذشته مقرر شده بود تجهیزات لازم برای پایش بو خریداری شود اما این اتفاق رخ نداده است.

او با اشاره به نگرانی های شهروندان در مورد بو، به شهرداری تهران برای تجهیز مدیریت شهری به سیستم پایش بو و ساماندهی لازم برای پایش در اسرع وقت تذکر داد. درباره منشأ بو که از سال گذشته همه را غافلگیر کرده بود، دلایل مختلفی بیان شد. فرضیه هایی مثل ترکیدگی لوله اصلی فاضلاب در نقطه ای از مرکز شهر تهران، اشکال در چاه پلاسکو پس از تخریب آن، تسری بوی مرکز دفن زباله از کهریزک تا مرکز شهر تهران، انتشار بوی مرتبط با گاز مرکاپتان و ... را مسئولان مختلف مطرح کردند اما در نهایت هیچکدام نتیجه نداشت و اعلام شد که منشأ بو مشخص نیست. از همان سال گذشته و سال جاری یک فرضیه اصلی یعنی مرتبط بودن این بو با احتمال انتشار گاز مرکاپتان مطرح شد اما این فرضیه را محیط زیست استان تهران و استاندار تهران رد کردند. اما از آنجایی که انتشار این بوی نامطبوع در مرکز شهر و نه شمال و جنوب شهر بیشتر بود، بسیاری از احتمالات جدی تلقی نشدند. ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران، گفت که شایعه های بسیاری درباره علت انتشار این بو منتشر شده اما از آنجایی که در شمال تهران این بوی نامطبوع کمتر است، به نظر می رسد وارونگی هوا با این بو ارتباط داشته باشد. این بو بیشتر شبیه بوی زباله است و به نظر نمی رسد منشأ آن فاضلاب یا نشت گازی شیمیایی باشد.

اگرچه یکی از اظهارات محسنی بندپی، استاندار تهران، در سال گذشته در مورد گاز مرکاپتان مشخصا منشأ بو را این ماده اعلام می کرد اما این موضوع باز هم رد شد. او اعلام کرد که در نتیجه بررسی های علمی و سنجش آلاینده ها مشخص شد در منطقه یافت آباد شاهد انتشار مقدار زیادی بو نسبت به سایر مناطق انتشار گاز CO۲ بودیم که دارای منشأ سولفوره است. تنها ماده ای که در بیشتر بررسی ها خود را نشان داد، «مرکاپتان» بود که در صنایع پلاستیک سازی و گازرسانی از آن استفاده می شود. او گفت: در نهایت، در گزارش محیط زیست و شهرداری تهران، منشأ بو به این ماده شیمیایی نسبت داده شده است و سایر موضوعات مانند چاه پلاسکو، فاضلاب و فعالیت گسل ها و آتشفشان دماوند همگی رد شدند. با وجود این، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران این احتمال را نیز تأیید نکرد و گفت: ما از ابتدایی ترین احتمالات شروع به کار و منشأیابی کردیم. هواشناسی نیز گزارش داد هیچ تغییر جوی ای اتفاق نیفتاده است. با همکاری شرکت آب وفاضلاب نیز سیستم فاضلاب شهر تهران چک شد و به این نتیجه رسیدیم که مشکل از سیستم فاضلاب هم نیست. شرکت گاز و آتش نشانی نیز بعد از بررسی خود اعلام کردند در آن بازه زمانی، آتش سوزی رخ نداده یا اتفاق خاص دیگری در سطح شهر تهران نیفتاده است. مرکز زمین شناسی و زلزله نگاری نیز تأیید کرد در آن بازه زمانی تغییراتی در سطح زمین اتفاق نیفتاده است.

او گفته بود در این دوره زمانی که هم زمان با روزهای آلودگی هوا هم بود، کسی به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از این بو به بیمارستان ها مراجعه نکرده و این بو فقط در بخش هایی از تهران استشمام شده و در شهرستان های دیگر این اتفاق نیفتاده است و در نهایت اعلام شد که بو مربوط به هیچ کدام از دستگاه های پیگیری کننده نبوده و بنابراین نتوانستیم به نقطه مشخصی برای منشأ این بو برسیم.

در ادامه نیز مسئولان سرنخ همین «بی نتیجه ماندن پیگیری ها» برای بوی نامطبوع را گرفتند و تا امروز ادامه دادند و از جایی به بعد هم نخواستند درباره آن حرف بزنند؛ مثلا محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، هفته گذشته در صحن شورا به خبرنگاران که درباره بو سؤال کرده بودند، گفت: «مایل نیستم درباره بو صحبت کنم؛ چرا که همه پراکنده از آن صحبت کرده اند و حتی لطیفه و جوک هایی ساخته شد و حرف هایمان نباید جوک شود.»

او درباره بوی آذر امسال گفته است: «استاندار خبر آخر را اعلام کرد و گفت که منشأ آن پیدا نشده و شرکت آب و فاضلاب نیز مسئولیت آن را نپذیرفته است. البته یکی از دوستان به طنز گفت گندی زدیم که بویش درآمده است.»

هاشمی در پاسخ به این سؤال که سال گذشته نیز همین بو منتشر شده بود، به شوخی اظهار کرد: «مثل این که قضیه امنیتی است.»

اما شاید یکی از دلایل جدی گرفته نشدن این بوی مشمئزکننده، عدم آسیب به شهروندان حداقل در ظاهر امر بوده باشد. به عبارتی، از آنجایی که در روزهای بودار تهران شهروندی به دلیل بو به مراکز درمانی مراجعه ای نداشته، مسئولان هم آن را جدی نگرفته اند. این یعنی پدیده هایی که دیده نمی شوند، لمس نمی شوند و در ظاهر آسیبی وارد نمی کنند، پدیده های مهمی نیستند و اگر در میانه این آلودگی و ترافیک، تهرانی ها بوی گندی هم به مشامشان برسد موضوع نگران کننده ای نیست که بخواهیم برایش پیگیری بیشتری داشته باشیم. به هر حال به نظر می رسد این بو قرار نیست تمام شود و اگر این روزها دیگر تکرار نشود، سال بعد دوباره و در پاییز سربرمی آورد و به این ترتیب می توان گفت که فعل لازم برای پدیده جدید «بو» در تهران «بو از کجا می آید؟» به جای «بو از کجا آمد؟» باشد و شاید اعتبارات برای پایش بو تا سال بعد اختصاص یابد و تا سال بعد بدانیم چه بوی گندی را از کجا تنفس می کنیم! »

کلید واژه :

اعتبار پایش بو

،

شهرداری تهران

،

تجهیزات سنجش بو

،

بو

ثبت نظرات
captcha