کد خبر : ۳۴۵۷۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ابداع یک ماده سازگار با محیط زیست برای جذب دی اکسید کربن

پژوهشگران سوئدی، نوعی ماده سازگار با محیط زیست ابداع کرده اند که دوام بالایی دارد و بسیار کم هزینه است.

ابداع یک ماده سازگار با محیط زیست برای جذب دی اکسید کربن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از ساینمگ، دانشمندان "دانشگاه فناوری چالمرز"(Chalmers University of Technology) و "دانشگاه استکهلم"(Stockholm University) سوئد، ماده جدیدی را برای جذب دی اکسید کربن ابداع کرده اند که دوام بالا و هزینه کمی دارد و می تواند میزان زیادی از دی اکسید کربن موجود در هوا را جذب کند.

جذب و ذخیره دی اکسید کربن، فرآیندی است که توجه زیادی را می طلبد. در حال حاضر، برای جذب دی اکسید کربن و مقابله با تغییرات آب و هوایی، سرمایه گذاری ها و ابتکار عمل بسیاری صورت می گیرد.

تاکنون، مواد و فرآیندهای بسیاری که در ارتباط با جذب دی اکسید کربن به کار گرفته شده اند، عوارض جانبی منفی و هزینه بالایی به همراه داشته اند اما پژوهش جدید دانشگاه فناوری چالمرز و دانشگاه استکهلم نشان می دهد که یک ماده جدید می تواند با دوام و هزینه کم خود، جایگزینی عالی برای جذب دی اکسید کربن باشد.

این ماده جدید، از نوعی فوم زیستی هیبریدی تشکیل شده که توانایی بالایی در جذب دی اکسید کربن دارد و با ویژگی های بسیار امیدوارکننده ای همراه است. ساختار متخلتخل و باز این ماده، توانایی لازم را برای جذب دی اکسید کربن به آن می بخشد.

"والتر روزاز آربلاز"(Walter Rosas Arbelaez)، دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه فناوری چالمرز و از پژوهشگران این پروژه گفت: ما در ابداع این ماده جدید، از نوعی ماده معدنی موسوم به "زئولیت"(Zeolite) استفاده کردیم که توانایی بالایی در جذب دی اکسید کربن دارد. ما زئولیت را با گلاتین و سلولز ترکیب کردیم. این کار، زئولیت را به ماده ای بادوام و سبک تبدیل کرد که قابل استفاده مجدد است. پژوهش ما نشان می دهد که سلولز، اختلالی در توانایی زئولیت برای جذب دی اکسید کربن ایجاد نمی کند. سلولز و زئولیت با همراهی یکدیگر می توانند یک ماه کارآمد و سازگار با محیط زیست ارائه دهند.

این پژوهش، به تولید اطلاعات مهمی منجر می شود و روشی را برای پیشرفت فناوری بادوام جذب دی اکسید کربن ارائه می دهد. در فناوری های جذب دی اکسید کربن، در حال حاضر از آمین ها استفاده می شود که مشتق های آمونیاک هستند.

استفاده از آمین ها، مشکلاتی به همراه دارد. آمین ها ذاتا با محیط زیست سازگار نیستند، باید حجم بزرگتر و سنگین تری از آنها مورد استفاده قرار بگیرد و به کار بردن آنها می تواند به زنگ زدگی لوله ها و مخازن منجر شود. همچنین به کار بردن آمین ها، به انرژی بالایی نیاز دارد تا دی اکسید کربن از محلول آمین جدا شود و مورد استفاده مجدد قرار بگیرد. ماده جدیدی که پژوهشگران ابداع کرده اند، چنین مشکلاتی را به همراه ندارد و می توان آن را به سادگی و در انواع گوناگون تولید کرد.

پروفسور "آندرس پالمکویست"(Anders Palmqvist)، سرپرست این پژوهش گفت: این ماده جدید، با بسیاری از فناوری های جذب دی اکسید کربن، سازگار خواهد بود و می تواند جایگزین خوب و بادوامی باشد. این ماده علاوه بر سازگار بودن با محیط زیست، سادگی و کارآیی بیشتری در جداسازی دی اکسید کربن و محلول های آمین دارد.

این پژوهش، در مجله "ACS Applied Materials & Interfaces" به چاپ رسید.

کلید واژه :

ابداع یک ماده سازگار با محیط زیست

،

جذب دی اکسید کربن

ثبت نظرات
captcha